מייסד ומנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג
רק התחתן וכבר איבד מיליארדים. מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג

כגודל הציפיות - גודל האכזבות. זו הייתה ההנפקה המדוברת ביותר של השנים האחרונות, והגדולה ביותר בתולדות חברות האינטרנט. אבל ביום השני למסחר במניית פייסבוק, היום הראשון ללא תמיכת החתמים, נראה שהעסק לא ממש מתרומם.

הנפקת פייסבוק בפברואר 2012: מגמת עלייה מ (צילום: AP)
עכשיו הם פחות שמחים. בכירי פייסבוק חוגגים את ההנפקה | צילום: AP
לאחר שביום שישי טיפסה המנייה בשעות הראשונות של המסחר וננעלה במחיר דומה למחיר הפתיחה - 38 דולר - היום (ב') צונחת המניה בנאסד"ק, ושווי השוק של פייסבוק נחתך בעד כ-20 מיליארד דולר - סכום דומה להונו האישי המוערך של המייסד, מארק צוקרברג, ביום ההנפקה.

"אחד הדברים שאנחנו רואים בפייסבוק זה הרבה סחר על סמך רגשות. בסוף השבוע רוב הסיקור התקשורתי היה שלילי, וזה עלול להכביד על החלטות המשקיעים למכור את המניה", אמר ג'יי ג'יי קינהאן מ-TD אמריטריידרס.

כשמצרפים למשוואה את העובדה שהמסחר במנייה החל ביום שישי באיחור של חצי שעה עקב בעיות טכניות שנחקרות כעת, עולות שאלות רבות: האם המנייה תומחרה גבוה מדי? האם הייתה מוכנות בנאסד"ק להנפקת האינטרנט הגדולה אי פעם? והתשובות, כך נראה בינתיים, מעטות.

"זו הייתה עסקה שנעשתה בצורה רעה, ובמקרה זו גם העסקה הגדולה בתולדות נאסד"ק והם פספסו אותה. זו השורה התחתונה", כך אמר ג'ו סאלוצי, מנהל מסחר בת'מיס טריידינג.

אז מה השתבש? ישנן כמה הערכות. ראשית, ההנפקה הזו אינה באמת הנפקה ראשונית, שכן כבר מספר שנים ישנו מסחר במניות פייסבוק בבורסות משניות, מה שלא היה רווח לפני שגוגל, למשל, הנפיקה את עצמה ב-2004. כך, שווי השוק של פייסבוק גדל פי 13 בארבע שנים עוד לפני ההנפקה, ומשקיעים רבים כבר "מיצו" את הסיפור.

בנוסף, ג'נרל מוטורס, אחת החברות הגדולות בשוק האמריקני, הודיעה יום לפני ההנפקה כי היא מפסיקה לפרסם ברשת החברתית, כיוון שהדבר אינו רווחי, לטענתה - עבור פייסבוק, זהו העיתוי הגרוע ביותר שהחברה יכלה לבחור.

ההתנערות של GM מפייסבוק היא חלק מעניין גדול יותר: בפייסבוק עדיין לא יודעים להגיד איך הם יצדיקו את מחיר המניה, כאשר המודל העסקי עדיין לא ברור ומקור הכנסות ודאי - אין.

ובאופן כללי, נראה שמשקיעים רבים זוכרים את התפוצצות בועת הדוט.קום, ומשכו ידיהם מההנפקה הזו.

>> האישה הטרייה של מארק צוקרברג חתמה על הסכם ממון?

>> וגם: המיליארדרים החדשים של פייסבוק