אם תשקיעו 8.88 דולר תוכלו להיות הבעלים של הספר "ההיסטוריה של העם הפלסטיני - מהעת העתיקה ועד לעת החדשה". הספר נפתח בציטוט של דמותו של ג'ורג' קוסטנזה מסיינפלד "זה לא שקר, אם אתה באמת מאמין בזה".

מעבר לזה, הכתבה הזאת על הספר תהיה ארוכה יותר מהספר עצמו. מאחר שאחרי הציטוט ההוא, מגיעים 120 עמודים ריקים שמתארים את אותה היסטוריה. בכל זאת, ספר ריק נמכר ברצינות מוחלטת במהדורה אנגלית באמזון, במדורה עברית בהוצאה פרטית או בחינם בעותק דיגיטלי.

"תמיד רציתי להיות סופר ולהגשים חלום", מספר לנו אסף וול, מחבר הספר, איש קריאייטיב והיסטוריון חובב, "אבל אף הוצאת ספרים לא הסכימה לפרסם אותו. לא מסיבות פוליטיות, אלא כי הם לא עובדים עם מו"לים פרטיים. הם התעלמו ממני". 

אז אמזון סתם נותנת לכל אחד להוציא ספר?
"יש לאמזון הוצאת ספרים משלה createspace ויש בה מחולל ספרים. אתה מעצב לעצמך כריכה ומעלה קובץ PDF או וורד, ויש ספר. אתה לא רואה אותו פיזית, הוא עולה לאמזון ואתה מקבל תמלוגים. על כל 10 דולר תקבל 3 דולר. זה הרבה יחסית למה שרשתות פה נותנות למחברים". 

וכל אחד יכול להעלות כל מה שבא לו - הם לא יחשבו שהקובץ ריק בטעות?
"הם לא מסוגלים להבין את זה. לך תסביר למערכת בירוקרטית אמריקאית למה הספר שלך ריק. קיבלתי הודעות מבוטים, שבספר יש יותר מארבעה עמודים ריקים ברצף ולכן אי אפשר לפרסם אותו. על זה בזבזתי איתם יותר מחודש בהתכתבויות".

בוא נדבר על היסטוריה. יגידו לך שלכל קבוצה שמגדירה את עצמה כעם או כמדינה, יש נקודת פתיחה כלשהי
"יש דיונים פילוסופים על זה. כמה גרגירי חיטה זה לחם? כמה טיפות זה גשם? מתי קבוצת אנשים היא עם? בשאלה הזו, מדברים על תהליכים מאוד קדומים. אם מדברים על עם ישראל, המקורות דלים. כל מקור סותר את השני. אפשר להתווכח על הסטוריה של עם ישראל, ומתי – בית ראשון בית שני וכולי".

"אבל במקרה הזה של הפלסטינים אין שום דבר. כלום. זו המצאה פוליטית של המאה ומשהו שנים האחרונות. לא שמעת פלסטינים תובעים זכות למדינה כשירדן שלטה ביהודה בשומרון, לפני מלחמת ששת הימים".

מכרת כבר עותקים?
"נמכרו כמה עשרות במהדורה העברית, וכמה מאות במהדורה האנגלית. ניסיתי להבין איך הגיעו אלי, והתברר שמישהו העלה אותו לאתר jewish press ושם הגיעו אנשים שקצת יותר הבינו את הדאחקה. אבל זו לא רק הטרלה. אם אתה קונה עותק פיזי זה משדרג את הטיעון שלך. אם אתה נותן אותו מתנה למישהו שמתווכח איתך, זה טיעון שקשה לסתור אותו".


הספר ריק. למה יש קרדיט למתרגם?
"גם בשביל לתרגם 0 מילים צריך מתורגמן טוב, אבל צריך לספק גם תקציר. זה אמנם לוקח רבע שעה אבל צריך מישהו שיתרגם את זה וישקיע את הרבע שעה. בעברית מספר הדפים הוא 120. באנגלית הוא 132, בגלל מגבלות השפה. בגרמנית, עוד לא הגענו לאמצע ואנחנו כבר ב-140 עמודים".

ולערבית?
"אני מתכוון לתרגם אותו לערבית, כנראה בעזרת מאיר ליוש שמגיש פינה על ערבית בגלי צה"ל".

משהו לסיום?
"הדור שלנו לא אוהב לקרוא. אני מבקש שתעשה מאמץ ותקרא את הספר".