ענקית המסחר המקוון איביי הודיעה לפני זמן קצר כי חבר המנהלים שלה החליט להפריד את פעילות פייפאל מפעילות המסחר המקוון שלה. לדברי החברה, החל מהשנה הבאה ייסחרו איביי ופייפאל בבורסה כשתי חברות נפרדות.

אין תמונה
תוכל לגדול יותר בזכות היכולת לשתף פעולה עם המתחרות של איביי. פייפאל

ההחלטה הגיעה כתשעה חודשים לאחר שקארל אייקאן, בעל מניות בחברה שידוע כמשקיע פעיל מאוד בכל החברות בהן יש לו מניות, קרא לצעד כזה בטענה כי הוא ייתן יותר ערך למשקיעים בחברות. הסיבה היא הערכות כי קצב הגדילה המהיר של שירות התשלומים ייבלם בקרוב, אלא אם תיפרד פייפאל מאיביי, מה שיקל על מתחרות של איביי לשלב את שירות התשלומים באתריהן.

בהודעה שפרסמה החברה אמר ג'ון דונהיו, נשיא ומנכ"ל איביי, כי "איביי ופייפאל הם שני עסקים מעולים עם עמדות בינלאומיות מובילות בתחומי המסחר והתשלומים. במשך יותר מעשור הרוויחו איביי ופייפאל הפיקו רווח הדדי מהיותן חלק מחברה אחת. אך בדיקה אסטרטגית מעמיקה מראה כי שמירה על איביי ופייפאל מאוחדות לאחר 2015 בבירור הופכת לפחות מועילה לשתיהן. כחברות עצמאיות, ייהנו איביי ופייפאל מגמישות מוגברת ברדיפה אחר שווקים חדשים והזדמנויות עסקיות".

איביי רכשה את פייפאל ב-2002, בעקבות הפיכת השירות לאמצעי התשלום המועדף באתר זירות המכירה הווירטואליות. סכום הרכישה עמד על כמיליארד וחצי דולר. מאז עבדה פייפאל כחטיבה בתוך איביי - מה שלא הפריע לה להמשיך לצבור פופולאריות גם באתרים אחרים. ב-12 החודשים האחרונים עברו דרך פייפאל עסקאות בשווי 203 מיליארד דולר וב-2013 ערבו דרכה עסקאות סלולריות בסכום כולל של כ-27 מיליארד דולר. לשירות כ-152 מיליון משתמשים פעילים.