טנק פנצר 4 (צילום: Archives Normandie 1939-1945)
מגרמניה הנאצית לארה"ב דרך ישראל. טנק פנצר 4 | צילום: Archives Normandie 1939-1945

מייסד מיקרוסופט תובע 4 חברות שלטענתו מכרו לו טנק נאצי אך לא סיפקו אותו כמובטח, למרות ששילם עליו כפי שסוכם. התביעה הוגשה בשבוע שעבר על ידי Vulcan Warbirds, חברה הנמצאת בבעלותו של פול אלן, שהקים את מיקרוסופט יחד עם בי גייטס לפני 39 שנים.

מטרת רכישת הטנק, לפי התביעה, היתה לתרום אותו למוזיאון "אוסף המורשת המוטסת" בעיר אוורט שבמדינת וושינגטון. הטנק, מסוג פנצר 4, היווה את אחד מכלי המלחמה העיקריים של הצבא הגרמני במלחמת העולם השנייה, ונחשב היום לנדיר ביותר. "Warbirds חיפשה למצוא טנק פנצר 4 מזה יותר מ-5 שנים", אומרת החברה בתביעה. "פנצר 4 הם טנקים נדירים ביותר ורק לעיתים נדירות זמינים למכירה".

לאחר שמצאה החברה טנק כזה באוסף קרן קולינגס המוצג בקליפורניה היא פנתה לחברת מכירות פומביות בשם American Auctions כדי שתפקח על המכירה. לאחר שהוסכם על מחיר של 2.5 מיליון דולר שהועבר למחרת היום, הגיעו אנשי Warbirds לקליפורניה לקחת את הטנק, אך נתקלו בסירוב למסור אותו.

לפי התביעה, לאחר המכירה התנה רוב קולינגס, מנהל אוסף קולינגס, את מסירת הטנק בכך שהאוסף ימצא "פיסה מקבילה". ללוס-אנג'לס טיימס הוא אמר כי מעולם לא מכר את הטנק, מאחר והוא בעל ערך היסטורי אדיר ורק שניים מתוך 38 הטנקים מסוגו הקיימים כיום נמצאים על אדמת ארה"ב. הטנק המסוים הזה, אגב, הגיע לארה"ב מישראל, לאחר שנתפש על ידי צה"ל בקרב מול הסורים במלחמת ששת הימים.

עתה, תובעת החברה של פול אלן להעביר לידיה את הטנק ולגזור על החברה המוכרת, חברת התיווך וחברת האם שלה לשלם לה פיצויים בסכום שלא פורט. התביעה התקבלה בבית המשפט של סן אנטוניו וצפויה להגיע לדיון בפני חבר מושבעים אלא אם הנאשמות והתובעת יגיעו קודם לכן להסדר פשרה.