הדפדפן הפופולארי בעולם ידוע בזכות תואר אחד נוסף ומפוקפק – צריכת המשאבים האדירה והלא ממש מוצדקת שלו. שנים שהמתחרות של גוגל עושות מטעמים מהדגשת היתרון של הדפדפנים שלהן ביחס לכרום, תוך הצגת השוואות צריכת משאבים כמו זיכרון וסוללה.

אלא שבעוד חודשיים הדבר צפוי ככל הנראה להשתנות – לטענת גוגל, גרסה 55 של כרום תכיל שדרוג משמעותי בצריכת המשאבים של הדפדפן, הן בגרסה למחשבים והן בגרסה לסמארטפונים. לפי צוות הפיתוח של הדפדפן, מדובר בירידה של קרוב ל-50% בצריכת הזיכרון של הדפדפן, ומי שצפויים להרגיש את השינוי היטב הם אלו המחזיקים מכשירים ישנים או כאלו שנוהגים לעבוד עם מספר רב של לשוניות (tabs) במקביל.

את השיפור בצריכת הזיכרון מנסים להשיג בגוגל באמצעות החלפת מרכיב משמעותי בדפדפן - מנוע ה-JavaScript, האחראי על פענוח רכיבים מתקדמים באתרים, כמו למשל אלה שמאפשרים לאתרים כמו פייסבוק וטוויטר להציג עוד ועוד עדכונים כאשר אנחנו גוללים את העמוד שלהם בלי שנצטרך לעבור עמודים (זוכרים את "הקודם" ו"הבא" באתרים משנות ה-90?).

עוד ב-Geektime:
אמזון השיקה שירות מוזיקה חדש בחצי מחיר מאפל מיוזיק
אפל הסירה אפליקציה פופולארית - בגלל חשד לביקורות מזויפות

כזכור, בתחילת הקיץ הציגה מיקרוסופט השוואה שערכה בין הדפדפן החדש שלה, Edge, למתחרים, בו ניתן היה לראות פער של לא פחות מ-3 שעות בזמן הסוללה במהלך סטרימינג של סרט שהוזרם בשני הדפדפנים. מייד לאחר מכן הציגה גם אופרה הנורווגית השוואה דומה, בה ניצח הדפדפן שלה את זה של מיקרוסופט, אך כרום כרגיל היה בצד המפסיד. עם זאת, כמעט וכל אחת מהגרסאות שהשיקה גוגל בחודשים האחרונים לדפדפן כרום הציגה ביצועים טובים יותר מבחינת צריכת הסוללה.

גוגל כרום (צילום: אילוסטרציה)
כבר לא יהיה הכי בזבזני? כרום | צילום: אילוסטרציה

עד למועד השקת הגרסה החדשה, מנסה צוות הפיתוח להפחית כמה שניתן בצריכת המשאבים של הדפדפן, בעיקר במכשירים ישנים בעלי מפרט חלש. מועד השחרור של כרום 55 לקהל הרחב עומד נכון להיום על ה-6 בדצמבר, אולם אלו מכם שירצו להתנסות בגרסה החדשה יוכלו כמובן להוריד את אחת מגרסאות הבטא שיושקו כבר במהלך השבועות הקרובים.

הכתבה התפרסמה במקור באתר Geektime