האם נמצא הפתרון המושלם לבעיית הפקקים? (צילום: חדשות 2)
"לא חשבתי שזה יגיע למימדים האלה" | צילום: חדשות 2

לפני כחמש שנים נקרא עמי מנדלמן, "ההוא עם השפם" מלהקת "הכל עובר חביבי", והיום מפיק וקריין, להקליט קריינות לחברה קטנה מרעננה. "אף אחד לא ידע אז מה זה וויז בכלל. מבחינתי GPS גם היה דבר די חדש ובשום פנים לא חשבתי שזה יגיע לממדים האלה", אמר מנדלמן בראיון ל-mako שנערך בשנה שעברה. גם הסכומים שקיבל עבור הכוונתנו ברחבי הארץ והעולם, הוא מספר, היו קטנים מאוד, "עשיתי בעבר דיבובים וקדימונים לסרטים. מה שקיבלתי על הדבר הזה היה במחיר של כמה כרטיסי קולנוע".

גם גלית גורא עיני, עורכת ומגישה ברדיו 88FM ומי שעומדת מאחורי הקול הנשי של waze בעברית נזכרת שהיה מדובר בעבודה צדדית, חד פעמית ומהנה, אך לא מכניסה מאוד. "בזמנו כשהבנתי שאין קול נשי באפליקציה והצעתי את עצמי לוויז, הם אמרו משהו על כך שמי שעושה את הקריינות עושה את זה בהתנדבות או בתשלום סמלי כי החברה עדיין קטנה ולא רווחית", היא נזכרת.

"חברי קוראים לי 'ווייז-מן'"

עמי מנדלמן
"הקול שלי הוא הפרונט של וויז. מקווה להיות מחובק על ידם". עמי מנדלמן

היום, לאחר ההכרזה הרשמית על מכירת waze לענקית google, הם מקווים שאולי התגמול החסר מאז יוענק להם עכשיו. "המכירה כל כך משמחת אותי", מנדלמן אומר הבוקר, "אנשים שבסביבה הטבעית שלי כבר לא קוראים לי מנדלמן, קוראים לי 'וויז מן' ואני מאוד נהנה מזה. זה נחמד כל בוקר לקום ולדעת שהקול שלך עושה טוב לנהגים ישראלים. אבל הקול שלי הוא הפרונט הישראלי של וייז, והייתי רוצה להיות מחובק על ידם. הרי כשמישהו שזוכה בפיס -  הוא נותן משהו אפילו לכרטיסן שמכר לו את הכרטיס".

מנדלמן מסביר כי הוא חש שלקולו חלק מסוים באפליקציה המצליחה. "כל מכונית הופכת היום לתחנת רדיו והנושא הזה של הקריינות נופל בין הכסאות. מוזר לי שאני הקול של וייז וזה כל התגמול שקיבלתי. יש כרגע שמחה גדולה ב-waze ואני רק מקווה שהמנהלים ידברו איתי, שיחבקו אותי. אני לא רוצה לבקש משהו דרך עורך דין, רק לדבר איתם", הוא אומר. 

גם גורא עיני, או כפי שהיא מופיעה לכם באפליקציה "גלית", מביעה תקווה סמויה לראות רווח כלשהו מהמכירה. "גם אני תהייתי לגבי זה, אם אקבל איזה מיליון", היא אומרת אבל מיד צוחקת' "לא נראה לי שזה יקרה. אני הרי קבלנית חיצונית".

גלית גורא
" תהייתי אם אקבל איזה מיליון. לא נראה לי שזה יקרה". גלית גורא עיני הקול מאחורי "גלית"

"ברכב בעלי דווקא לא נותן לי לכוון אותו"

בשנה שעברה סיפרה גורא עיני (40) ל-mako כי היא הייתה מי שהציעה ל-waze להוסיף גם קול נשי לאפלקיציה. כשהקליטה את ההנחיות בביתה הוסיפה באווירת רוח השטות את המשפט "הגעת ליעד מהממת" שאומצה גם על ידי החברה. "את waze הקלטתי פה (בבית) במחסן בל"ג בעומר", סיפרה, "הקלטתי את המשפט 'הגעת ליעד' והוספתי לו סתם כך 'מהממת'. לא חשבתי שב'וויז' באמת יעשו בזה שימוש ובכל זאת שלחתי גם גרסה כזאת. זה דווקא ממש הצחיק אותם והם החליטו להשתמש במשפט. המשפט הטריף המון נשים שהיו מרוצות הטפיחה על השכם, עד שהחלו להגיע תלונות בטענה שהמשפט שוביניסטי.

בדיונים בפייסבוק ניסיתי להסביר שזאת ממש לא הייתה הכוונה ושנשים פשוט מחמיאות אחת לשנייה יותר באופן כללי, אבל ב-waze נכנעו ללחץ והסירו את המשפט מהאפליקציה. התפרסמה אפילו עצומה לטובת החזרת ה'מהממת' עם 150 חתימות, אבל גם זה כבר לא עזר".

גורא-עיני ומנדלמן סיפרו אז כי גם במקרה שלהם הסנדלר הולך יחף. "אין לי אייפון", סיפרה גלית וציינה שבעלה, שדווקא כן משתמש בתוכנת הניווט לעיתים קרובות לא מאפשר לה להנחות אותו בנסיעה. "כשאנחנו נוסעים ביחד ואני מנסה לכוון אותו הוא ממש מתעצבן לשמוע אותי", היא צוחקת, "אני מתארת לעצמי שגם כשהוא מפעיל את האפליקציה הוא מעדיף לבחור בקול אחר".