זה כבר מזמן לא סוד שגוגל מכירה אותנו הכי טוב מכולם – אבל מסתבר שגם כשאנחנו מבקשים ממנה להפסיק את המעקב אחרינו באופן יזום, זה לא באמת משנה משהו: מחקר שבוצע עבור Associated Press מצא כי גוגל שומרת את היסטורית המיקומים שבהם ביקרנו גם אם חסמנו במפורש את האפשרות הזו דרך הסמארטפון.

לא כל כך מהר

במחקר, שבוצע על ידי חוקרים מאוניברסיטת פרינסטון, נמצא כי גוגל ממשיכה לעקוב אחרי משתמשיה (אנדרואיד ו-iOS) ויודעת לזהות את המיקום שלהם גם אחרי שדרשו להפסיק את המעקב. משתמשים שביטלו בהגדרות את המעקב האוטומטי אחר היסטורית המיקום שלהם עדיין היו חשופים למעקב, שכן כל מה שביטול ההגדרה עשה היה למנוע מגוגל להוסיף את המסלולים שלהם לטיימלין.

לפי AP, ברגע שמשתמשים פותחים את אפליקצית המפות שלה, גוגל מזהה ומאחסנת באופן אוטומטי את המיקום שלהם, וגם קבלת עדכונים בנוגע למזג האוויר רומזת באופן די מדויק היכן הם נמצאים. עוד עלה כי גם כאשר משתמשים במנוע החיפוש של גוגל כדי לקבל תשובות לשאלות שממש לא קשורות למיקום (כמו חיפוש אחר מתכון לעוגיות שוקולד צ'יפס), נשמרים קווי הרוחב והאורך המדויקים שלכם, ומוצמדים לחשבון הגוגל שלכם.

אבל רגע, חייבת להיות דרך לבטל את המעקב באופן מוחלט. לא?

כן. עליכם להיכנס דרך הדפדפן לעמוד השליטה על הפעילות שלכם.

הכתבה פורסמה במקור באתר Geektime

עוד ב-Geektime:
מה גוגל יודעת עליכם? הממשק של Google Dashboard זוכה לרענון משמעותי
שוטרים דרשו מגוגל לדעת מי היו הנוכחים בזירת פשע

בראש העמוד תבחינו ב-Web & App Activity. זוהי התכונה שמאפשרת את הפרצה. לפי גוגל, מצב זה "שומר את הפעילות שלכם באתרים ואפליקציות המופעלים על ידי גוגל על מנת לספק לכם חיפושים מהירים יותר, המלצות טובות יותר, וחוויות מותאמות אישית במפות, בחיפוש ובשירותי גוגל אחרים". גוגל החליטה שכברירת מחדל המצב הזה מופעל לכל משתמשיה – אבל בלחיצה על המתג תוכלו להשהות אותו. שימו לב שבדרך גוגל תעשה הכל כדי לשכנע אתכם שזו לא ההחלטה הנכונה, באמצעות הודעות פופ-אפ מבלבלות.

אם אתם כבר בעמוד הזה, תוכלו לבטל גם את יצירת הטיימליין (המגניב אך) הפולשני של גוגל, לבטל את ההקלטות האוטומטיות של כל האינטראקציה שלכם עם ה-Google Assistant ולמחוק את היסטוריית החיפוש או הצפייה ביוטיוב.