אנחנו כבר יודעים שגוגל סורקת את תיבת הדואר שלנו בג'ימייל, שירות המייל הפופולארי ביותר בעולם. זה לא סוד. אולם בימים האחרונים התפרסם כי גם מפתחים בחברות חיצוניות קיבלו גישה לחשבון הג'ימייל של המשתמשים, ויכלו לחטט ולקרוא מיילים בצורה חופשית.

"סוד מלוכלך"

כזכור, בימים האחרונים עלו דיווחים כי גוגל העניקה למפתחים חיצוניים גישה לחשבונות מייל של משתמשים, מה שאיפשר להם למעשה לקרוא מיילים פרטיים של משתמשיה. מדובר על תוספים שהתקינו המשתמשים מבלי להשקיע יותר מדי בקריאה או בהבנה של מה הם מתקינים.

בין היתר הוזכרו אפליקציית Return Path, שקראה מיילים של אלפי משתמשים ביום; וחברת Edison Software, שעומדת מאחורי אפליקציית פרודוקטיביות שמסתנכרנת עם ג’ימייל, קראה מיילים של אלפי משתמשים כדי לאמן את תוכנת התגובות החכמה שלה. בכיר באחת מהחברות הללו מסר שמדובר ב"סוד מלוכלך" ומוכר בתעשיה.

יואב דגני, מנכ"ל MyPermissions, סטארטאפ ישראלי שמנהל הרשאות של משתמשים בשירותי רשת שונים, אמר לגיקטיים: "רוב האנשים לא נכנסים לבדוק הרשאות בגלל שזה חבוי בתוך ההגדרות, הם לא יודעים איפה זה, מה זה אומר, ולחברות יש אינטרס להסתיר את זה וגם לעשות את זה לא הכי ברור". לדברי דגני, גם האפליקציות השונות שמותקנות אצלנו משנות ומוסיפות הרשאות אחרי ההתקנה, בזמן עדכון.

יש מה לעשות

אבל לא הכל אבוד. כדי לחסום את הגישה של אפליקציות ומפתחים חיצוניים עליכם להיכנס לעמוד ההרשאות בחשבון הגוגל שלכם, לבחון את כל האפליקציות שהתקנתם (ושכחתם) במהלך השנים, לבחור אפליקציה ואז ללחוץ על כפתור ה-Remove Access.

אם אתם רוצים גם לבטל הרשאות בשירותי רשת נוספים כמו למשל פייסבוק, אינסטגרם או טוויטר למשל, תוכלו להתקין אפליקציות ניהול הרשאות, שמתריעות בפניכם על שינוי בהתנהגות או במדיניות של האפליקציות השונות. לדברי דגני, “אנשים מקבלים שוק כשהם סורקים את הרשתות החברתיות שלהם ומגלים דברים שלא היה להם מושג מה הם ואיך הם מחוברים אליהם ונותנים להם כל כך הרבה גישה”.

הכתבה פורסמה במקור באתר Geektime

עוד ב-Geektime:
טרנד חדש: "חדר בריחה" בקופסה שנמשך חצי שנה
דגם חדש של אאודי מגיע עם מצלמות במקום מראות