אמצעי חדירה לפרטיות? ה"גוגל גלאס" (צילום: AP)
אמצעי חדירה לפרטיות? ה"גוגל גלאס" | צילום: AP

על רקע פרסומים על התקדמות גרסאות הניסוי של מכשיר ה"גוגל גלאס" פנו היום רשויות הגנת הפרטיות בישראל, קנדה, אוסטרליה, ניו זילנד, מקסיקו, שוויץ, ובאיחוד האירופי לגוגל. הרשויות הללו ביקשו לקבל מידע על היבטי הפרטיות של המכשיר, ועל אופן ההתמודדות בעיצוב המכשיר בפני חדירה לפרטיות המשתמשים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"גוגל גלאס" הוא מחשב המשולב על מסגרת משקפיים. למכשיר יש מצלמה, מיקרופון ותצוגה עילית. הדור הראשון של המכשיר מסוגל להקליט וידאו וקול, כאשר המצלמה רואה את מה שרואה המשתמש. המכשיר מתחבר גם לתוכנת ניווט ולשירותי מיקום. המכשיר מסוגל להתחבר לטלפון חכם כדי לבצע שיחות טלפון, לשלוח מסרונים וקריאת דואר אלקטרוני.

לטענת הרשות למשפט טכנולוגיה ומידע במשרד המשפטים, מכשירי מיחשוב הניתנים ללבישה הם בעלי פוטנציאל רב למשתמשים, אבל יש בהם אתגרי פרטיות חדשים, מאחר שמדובר במכשור הנמצא באופן קבוע על הפנים ואין סימון מתי הוא בפעולה. לדברי הרשות, מכשיר מסוג זה יוצר אתגרי פרטיות חדשים משום שהוא מאפשר איסוף מידע רב, הן על ידי גוגל והן על ידי צדדים שלישים הכותבים אפליקציות למכשיר.

נותרו שאלות פתוחות הנוגעות להגנת הפרטיות

אילוסטרציה (צילום: AP)
המכשיר מציב אתגרים חדשים | צילום: AP

עוד נטען בהודעת הרשות כי המכשיר מייצר אתגרים לסובבים את עונד המכשיר, משום שהם מוצאים עצמם מתועדים בידי המכשיר ללא ידיעתם. המכשיר אף מייצר אתגרים חדשים להתנהגות המקובלת בין בני החברה, לציפיות אודות היכולת להתנהל באנונימיות במרחב הציבורי ולנהל תקשורת חופשית, שאינה מתועדת, עם הסביבה.

גוגל דרך משקפיים (צילום: רויטרס, חדשות)
הטכנולוגיה מעלה סוגיות חדשות. גוגל | צילום: רויטרס, חדשות
"הידיעה שאדם נתון לפוטנציאל מעקב על ידי כל מי שסובב לו מטרידה, ומשנה התנהגות, באופן הפוגע באוטונומיה של הפרט", אומרים במשרד המשפטים. "עד עתה ידוע כי גוגל הדריכה מפתחים לעניין שילוב פרסומות, ולעניין אי שילוב יכולות זיהוי פנים. אולם נותרו סדרה ארוכה של שאלות הקשורות בהיבטי איסוף ועיבוד המידע בידי המכשיר בין היתר כיצד המכשיר עומד בדרישות דיני הפרטיות ומהן הגנות הפרטיות שנכללו במכשיר".

במכתב שנשלח היום דורשות רשויות הפרטיות מגוגל להשיב על שאלות אלה, ולהיפגש עם רשויות הפרטיות על מנת לדון בנושא.

נייתן טיילר, דובר גוגל העולמית מסר בתגובה לדרישת הרשויות כי "אנחנו חושבים בזהירות רבה כיצד נעצב את זכוכית המשקפיים, משום שטכנולוגיה חדשה תמיד מעלה סוגיות חדשות. תוכנת הזכוכית המכונה 'אקספלורר', המיועדת לאנשים מכל תחומי החיים, תבטיח כי המשתמשים שלנו יהפכו לשותפים פעילים בעיצוב העתיד של הטכנולוגיה הזו - ואנו שמחים לשמוע את המשוב".