אפל חשפה אתמול תוכנית לבנות בכיכר הפדרציה במלבורן את אחת החנויות המפוארות ביותר שלה. החברה טוענת כי זו חנות הדגל השישית שלה בעולם, השנייה מחוץ לארה"ב והראשונה בחצי הכדור הדרומי - אבל כל הטענות האלה לא ממש מרשימות את המקומיים.

מייד עם הפרסום דיווחה התקשורת האוסטרלית על התנגדות לתוכנית של אפל. הנימוק הנפוץ ביותר הוא שמדובר בבגידה בחזון של כיכר הפדרציה - שנפתחה ב-2002 כמרחב ציבורי, המורכב מרחבת ענק ומבנים המאכלסים בעיקר מוסדות תרבות. רבים טענו שממשלת הלייבור של מדינת ויקטוריה, בראשות דניאל אנדרוז, מכרה נכס ציבורי לידי חברה פרטית.

אך סיבה נוספת שהביאה אוסטרלים רבים להתנגד לתוכנית היא העיצוב: הבניין של אפל ייבנה במקום "בניין יארה", המפריד בין הכיכר לנהר יארה. הבניין המכוער להחריד שאפל תהרוס זכה בפרסי אדריכלות, גם לכשעצמו וגם כחלק מכלל הכיכר, שעוצבה בשיתוף פעולה בין חברות מבריטניה, הולנד ואוסטרליה. במקומו תקים אפל את החנות, שלפי דיווח של ZDNet רבים משווים אותו לטוסט סנדוויץ' - ומסיבה טובה: הרצפה והתקרה המוזהבות של הקומה השנייה בהחלט נראות כמו פרוסות לחם שנלחצו אל חלונות הזכוכית שביניהן.

חנות הסנדוויץ' של אפל בכיכר הפדרציה במלבורן (הדמיה: אפל)
חנות הסנדוויץ' של אפל בכיכר הפדרציה במלבורן | הדמיה: אפל

עצומה נגד הבנייה, שנפתחה אתמול, כבר מתקרבת ל-1,000 חתימות - אך ספק רב אם עצומות וסטטוסים נזעמים הם מה שיביא את הממשלה לביטול אישור הבנייה - ששר התיירות ג'ון ארן כבר התפאר בכך שייצור מאות מקומות עבודה ולאחר הסיום ימשוך לכיכר 2 מיליון תיירים נוספים בכל שנה.

הבנייה מתוכננת להתחיל ב-2019 ולהסתיים ב-2020