זה מה שקורה כשלחברה יש שליטה מוחלטת ובלתי ניתנת לערעור על מה שאנשים עושים עם המכשירים שקנו ממנה: מייסד טלגרם, פאבל דורוב, התלונן בסוף השבוע כי אפל חוסמת מזה כחודש וחצי עדכונים למתחרה המרכזית של וואטסאפ - והכל בגלל רוסיה.

"לדאבוננו, חלק מהתכונות של טלגרם, כמו סטיקרים, לא עובדים טוב ב-iOS 11.4 ששוחררה זה מכבר - למרות שתיקנו את הבעיה לפני שבועות", כתב דורוב לכ-260,000 עוקביו באפליקציה ביום חמישי. "אפל מונעת מטלגרם לעדכן את האפליקציות שלה לאייפון מאז הוראת הרשויות הרוסיות להסיר את טלגרם מהאפ-סטור. רוסיה חסמה את טלגרם בשטחיה באפריל משום שסירבנו לספק לסוכנויות הביטחון הרוסיות מפתחות פענוח לכל ההודעות של המשתמשים שלנו (...) לצערנו, אפל לא בחרה בצד שלנו. בעוד שרוסיה מהווה רק 7% ממשתמשי טלגרם, אפל מגבילה עדכונים לכל משתמשי טלגרם ברחבי העולם מאז אמצע אפריל (...) אנו ממשיכים במאמצינו לפתור את המצב ונעדכן אתכם".

העדכונים המדוברים היו אמורים לפתור כאמור בעיות תאימות של חלק מהתכונות עם גרסאות עדכניות של iOS, אך גם להוסיף תכונות כמו יכולת לבטל את סנכרון אנשי הקשר ולמחוק את המידע על אנשי הקשר שסונכרנו בעבר, כחלק מעמידה בכללי הפרטיות האירופים החדשים (GDPR).

אפל לא ענתה לטענות, אך יממה וחצי לאחר התלונה של דורוב הוא עדכן לפתע: "חדשות מדהימות: אפל כרגע אישרה בהצלחה את העדכון האחרון שלנו לטלגרם לאייפון, ויכולנו להוציא לאפ-סטור גרסה חדשה עם תיקונים ושיפורים שחיכיתם להם".

לדורוב חשבון ארוך עם ממשל פוטין: בשנת 2006 הוא הקים יחד עם אחיו ניקולאי ושותפים נוספים את Vkontakte - המקבילה הרוסית לפייסבוק. עד מהרה היא כבשה את המדינה והמייסדים הפכו למיליונרים. אך לפני 5 שנים הוא נעלם לפתע, לאחר שהואשם בתאונת פגע וברח זמן קצר לאחר שמקורב לנשיא ולדימיר פוטין השתלט על מניות החברה.

My instagram had to seriously step up the game to keep up with the increased competition from Mr. Putin’s shirtless photos. If you’re Russian, you have to join #PutinShirtlessChallenge (or face oblivion). Two rules from Putin – no photoshop, no pumping. Otherwise you’re not an alpha.

A post shared by Pavel Durov (@durov) on

זמן קצר לאחר מכן צץ דורוב בגרמניה והקים את טלגרם - עמותה ללא מטרות רווח לפיתוח של אפליקציית תקשורת מאובטחת. מאז הוא דובר חריף נגד ממשל פוטין והניסיונות שלו לפקח על האינטרנט במדינה. בשנה שעברה הוא אף החליט לעקוץ את פוטין אישית, ופרסם קריאה לגברברי רוסיה להראות לשליט, שמרבה להצטלם ללא חולצה, איך נראה גבר אמיתי בלי חולצה.

להצטרפות לערוץ הטלגרם של נקסט ונקסטר

באמצע אפריל השנה הודיע דורוב שספקיות האינטרנט ברוסיה החלו לחסום את האפליקציה בשל צו של הממשלה. בסוף אותו חודש פורסם כי אלפי רוסים הפגינו ברחובות מוסקבה והעיפו מטוסי נייר כמחווה ללוגו של האפליקציה. אפל, שהשליטה שלה על חנות האפליקציות אפשרה לרוסיה להוציא צו שמחייב אותה לחסום את האפליקציה או שתוחרם בעצמה, לא נענתה לדרישה הרוסית, אך ככל הנראה גם לא התעלמה ממנה. עם זאת, בשל שתיקתה בעניין, לא ברור איך היא מתכוונת להתמודד עם הסכסוך.