אייפון 5s, שהושק ב-2013, סימן מפנה דרך באפל. לא רק משום שהוא הושק יחד עם ה-5c, הגירסה המוזלת של המכשיר (שלא היתה כל כך זולה), או משום שהמכשיר כלל לראשונה חיישן לטביעות אצבעות - אלא בגלל משהו הרבה יותר שטחי מזה: זה היה המכשיר הראשון של החברה שהגיע גם בצבע זהב. 

אייפון 5s (צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL)
צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL

לכאורה, מדובר בעניין של מה בכך. החברה רצתה לרענן קצת את פלטת הצבעים, ובחרה בזהב כי בלינג בלינג זה יפה. אבל מתחת לפני השטח היה ברור שמשהו השתנה. חלק מהבלוגרים ועיתונאי הטק כתבו בטרם ההשקה שה-5s עומד להיות "וולגרי ומצועצע", בהמשך התגלה שאפילו עובדי אפל לעגו לבחירה כשכינו את המכשיר "הטלפון של קרדשיאן". המקור לכינוי הוא כמובן בקים קרדשיאן שקיבלה שנה לפני כן אייפון 5 צבוע זהב ממפעל המתמחה בצביעה והתאמה אישית של מכשירים כאלה. 

מאז המשפחה גדלה והצטרפו אליה גם האייפד אייר 2 מוזהב, מקבוק מוזהב וכמובן הבייבי האחרון - שעון חכם עם מסגרת מזהב. אבל באופן מפתיע: לא מדובר בצבעים המועדפים על האמריקאים. הם בכלל מעדיפים דווקא את השחור והלבן - בעיקר הלבן, ותופשים את הזהב כצבע ראוותני. אז מה הוביל את אפל לבחור בצבע הזה? 

בזמנו, כאשר החלו להגיע השמועות על אייפון מוזהב ראשון, אלי קאזמוצ'ה, עורכת ב-iMore שמכירה היטב את תהליך ייצור האייפונים, העריכה כי הבחירה קשורה בקלות הצביעה. לטענה, זהב, הוא אחד מהצבעים היותר קלים לצפות איתם את מכשירי הסלולר, כשצבע שחור למשל, הוא המורכב והקשה ביותר. 

אך כתבה שהתפרסמה בסוף השבוע במאשבל מציעה תשובה אחרת לגמרי, לפיה - כדי למצוא את הסיבה צריך לנדוד למזרח, וליתר דיוק: לסין. לפי האתר, סין היא השוק בו מציגה אפל את הצמיחה המהירה ביותר, עם רווח של למעלה מ-16 מיליארד דולר בחודשים אוקטובר עד דצמבר 2014. בנוסף, אנליסטים מעריכים כי בקרוב היא תעקוף את אירופה ותהפוך לשוק השני בגודלו עבור מוצרי החברה. ומה הצבעים המועדפים על הסינים (וגם על היפנים, התאילנדים והוויאטנמים)? ניחשתם נכון: זהב, שחור וכסף.

מגע הזהב גם בשעון

בתוך כך, בימים האחרונים התפרסם סרטון שמציג איך הופכים את הדגם הבסיסי ביותר של האפל ווטש, שעולה כ-350 דולר, לדגם הנחשק שמגיע בצבע זהב. לא צריך להיות אליכמאי או קוסם כדי להעביר את השעון החכם מהפך, צריך בסך הכל פחית של צבע. 

את הסרטון פרסם קייסי נייסטאס, יוצר סרטים שגם תיעד לא מזמן את התורים לאייפון 6 ברחבי העולם. הפעם נייסטאס מטיח ביקורת באפל על שהיא משווקת שעון שבמידה רבה כולל את אותו המפרט כמו שעונים זולים ממנו, אבל הוא מוקף מסגרת מזהב.