אתר בנייה, לפחות בישראל, הוא כנראה מקום לא כל כך בטוח ולא כל כך "חכם" טכנולוגית. בכל שנה נהרגים כאן 50 פועלים. חברת ורסטייל נייצ'רס רוצה לשנות את הכללים. היא תולה על מרכז העצבים של אתרי הבנייה - העגורנים - חיישנים חכמים שיודעים להתריע על סכנות ולספק מידע על קצב ההתקדמות בפרוייקט.

 "אנחנו יודעים ללמוד את הסיפור  שהעגורן מספר לנו", מסבירה מירב אורן, מנכ"לית ומייסדת משותפת של ורסטייל נייצ'רס, "ויודעים לנתח את המידע ולהחזיר לשטח ולמשרד פעולות והמלצות לביצוע". 

התחום שבו פועלת ורסטיל נייצ'רס נקרא Construction Tech - טכנולוגיית בניה. מאות מיליוני דולרים הושקעו בשנים האחרונות בחברות מהתחום - שמבטיחות לשפר גם את קצב העבודה, וחשוב יותר - את הבטיחות.

עוד חברה שפועלת בתחום היא שייפדו שמנסה לייעל ולהחכים את תוכניות העבודה המסובכות. אבל זאת רק ההתחלה של המהפכה, שבסופה מגזר הבנייה היקר והמסוכן יהפוך ליעיל ולבטוח יותר. הרשויות לא מצליחות לעשות סדר בבלגן שחוגג באתרי הבנייה - אולי יזמי סטארט-אפ יעשו את זה. 

"אנחנו רואים כניסה של רחפנים שיכולים לרחף מעל אתר הבניה, רובוטיקה והדפסה תלת מימדית של בטון", אומר יוסי ויניצקי ראש תחום ההייטק בבנק הפועלים, "אתה יכול במציאות מדומה לראות את השלד ולהלביש את מה שצריך להיות, והפועל יכול לראות איך זה אמור להראות בשביל למנוע טעויות".