מקלדת מלוכלכת
המקלדת מלוכלכת לא פחות מהשירותים, ואפילו יותר | צילום: אלעד בלובשטיין , TGspot

אנחנו לא יודעים מה המצב של המקלדת שלכם ועד כמה היא מלוכלכת. בעולם בזבזני, אם היא מאוד מלוכלכת או שאתם קצת עצלנים, היינו ממליצים לכם לקנות אחת חדשה. בעולם האמיתי והחסכוני יותר, תפשילו שרוולים ושימו כפפות, הגיע הזמן לנקות אותה. 

כלי עבודה
*מטלית רכה רב-פעמית.
*קערית קטנה עם מים.
*תרסיס לניקוי כללי (או מים עם קצת סבון כלים גם יעשו את העבודה).
*מברג שטוח ודק ככל האפשר.
*מספר מקלות ניקוי אוזניים.
*כלי עזר שימושיים (לא חובה): תרסיס לחץ אוויר, מטלית מיקרופייבר, שואב אבק נייד (אם המצב ממש קשה).

רגע לפני

מקלדת מלוכלכת
החומרים הדרושים: תרסיס ניקוי, מקלות אוזניים, מטלית רכה ועוד | צילום: אלעד בלובשטיין , TGspot

תחילה יש לנתק את המקלדת מהמחשב. אם זו מקלדת אלחוטית אז פשוט להוציא את הסוללות שכן פעולת הניקוי יכולה לגרום נזק כאשר המקלדת עדיין מחוברת לחשמל. יש לשים לב לא להשתמש בחומר ניקוי מלבד זה שציינו כאן, כדי למנוע נזק לפלסטיקה של המקלדת. את עבודת הניקוי מומלץ לא לבצע בחדר המחשב כדי לא להחזיר את האבק לתוך המחשב.

מתחילים לנקות
כדי להסיר את הלכלוכים הגדולים, קחו את המקלדת לאמבטיה או מעל הפח, ופשוט הפכו אותה כלפי מטה וטפחו קלות בחלק התחתון (או העליון אחרי שהפכתם אותה). נסו לנער אותה מעט לכל הכיוונים עד שהפירורים ושלל הלכלוכים האחרים יצאו להם מתוך החריצים. אם ברשותכם תרסיס לחץ אוויר, זה הזמן להשתמש בו על ידי החדרת הקשית לתוך חריצי המקלדת וריסוס יסודי. גם שואב אבק יכול לעזור כאן, אבל כמו שציינו זה רק למקרים הקשים.

מקלדת מלוכלכת
מקל האוזניים יעזור לנקות את המקשים | צילום: אלעד בלובשטיין , TGspot

כעת יש צורך להסיר את שכבות השומן שהצטברו להן במהלך השנים. לשם כך אחזו במטלית היבשה, ועם התרסיס לניקוי הכללי, התיזו מעט חומר על המטלית שתהיה לחה אך לא יותר מידי שלא תרטיב ותכניס מים למקלדת.

ניתן להשתמש גם במגבונים לחים רק יש צורך לסחוט אותם לפני כן. תחילה עברו עם המטלית על כל אזורי הפלסטיק הגדולים בצידי המקשים, בדפנות ובחלק התחתון. לאחר מכך עברו מקש, מקש (כן, זו עבודת נמלים), ולחצו קלות עם המטלית על גבי המקשים. אם ברשותכם מקלדת שחורה, נסו לאתר בזווית מול האור את כתמי השומן ולהסירם. במקלדת לבנה הכתמים בולטים יותר. מפעם לפעם שטפו את המטלית במים וסחטו אותה היטב.

כעת לאחר שעברתם על המקשים, יש צורך גם להסיר את הלכלוך המצטבר ביניהם ואת זה נעשה באמצעות מקל האוזניים שהכנו מראש. אז קחו מקל ניקוי אוזניים, והרטיבו אותו בחומר לניקוי כללי או במעט מים. כעת תעברו איתו בזהירות במרווחים שבין כל מקש ומקש. החליפו מקל ניקוי כאשר הוא מתלכלך באחד חדש כדי לא “לגרור” את הלכלוך למקומות אחרים.

למקרים הקשים

מקלדת מלוכלכת
השתמשו במברג דק או סכין כדי לנקות מתחת למקשים | צילום: אלעד בלובשטיין , TGspot

נסו להביט בין חריצי המקשים, האם אתם רואים לכלוך רב בתחתית המקלדת? האם המקשים דביקים ולא נלחצים או חוזרים למקומם בקלות? אם כן אתם נדרשים לעבור לשלב הבא – פירוק המקשים. שלב זה מומלץ רק לזהירים והטכניים שביניכם כדי לא לגרום נזק פיזי למקלדת או לאחד מהמקשים. עוד נאמר כי לא מומלץ לעשות זאת במקלדות שטוחות של מחשבים ניידים שכן שם המנגנון יותר שביר.
מקלדת מלוכלכת
כן, אפשר להסיר את המקשים ולהחזיר אותם בחזרה | צילום: אלעד בלובשטיין , TGspot

אז אם בכל זאת החלטתם לפרק את המקלדת, קחו מברג דק או סכין לא חדה והכניסו את הקצה אל מתחת לאחד המקשים. מקמו את המברג בפינת המקש, הפעילו לחץ פיזי מתון ולחצו את המברג כלפי מטה. המקש אמור לקפוץ החוצה ולחשוף לנו את קרקעית המקלדת. ברגע שהוצאתם את המקש אתם יכולים להתחיל לנקות סביבו באמצעות מקל ניקוי אוזניים כפי שהשתמשנו בו קודם ואם הלכלוך עיקש או שהמקש מעט דביק, ניתן להשתמש במעט מים חמים על המטלית ולנקות באמצעותה מסביב למקש. באופן זה חזרו על התהליך לכל מקש ומקש במקלדת, אך עשו זאת בהדרגה וכדי שלא תתבלבלו הסירו מקש אחד בכל פעם וכשסיימתם החזירו אותו למקומו. שימו לב שמקש הרווח האמצעי נצמד באמצעות תפס מתכתי, לכן צריך להחזירו למקום בזהירות.

זהו, אחרי שהחזרתם את הכל למקומו, קחו את המטלית לניקוי אחרון של שטח המקלדת מבחוץ וסיימתם את המלאכה.

גם לעכבר

עכבר מחשב מלוכלך
עכבר מלוכלך עלול לא להגיב לתנועה | צילום: אלעד בלובשטיין , TGspot

את העכבר יותר קל לנקות, אבל פרט להיגיינה, יש כאן עניין של נוחות. כאשר מצטבר לכלוך בתחתית העכבר או על הפד הוא מגיב פחות טוב ונתקע לא פעם. למזלנו עברנו מטכנולוגיית הכדור לטכנולוגיה האופטית או הלייזר, אך עדיין אנו נדרשים לנקות אחת למספר שבועות כדי שהעכבר יפעל חלק, כך תעשו זאת נכון.

כדי לנקות את העכבר לא צריך ציוד מיוחד מעבר למה שציינו, ולמעשה מספיקה לנו רק מטלית עם חומר לניקוי כללי או מגבון לח לאחר סחיטה. עברו תחילה על כל העכבר עם המטלית, במיוחד באזור הכפתורים שם מצטבר שומן עם הזמן וכן בדפנות, היכן שאנו אוחזים בעכבר. את הגלגלת ניתן לנקות עם מקל לניקוי אוזניים, עברו עליה בעדינות ונקו שאריות שומן.

עכבר מחשב מלוכלך
נקו היטב את כריות המגע כדי שאלה לא יפריעו בתנועתו | צילום: אלעד בלובשטיין , TGspot

כעת הפכו את העכבר, ובתחתית תראו 2 או 3 כריות מגע. הכריות הן אלה שאחראיות על תנועתו החלקה של העכבר במשטח, לכן מומלץ לנקותן היטב באופן שבועי באמצעות המטלית הלחה. הביטו בחיישן התנועה של העכבר, אם אתם רואים גם שם אבק, קחו מקל אוזניים והעבירו אותו בעדינות בין החריצים. באותו האופן גם ננקה את משטח העכבר – בין אם אתם עובדים עם משטח פלסטיק או ישירות על השולחן, יש לנקות את המשטח עם המטלית. אם אתם עובדים עם משטח בד, נסו לנקות אותו בעדינות עם המטלית.

זהו, אחרי שסיימתם לנקות את המקלדת והעכבר אתם מוכנים לפסח ומרגישים מעט יותר נקיים כאשר אתם משתמשים במחשב. נסו לדבוק במשימה אחת לחודש כדי לשמור על הציוד שלכם נקי ונעים יותר לשימוש.

>> לכתבות נוספות באתר TGspot