רבים מאיתנו ודאי נתקלו באותם ריבועים משונים המודפסים במקומות רבים, הקוראים לנו לסרוק אותם עם מצלמת המכשיר החכם שלנו. אותם הדפסים משונים מכונים קודי QR, ראשי תיבות של Quick Response (כלומר: "קוד תגובה מהירה", או קוד ת"מ), ומהווים אמצעי אחסון גרפי לנתונים דיגיטליים באופן המאפשר חיבור שלהעולם הפיזי עם העולם הוירטואלי ולהעביר מידע לטלפון החכם במהירות ובנוחות.

קוד QR על ענק בשדה (קרדיט: kraayfamilyfarm)
קוד QR ענק בשדה

כל קוד כזה נקרא על ידי הסמארטפון כמידע הדרוש לביצוע פקודה כלשהי - החל מכרטיסי ביקור לשמירה באנשי הקשר, דרך קישורים על פרסומות ומוצרים לסרטוני הדגמה או מידע נוסף ועד לקיצורי דרך להורדת אפליקציות. כיצד תסרקו קוד QR בקלות ואיך תוכלו להכין אחד כזה משלכם?

סריקת קוד QR

לא ברור מדוע יצרני המכשירים לא כוללים אפליקציית QR מובנית במכשיריהם, שכן השימוש בקודים הללו לא נדיר כלל. לכן, נצטרך להוריד למכשירנו אפליקציה המסוגלת לפענח את הקוד. אפליקציות מסוג זה קיימות בשפע בחנויות האפליקציות. בחרנו שתי גירסאות מאותו בית יוצר, אחת ל-iOS והשנייה לאנדרואיד. השימוש באפליקציה דומה מאוד בשתי מערכות ההפעלה.

אם יש ברשותכם iPhone הורידו את אפליקציית QR Code Reader by Scan מה-App Store. במכשירי אנדרואיד הורידו את אפליקציית QR Code Reader מ-Google Play. ניתן כמובן למצוא ולהשתמש באפליקציות דומות ואחרות לבחירתכם.

עם הפעלת האפליקציה, תופעל המצלמה האחורית של המכשיר ובמרכז המסך תופיע מעין מטרה שקופה למחצה. יש למקם את המצלמה כך שקוד ה-QR יופיע במרכז המטרה באופן ישר וממוקד. השתדלו להחזיק את המכשיר באופן מאונך, בצורה יציבה ורק התרחקו והתקרבו עם המכשיר כדי שהקוד יצולם באופן חד וברור.

ברגע שהאפליקציה תזהה את הקוד, יופיע התוכן שבו בחלונית צפה, אותה תצטרכו לאשר. לאחר האישור תנותבו לקישור שקודד בריבוע הת"מ שסרקתם. זה יכול להיות קישור לאתר מסוים, מידע מורחב על מוצר, העתקת שורה של תווים, גישה לאישור או קבלת הרשאות, הורדה של אפליקציה בצורה זריזה ועוד. האפליקציות השונות יודעות לזהות את הברקוד ולהבדיל בין קישור לאתר אינטרנט, אוסף של תווים או הורדה מחנות האפליקציות.

כך תכינו קוד QR משלכם

רוצים ליצור קוד QR בעצמכם ולשתף בין החברים? פשוט מאוד: באתר QRstuff תוכלו לייצר QR משלכם ולהדפיסו במקומות שונים. ניתן להפנות משתמשים שיסרקו את הקוד לכתובת אינטרנט לפי בחירתכם, לעמוד פייסבוק שבבעלותכם, לכתובת מדוייקת על מפת גוגל ועוד אופציות מגניבות ומעניינות.

ראשית, יש לבחור, תחת Data Type בצד השמאלי של העמוד, איזה סוג של נתונים יקודד בקוד ה-QR שתיצרו. לאחר מכן, בסעיף 2 (Content) יש להזין את התוכן שיוצפן בקוד. בשלב השלישי (Foreground Colour) תוכלו לעצב מעט את קוד ה-QR שלכם, ומתחת לחלון התצוגה המקדימה שמימין תוכלו להוריד את הקוד כקובץ תמונה למחשב שלכם. את התמונה תוכלו לשלב במודעות פרסומת, בכרטיסי ביקור ובכל העולה על רוחכם.