על פניו זה נראה מסובך, אבל להפוך קלטות וידיאו ישנות לקבצים שתוכלו לאחסן בכונן או ברשת, להעלות ליוטיוב או לשלוח לחברים, זה דווקא עניין פשוט. בטח יותר פשוט מלנסות לשחזר קלטות פגומות ולמצוא מכשיר שינגן אותן בעוד 20 שנה. NEXTER ו-5min, אתר הוידיאו מבית AOL, מגישים לכם מדריך וידיאו מבית CNET מתורגם לעברית.

לכולם יש קופסה או שתיים של קלטות וידיאו ישנות שצוברות אבק בארון. כדי להיפטר מהן בלב שלם - אחרי ששלפתם מהן את החומר המצולם - תצטרכו להכין את הדברים הבאים: מכשיר וידיאו עם יציאות אודיו ווידיאו מאחור. שקע הווידיאו הוא הצהוב, שקעי האודיו הם זוג - לבן ואדום (במכשירי מונו יש יציאה לבנה אחת). תצטרכו את הקלטת כמובן, והפעולה שאנחנו עומדים לעשות נקראת "דגימה" - דוגמים את הסרטון מהקלטת למחשב כדי שאפשר יהיה לשמור אותו. תצטרכו גם מחשב - פי.סי או מק, ומספיק מקום בכונן הקשיח. שעה של וידיאו תופסת לפחות 750 מגה-בייט ועשויה להגיע לכמה ג'יגה-בייטים, תלוי באיזו איכות דוגמים. אפשר לשמור את החומר גם על גבי כונן קשיח חיצוני.

אבל הרכיב החשוב ביותר שתצטרכו הוא מתאם וידיאו - מכשיר קטן שיחבר בין המחשב למכשיר הווידיאו. זה רכיב שיכול לעלות אפילו פחות ממאה שקלים - הוא רק צריך להתאים למחשב שבו בחרתם. מדובר במתאם שמצדו האחד כבלים עם שלושה תקעי RCA (צהוב, אדום ולבן) שמתחברים לוידיאו, ומצידו השני תקע USB (או Firewire, אם המחשב שלכם תומך בו). המתאם כולל תוכנה שתוביל אתכם לאורך התהליך. במקום המתאם אפשר להשתמש גם בכרטיסי לכידת וידיאו מקצועיים ויקרים (אם כי אין בהם צורך עבור קלטות ביתיות). גם מצלמות DV יודעות לבצע את ההליך של המרת אות וידיאו אנלוגי לקובץ מחשב.

אחרי שתגמרו את ההתקנות, תנו שם לקובץ שאתם רוצים להכין, ועכשיו כוונו את הוידיאו למקום הנכון. ברגע שאתם רואים תמונה ושומעים צליל, התחילו בהקלטה ואז לחצו PLAY בווידיאו. כעת אתם מקליטים בזמן אמת. אם מדובר בקטע של שעה - תצטרכו לחכות שעה עד שהווידיאו יסיים לנגן את הקטע.

בסוף ההקלטה לחצו על כפתור העצירה בוידיאו ובמחשב, כדי לעצור את ההקלטה. עכשיו תוכלו לגזור חלקים לא רצויים מההתחלה או מהסוף, לפעמים גם באמצע הקטע.

את הקבצים האלה אפשר לשמור במחשב לצפייה עתידית, להעלות לרשת (ליוטיוב או לפייסבוק), לצרוב אותם על DVD וכל פעולה אחרת, אבל הכי חשוב - תוכלו לזרוק את הקלטות הישנות לפח בלב שלם. רק תשאירו אחת כדי להראות לילדים איך נראתה פעם קלטת.

לכל מדריכי הווידאו