הקייטנות נגמרו, הגנים חוגגים במסיבות סיום והורים רבים כבר מתכוננים למסור את הסמארטפונים שלהם לילדים במאמץ להעסיק אותם לפחות בחלק מהזמן שנשאר עד שנת הלימודים הבאה. אבל כשמוסרים לילדים את הסמארטפון, זה עלול להיגמר רע - הם עלולים לקנות אפליקציות, להציץ לכם בתמונות האישיות או סתם להעביר את המכשיר התעללות מסוגים שונים. הנה מה שאנחנו ממליצים לעשות לפני שאתם מפקירים את המכשיר היקר שלכם בידי דור ההמשך.

ילדים ומסכים - שם
אל תתנו לה להוריד אפליקציות שאינן מתאימות לה או עולות כסף. אילוסטרציה

הפרדת רשויות

רוב מכשירי אנדרואיד שיצאו בשנתיים האחרונות מאפשרים ליצור פרופילי משתמשים, בדומה למחשבים. כך, ניתן להגדיר לילדים משתמש מוגבל ללא יכולת לקנות אפליקציות. כדי להגדיר חשבון לילדים, יש להיכנס להגדרות המכשיר, לבחור ב"משתמשים" (תחת "כללי") ולפתוח חשבון חדש.

לאחר מכן יש להגדיר את החשבון בעזרת כתובת מייל נפרדת בגוגל או ללא מייל בכלל. ההבדל הוא שחשבון עם כתובת ג'ימייל נפרדת יאפשר להם להוריד אפליקציות אך לא לרכוש דברים (שהרי כרטיס האשראי לא מחובר לחשבון הגוגל), בעוד חשבון ללא כתובת מייל חסום מגישה לחנות האפליקציות.

מהחשבון של בעל המכשיר אפשר להגדיר האם לחשבונות האחרים תהיה גישה לשיחות והודעות טקסט. מומלץ כמובן לחסום אותם - אין סיבה שילדים יוכלו להתקשר ולסמס מהמכשיר של ההורים.

הגבלת תוכן

אמצעי הגנה נוסף שכדאי מאוד להשתמש בו הוא היכולת להגביל את הגישה לתכנים שנחשבים לא ראויים לילדים.

במכשירי אנדרואיד: נכנסים לחנות ה-Google Play, לוחצים על כפתור התפריט -> "הגדרות" (Settings) -> "בקרת הורים" (Parental controls), מפעילים את המתג, מזינים קוד ואז בוחרים את מגבלת הגיל הרצויה לפיה יסוננו האפליקציות הזמינות להורדה. כשההורה משתמש במכשיר, הוא יכול לעקוף את ההגבלה בעזרת הקוד שנבחר.

באייפון: "הגדרות" (Settings) -> "כללי" (General) -> "הגבלות" (Restrictions), מפעילים את התכונה מהשורה העליונה במסך ולאחר מכן ניתן להפעיל ולכבות את הגישה לכל אחת מהאפליקציות המותקנות במכשיר ולבחור אילו תכנים יסוננו בחנות של אפל.

נעיצת אפליקציה

אם יש לכם מכשיר אנדרואיד מעודכן לגרסה האחרונה של המערכת (לוליפופ 5 ומעלה), תוכלו פשוט להיכנס לאפליקציה בה אתם רוצים שהילדים ישתמשו ולמנוע מהם לצאת ממנה אל שאר התוכן במכשיר. כדי לאפשר את המצב הזה, היכנסו להגדרות -> "אבטחה" (Security) שתחת הקטגוריה "כללי" (General) -> גלילה מטה אל "קביעת מסך" (Screen pinning) והפעלת המתג. לאחר מכן, היכנסו לאפליקציה הרצויה, לחצו על כפתור הריבוע (אפליקציות אחרונות) ואז על סמל הנעץ. כדי לשחרר את הנעילה, לחצו לחיצה ארוכה על לחצני המשולש והמרובע (חזרה ואפליקציות אחרונות) בו-זמנית למשך 2 שניות.

טוב מגן טוב ממכשיר טוב

בדיוק כמו שנאמר על שם ושמן, גם מגן חשוב לא פחות מהמכשיר כשמדובר במשתמשים לא זהירים - וילדים הם הרי המשתמשים הכי לא זהירים. לכן, לא חשוב כמה זול המכשיר שלכם, שווה לכם לשלם אפילו 100 שקל על מגן חזק ואולי אפילו מסורבל. אתם לא חייבים להשתמש בו כל הזמן - רק כשאתם נותנים את המכשיר לילדים, כדי שלא יזיקו למכשיר.