פייסבוק Home
פייסבוק Home | צילום: TGspot

אפליקציית פייסבוק Home, מסך הבית החדש של פייסבוק, המיועד למכשירים המבוססים על מערכת ההפעלה אנדרואיד, הושקה רשמית וזמינה להורדה החל מ-12 באפריל. על פי החברה, Home נועדה לשים את האנשים, במרכז הטלפון שלכם - הנה כל התכונות שהיא נעזרת בהן כדי לעשות את זה.

כך מורידים את פייסבוק Home (גם בישראל)

כדי להוריד את האפליקציה נדרש כרגע חשבון אמריקאי והיא מוגבלת רק למכשירים שאליהם היא הותאמה וביניהם הגלקסי S3 ו-4, הנוט 2, ה-One X ו-HTC One, וכמובן גם HTC First.

אם אין לכם חשבון אמריקאי, תוכלו פשוט להוריד את קובץ ה-APK מהלינק הזה (שלחו אותו לדואר האלקטרוני ופתחו את המייל דרך המכשיר או פשוט גלשו אליו דרך המכשיר ולחצו על הלינק). שמרו את הקובץ במכשירכם והתקינו אותו מתוך המכשיר כהתקנת אפליקציה רגילה. לאחר סיום ההתקנה לחצו על כפתור הבית ובחלון הנפתח בחרו Facebook כפי שמוצג בתמונה מטה.

להתעדכן מהרגע הראשון

ההמרה, או ההשתלטות של פייסבוק על מכשיר הטלפון שלכם, מתחילה מיד לאחר ההתקנה של הום. לחיצה על כפתור הבית מכריחה אתכם לקבל החלטה: האם להפוך את הום למסך הבית הראשי של הטלפון במקום מסך הבית הרגיל. עם הבחירה באפשרות הצוקרברגית הטלפון מתעורר לחיים חדשים, ותמונות ועדכונים מהרשת החברתית מתחילים להופיע על המסך.

בהתחלה, כאשר הטלפון נעול, מוצגת בראש המסך השעה ובתחתית תמונת הפרופיל שלכם בתוך עיגול. לחיצה על העיגול הזה חושפת קיצורי דרך אל מגירת היישומים, יישום ההודעות המיידיות וכן אפשרות להפעיל את היישום האחרון שהיה פתוח.

לאחר מספר שניות הנעילה משתחררת ותמונות הנושא ברקע מתחילות להתחלף באפקט של תזוזה אטית. בצידו השמאלי העליון של המסך מתחילים להופיע עדכונים מהרשת החברתית בצורת טקסט, ובצידו השמאלי התחתון של המסך מופיעים הכפתורים הידועים מפייסבוק, כולל לייק, המאפשר לסמן כי אהבתם את העדכון הנוכחי, וכפתור התגובות, המאפשר להגיב לעדכון לצד הצגת תגובות של חברים נוספים. דרך נוספת להענקת לייק לעדכון כלשהו היא לבצע נקישה כפולה ומהירה על מקום ריק על המסך.

הדגמת וידאו של פייסבוק Home:

 

מסך הנעילה ומסך הבית מינימליים מאוד. למעשה, שורת ההתראות אשר מכילה את מחווני הסוללה או הקליטה לא מוצגת כלל. עם זאת, ניתן לחשוף אותה על-ידי גרירה של האצבע מחלקו העליון של המסך כלפי מטה. כך יוצא שההתראות היחידות שמוצגות על המסך, ללא כל התערבות של המשתמשים, הם עדכונים מאת חברים קרובים והודעות פייסבוק וטקסט שנשלחו אליכם. ניתן להסיר את ההתראות אחת-אחת על-ידי גרירה שלהן לצדדים. כדי להסיר את כל ההתראות ביחד צריך לבצע לחיצה ארוכה על התראה כלשהי. פעולה זו גורמת לקיבוץ כל ההתראות יחדיו, ואז אפשר לגרור את הקבוצה כולה לאחד הצדדים.

כל ההתראות מלוות באנימציות, והאפקטים של הגרירה או הגלילה מלווים באפקט המדמה תאוצה – אפקט שתורם להרגשה כללית כי הום מגיב בזריזות.

פייסבוק Home, ראשי צפים ביישומים אחרים
ראשים צפים ביישומים אחרים | צילום: TGspot

ראשים צפים

אחד האלמנטים החשובים ביותר של הום הוא יישום ההודעות, מסנג'ר, אשר עודכן עם מספר יכולות חדשות. כעת הוא מאגד בתוכו את הודעות פייסבוק לצד הודעות הטקסט. למעשה הוא מהווה יישום הודעות מאוחד. יכולת אחרת שנוספה היא האפשרות לקבוע שיחות או אנשים מסוימים כראשי שיחה (Chat Heads) – ראשים צפים אשר משמשים קיצור דרך מהיר אל שיחה או אדם מסוים, ומופיעים בתוך עיגול צף על גבי המסך. ראשים אלו נשארים על המסך גם כשמפעילים יישומים אחרים.

ראשי השיחה מספקים דרך נוחה לתקשר במהירות עם אנשים מועדפים שכן ניתן לפתוח את חלון השיחה מבלי לצאת מהיישום הקיים. אם הראשים הצפים מסתירים, ניתן להזיז אותם מקצה אחד של המסך לקצהו האחר, או להסתיר אותם לחלוטין על-ידי זריקתם אל תחתית המסך. ניתן להחזיר אותם באותה קלות על-ידי כניסה ליישום המסנג'ר, לחיצה ארוכה על השיחה או האדם הרלוונטי ובחירה באפשרות Pop out chat head. אם כי חשוב לציין כי ניתן להנות מהיכולת של הראשים הצפים גם מבלי להוריד את הום וניתן פשוט להשתמש בגרסת המסנג'ר העדכנית ביותר.

פייסבוק Home, להתעדכן בלי לפתוח את פייסבוק
להתעדכן בלי לפתוח את פייסבוק | צילום: TGspot

מגירת היישומים

גם מגירת היישומים זכתה לעיצוב מחודש וניתן לגשת אליה במהירות על-ידי לחיצה נוספת על כפתור הבית – אז יופיע מסך קיצורי הדרך אשר כולל מקום ל-16 יישומים מועדפים. בנוסף, בחלקו העליון ניתן למצוא קיצורי דרך לביצוע פעולות שונות ברשת החברתית – העלאת תמונה, עדכון סטטוס או ביצוע צ'ק אין.

על-מנת להציג את רשימת היישומים המלאה יש לדפדף לצידו השמאלי של המסך שם יוצגו כל היישומים המותקנים בטלפון. מסך הבית של פייסבוק, בשלב זה, לא תומך בווידג'טים שכל-כך מאפיינים את מערכת ההפעלה של גוגל, אותם יישומונים שמאפשרים לקבל מידע מהיר מיישומים אחרים. אם רוצים להציג אותם, ואת מסך הבית הרגיל של הטלפון, יש לבחור באפשרות More מתוך מגירת היישומים.

לסיכום:

מסך הבית החדש של פייסבוק, יפה ככל שיהיה, מתאים לדעתנו למכורים בלבד. הוא אכן מגשים את מה שצוקרברג הבטיח, ושם את האנשים במרכז, אבל הוא דוחק את כל השאר לפינה. זהו יישום שמיועד לאנשים שהדבר הראשון שהם עושים ברגע שהם מדליקים את הטלפון הוא לגשת לרשת החברתית. אך עבור כל השאר, נראה כי Home לא יהווה תחליף אמיתי למסך הבית.

לכתבות נוספות באתר TGspot

צילומי מסך נוספים מהאפליקציה:

פייסבוק Home
פייסבוק Home | צילום: TGspot
פייסבוק Home
פייסבוק Home | צילום: אלעד בלובשטיין , TGspot
פייסבוק Home
פייסבוק Home | צילום: TGspot
_OBJ _OBJ