קניתם ראוטר חדיש והצטיידתם בחבילת גלישה ביתית נדיבה - אבל האינטרנט האלחוטי בבית עדיין זוחל. התרחיש נשמע מוכר? ייתכן שתוכלו לשפר את המצב באופן דרמטי - בחינם וללא התעסקויות מיותרות - באמצעות שינוי ערוצי השידור בנתב.

אינטרנט איטי הוא בעיה נפוצה והסיבות לכך רבות ומשונות: החל מבעיה אצל הספקית ועד לראוטר לא תקין. אך בהחלט ייתכן שאם גלישת ה-WiFi בבית שלכם איטית יותר מהמובטח בחבילת האינטרנט, האשם הוא עומס בערוצי ה-WiFi. 

נתבים יכולים לשדר WiFi על גבי ערוצים (Channels) ממוספרים. בדרך כלל בחירת הערוץ שקופה למשתמש, שכן הנתב בוחר אוטומטית באיזה ערוץ לשדר את האינטרנט האלחוטי, למשל ערוץ 6 או ערוץ 1. אבל לפעמים הערוץ שנבחר עמוס מאוד מאחר שישנם נתבים בדירות סמוכות שמשדרים על ערוץ דומה. עומס על הערוץ עלול להביא

לצניחת מהירות הגלישה ברחבי הבית - אפילו סמוך לנתב עצמו - אף שאין שום בעיה אצל ספקית האינטרנט שלכם.

מה עושים כדי לשפר את המצב?

מורידים אפליקציית אנדרואיד בשם Wifi Analyzer (או כל אפליקציית מדידת WiFi אחרת). אפליקציה זו סורקת את התדרים ואת הערוצים בבית ובודקת את העומס עליהם. היא תציג בצורה גרפית כמה נתבים "מתחרים" על ערוץ מסוים, ואף תעניק ציון לכל ערוץ. הסתובבו בבית ונסו לזהות את הערוץ הפנוי ביותר בחדרים השונים.

לאחר מכן, היכנסו לממשק ההגדרות של הנתב (עקבו אחר הוראות היצרן. בדרך כלל, יש צורך להיכנס לדפדפן המחשב, ולהקליד בשורת הכתובת את כתובת הנתב, ולהיכנס עם סיסמה). מצאו את תפריט ההגדרות שבו אפשר לשנות ערוץ (בדרך כלל בתפריט Wireless Settings Advanced).

החליפו לערוץ הפנוי המועדף עליכם. לחצו אישור - וזהו, האינטרנט אמור להיות מהיר שוב. אפשר גם לנסות לשנות לערוצים אחרים ולראות אם המצב השתפר. תמיד כדאי להקפיד שהנתב נמצא במקום מרכזי בבית ומוגבה מעט.

נתבים מודרניים רבים הם דואליים, כלומר יוצרים בבית שתי רשתות WiFi נפרדות, האחת בתדר 2.4 ג'יגה-הרץ (ותיק יותר, בעל טווח גבוה) והשנייה בתדר 5 ג'יגה-הרץ (מהיר ונטול הפרעות - אך קצר-טווח). לכל אחד מהתדרים הללו יש טווח ערוצים משלו.

פורסם ב-TheMarker

עוד ב-TheMarker

ניו זילנד דחתה בקשה לשימוש בציוד של וואווי לרשת 5G
רד האט רוכשת את חברת שירותי הענן הישראלית נובה

שינוי הערוץ לא בהכרח יפתור לחלוטין את בעיות הגלישה: ייתכן שבחדרים מרוחקים מהנתב הקליטה עדיין לא תהיה טובה, ויהיה צורך בפיתרון אחר. אך עבור אנשים רבים, שינוי ערוץ בהחלט יכול להביא לשיפור דרמטי בגלישה בבית, ללא צורך בפתרונות מסובכים ויקרים יותר כמו רכישת ראוטר חדש, מתיחת כבלי רשת בבית, הגדלת חבילת הגלישה או קניית מגברי WiFi, כמו בפרסומת של בזק בכיכובם של עומר אדם וגידי גוב.