אייפונים שבורים
אייפונים שבורים | צילום: מעיין ברוש

האייפון נפל, צלל לתוך אסלה, התקלקל, נשרט, נגנב או פשוט הפסיק לעבוד? כמה יעלה לכם לתקן אותו ואיפה הכי זול וכדאי לעשות את זה? כל התשובות. 

אופציה 1 – להפעיל את הביטוח על האייפון

אם רכשתם אייפון 4, אייפון 4S או אייפון 5, דרך אחת מחברות הסלולר הגדולות, סלקום, אורנג' או פלאפון, נציג המכירות ודאי דאג להסביר לכם, שבתמורה לתשלום חודשי, תקנו לעצמכם ביטוח ושקט נפשי. כי המכשיר החכם הזה ודאי ייפול מידיכם באיזשהו שלב, ייאבד או ייגנב. אז שילמתם על ביטוח לאייפון ועכשיו הגיע הזמן לדרוש תמורה בעד האגרה. זה מה שמציעות החברות:

*פלאפון
חברת פלאפון מציעה ביטוח לאייפון, ללא התחייבות בעלות של 50 שקלים לחודש. על תיקונים קטנים או עד שני תיקוני מסך, תשלמו 50 שקלים נוספים כתוספת השתתפות עצמית.

החל מהמסך השלישי, ההשתתפות העצמית תגדל. תקלה שמוגדרת כ"נזק בלתי הפיך", כבר תעלה לכם 700 שקלים השתתפות עצמית ובמידה ותצטרכו להחליף למכשיר חדש לגמרי, כי האייפון הלך לאיבוד או נגנב, מחיר ההשתתפות יתפח ל-1,000 שקלים.

תיקון אייפון
תיקון אנטנת וויפיי | צילום: רון מרקוביץ'

*אורנג'
באורנג' תוכלו לשלם 99 שקלים על חבילת ביטוח מלאה או 49.90 שקלים על חבילת ביטוח חלקית, שלא כוללת כיסוי אובדן או גניבה. במקרה של תיקון, תצטרכו ברוב המקרים, להוסיף בממוצע עוד 50 שקלים השתתפות עצמית ואם לרוע מזלכם, איבדתם את האייפון, תצטרכו לשלם עלות של 1,399 שקלים לקבלת אייפון מחודש.

*סלקום
חברת סלקום לא מציעה ביטוח לאייפון, כי המחיר יקר מדי וזה לא משתלם. 

עד כמה ביטוח לאייפון משתלם?

על הנייר, ביטוח לאייפון נשמע כמו אופציה כדאית, מה זה לשלם 50 שקלים לחודש בשביל קצת שקט נפשי? יהיו כאלה שיעשו לכם חישוב משתלם יותר, ויגידו שאם תחלקו, זה יוצא רק שקל וחצי ליום. אך האם ביטוח לאייפון באמת משתלם?

בירוקרטיה - ברגע האמת, כשתגיעו לתקן את האייפון שלכם במעבדה של חברת הסלולר, תתקלו בתור מתמשך, טפסים ובנציג שירות אחד, שיבדוק את חומרת הנזק ויגיד לכם בהמשך, מה רמת התיקון, האם בכלל ניתן לתקן ומהו סדר הגודל של ההשתתפות העצמית. איך בדיוק רמת התיקון נקבעת, מה מגדיר תקלה כ"נזק בלתי הפיך", חברות הסלולר לא מציגות הגדרות חדות וברורות, וכנראה שתצטרכו להסתמך על המילה של הטכנאי.

זה לא כולל – כדאי לכם לקרוא היטב את הסכם הביטוח לפני שאתם חותמים, כי פעמים רבות ההסכם לא מכסה תקלות נפוצות כמו קורוזיה (חדירת מים). ברגע שבמעבדת החברה הסלולרית ייראו כי המדבקה הלבנה בתוך האייפון, שמהווה אינדיקציה לחדירת מים, הפכה לאדומה, הם יסמנו את האייפון שלכם תחת נזק בלתי הפיך, מבלי באמת לבדוק את חומרת הנזק, והאחריות על האייפון תוסר באותו רגע.

תיקון אייפון
אייפון מפורק | צילום: רון מרקוביץ'

כמה זמן – במידה והצלחתם להכניס את האייפון לתיקון במעבדה של החברה הסלולרית, תאלצו להמתין פרק זמן של כמה ימים עד שבוע עד שתקבלו את האייפון בחזרה. בינתיים תאלצו להסתפק במכשיר חלופי. זו כנראה תהיה נוקיה, דור מינוס שלוש.

מתי הביטוח משתלם?

חישוב מהיר מראה שבשנה נשלם על ביטוח לאייפון 600-900 שקלים ובנוסף נצטרך לשלם דמי השתתפות, שישתנו בהתאם לחומרת הנזק. לפי מעיין, בעל מעבדת אייפון בהרצליה, רוב הלקוחות שומרים על האייפון שלהם: "אני כמעט ולא נתקל בלקוחות שמגיעים למעבדה, יותר מפעם אחת בשנה לתקן את אותו אייפון" הוא מספר. "לכן, אין טעם לשלם על ביטוח לאייפון, כשרוב הסיכויים, שלא תצטרכו בכלל להכניס את האייפון לתיקון. אל תשכחו, שבשנה הראשונה אתם עדיין זכאים לאחריות יצרן".

הביטוח ישתלם, רק אם האייפון שלכם נוטה לתקלות מרובות או אם שילמתם מחיר גבוה על האייפון ואתם רוצים שהוא יהיה מכוסה מפני אבידות וגניבות. אך גם במקרה של גניבה או אבידה, זכרו כי יש דמי השתתפות עצמית די גבוהים, ובסוף אתם מקבלים רק מכשיר מחודש ולא חדש מהניילונים.

אופציה 2 - לתקן את האייפון במעבדה פרטית
תיקון אייפון
ועוד אחד מפורק | צילום: רון מרקוביץ'

האלטרנטיבה השנייה שעומדת לפניכם היא לפנות לאחת ממעבדות האייפון הפרטיות. בחברה הסלולרית שבה אתם מנויים תשלמו לכל הפחות 300 שקלים עבור תיקון האייפון שלכם, אם אין לכם ביטוח, במעבדה פרטית, מחיר תיקון ממוצע עומד על 150-350 שקלים. (בהמשך מצורפים המחירים המומלצים, שתשלמו על תיקונים שונים במעבדות אייפון פרטיות).

תיקון מסך אייפון: מדיווחי מעבדות האייפון עולה כי כמעט 40% מהתקלות, עוסקות בתיקון או החלפה של מסך האייפון. המסך, למעשה מורכב משלוש שכבות שונות. שכבת ה- LCD, שעליה מוצגת התמונה, שכבת המגע (הדיגיטייזר), שמתרגמת את הנגיעות על המסך לפעולות ושכבה של זכוכית, שתפקידה להגן על שתי השכבות האחרות. הזכוכית העדינה היא בדרך כלל זאת שתפגע כתוצאה מחבטה או שריטה, אך בגלל ששלוש השכבות מודבקות יחדיו, לא תוכלו להחליף רק את הזכוכית ותצטרכו להחליף את כל יחידות המסך.
מחיר: 280- 350 שקלים להחלפת מסך באייפון 4 ואייפון 4S. החלפת מסך לאייפון 5, תהיה יקרה מאוד, כי אין כמעט מסכים כאלה בשוק. נכון להיום, החלפת מסך לאייפון 5  עולה 1,500-1,600 שקלים.

החלפת כפתור: על השולחנות במעבדות האייפון, תוכלו למצוא אייפונים רבים, שהגיעו בעקבות כפתור בית שלא עובד. לפי רון, בעל מעבדת אייפון בתל אביב, התקלה שכיחה בעיקר באייפון 4: "רוב האנשים שברשותם אייפון 4 צריכים להחליף את כפתור הבית כבר אחרי שנה. זה קורה בגלל הצורה שבה בנו את הכפתור, שמאיצה את השחיקה שלו". כפתורים אחרים, שנוטים להתקלקל באייפון הם כפתור הכיבוי וההדלקה וכפתורי הווליום.
מחיר: 150-250 שקלים להחלפת כפתור באייפון 4 ו-S4 ו-300-350 שקלים להחלפת כפתור באייפון 5.

ניקוי קורוזיה: בניגוד למה שיגידו לכם בחברות הסלולריות, חדירת מים לאייפון, לא בהכרח אומרת שהמכשיר מושבת. "הרבה לקוחות הגיעו למעבדה שלי אחרי שאמרו להם בחברה הסלולרית, שמצאו להם קורוזיה באייפון והוא הלך טוטאלוס, אבל צריך להבין שיש כל מיני רמות של קורוזיה. לפעמים קורוזיה היא רק תוצאה של לחות מוגברת ובהרבה פעמים, ניתן לתקן את האייפון", אומר שי, בעליה של מעבדת אייפון בהרצליה.
מחיר: עלות ניקוי קורוזיה, שכוללת טבילה של כל הרכיבים האלקטרוניים של האייפון בתוך אמבטיות עם תמיסה מיוחדת לניקוי קורוזיה, 200-250 שקלים. במידה ותצטרכו להחליף חלק שנשרף כתוצאה מחדירת המים, תדרשו להוסיף בממוצע כ-200-250 שקלים לחלק.

תיקון אייפון
שליפת סוללה של אייפון 5 | צילום: רון מרקוביץ'

מחיר תיקון רמקולים: תקלה נפוצה במיוחד באייפון 4, כ 300-350 שקלים.
מחיר תיקון זכוכית אחורית (גב אייפון): כ 150-200 שקלים לאייפון 4 ו- S4.
מחיר החלפת סוללה: 180-280 שקלים לאייפון 4 ו- S4 וכ- 500 שקלים לאייפון 5.
מחיר עיקור מצלמה: 180-200 שקלים.
מחיר עדכון תוכנה לאייפון: 100-150 שקלים.
מחיר החלפת שקע טעינה / מיקרופונים / מנגנון רטט: 150-300 שקלים.

איך תדעו שלא עובדים עליכם? 

לתיקון של האייפון במעבדה פרטית יש עוד כמה יתרונות מלבד המחיר האטרקטיבי. רוב התיקונים לוקחים בין 20 דקות לשעה. זה אומר, שתוכלו לקבל את האייפון כבר באותו יום. 

יש רק בעיה אחת, מעבדות לתיקון אייפון צצות עכשיו בכל פינה, חלקן טובות ומקצועיות, אחרות פחות. שיטה ידועה של "חאפרים" בתחום לדוגמא, היא להציע לכם מסך אייפון מקורי בעלות של 150 שקלים. למעשה, בשום מקום, לא תוכלו למצוא מסך מקורי, אלא אם כן תיסעו למעבדות חברת אפל באירלנד. הרמה הגבוהה ביותר היא "תואם למקור", שמחקה באופן מושלם את המסך המקורי של אפל ומחירו כ 280-350 שקלים. 

*הכתבה בשיתוף עם אתר מידרג, המתמחה באיתור בעלי מקצוע אמינים, על סמך המלצות של לקוחות קודמים. באתר יש למעלה מ- 100,000 חוות דעת על בעלי מקצוע בתחומים שונים, כגון: ניקיון ופוליש, מעבדות לאייפון, מוסכים, הובלות ועוד. מידע נוסף לבעלי מקצוע,  כאן.

אתר מידרג ערך לאחרונה תחקיר, שבדק את האיכות והמקצועיות של עשרות מעבדות אייפון פרטיות ברחבי הארץ. תוכלו להיעזר בתוצאות התחקיר של אתר מידרג, כדי לאתר מעבדות אייפון מומלצות באזור שלכם.