כשאנחנו רואים את המילה רחפן, אנחנו מייד חושבים על משהו שגם מסובך להפעיל, גם יקר בטירוף - אלפי שקלים - וגם משהו שבתכלס אנחנו לא באמת צריכים, אלא יותר צעצוע. בצד השני של הסקאלה נמצאים הרחפנים הזעירים, שהם לא יקרים בטירוף, די פשוטים לתפעול מהטלפון אחרי כמה דקות של למידה אבל עדיין בתכלס משהו שאנחנו לא צריכים, אלא יותר צעצוע.

על החלק השני, די קרוב לקצה, יושב ה-Tello (להלן טלו). למה קרוב ולא ממש בקצה? כי הוא עולה כ-600 שקלים, והוא קצת יותר מקצועי מאלה שתמצאו בעלי אקספרס ב-10-20 דולר. טלו מבוסס על טכנולוגיה של DJI, הלוגו שלה מופיע על האריזה שלו, והוא נמכר באתר של חברת הרחפנים הפופולארית והטובה - אבל הוא מיוצר על ידי חברה בשם Shenzhen RYZE.

רחפן זול Tello (צילום: יחסי ציבור)
רחפן זול Tello | צילום: יחסי ציבור

נתחיל ממה אין בו, ומה לא היינו מצפים שיהיה ברחפן של 600 שקל: חיישנים, זיהוי מיקום ומייצב. מה זה אומר? שמשבי רוח קלים מעיפים אותו לכל עבר. צריך מזג אוויר יציב מאוד בשביל שהוא לא יברח לכם. בדרך אתם צריכים להיזהר שלא יפגע באף אחד - כי הוא לא יודע להיזהר בעצמו. הוא גם לא יודע את הדרך הביתה אם הוא נעלם לכם. אבל סביר שהוא לא ייעלם לכם - כי מטיסים אותו קרוב ובטווח ראייה (זה הרי החוק!).

התפעול נעשה היישר מהטלפון, באמצעות מגע בשני האגודלים, כאשר באמצע רואים את נקודת המבט של מצלמת הרחפן. הצילום עובר בשידור ישיר לטלפון ונשמר עליו - כלומר לא צריך כרטיס זיכרון ואפשר מייד לשתף ברשתות חברתיות או בוואטסאפ.

רחפן זול Tello (צילום: יחסי ציבור)
רחפן זול Tello | צילום: יחסי ציבור

מעבר לשליטה הידנית, יש לטלו כמה פעלולים חביבים שהוא יודע לבצע. אחד מהם זה להמריא מהיד שלכם ולנחות עליה. זה נחמד, עד שמרימים את האצבע חצי סנטימטר מעל מה שמותר - ואז חוטפים מכה מהלהבים. הוא יודע לנוע סביב הציר של עצמו אם יש לכם נוף לצלם, או להקיף אובייקט ולצלם אותו בסיבוב - אם הצלחתם למצוא בדיוק את נקודת המרכז והבנתם מה רדיוס הסיבוב (משימה לא טריוויאלית). הוא יודע גם לצלם כשהוא עולה ויורד - טריק שעוד לא מצאתי לו שימוש - ולהתהפך באוויר - שזה משהו נחמד בעיקר להראות למישהו ולהשוויץ "תראה מה אני יכול לעשות איתו". שימוש פרקטי אין לזה. דבר נחמד נוסף הוא שוט הדרוני - הלחם של דרון (רחפן) וסלפי - וידאו של כ-5 שניות שבו הרחפן מביט בכם ועף לאחור וכלפי מעלה.

מצלמת הווידאו קבועה במקום (ברחפנים מקצועיים היא יכולה לנוע). הצילומים הם ברזולוציה של 5 מגה-פיקסל והסרטים יוצאים ברזולוצית 720p - שזה לא ממש צילום מקצועי, בטח בהשוואה למה שהסמארטפון שלכם יודע לעשות. הצבעים די חיוורים, יש לפעמים קטיעות והפרעות קלות, והמצלמה לא מתמודדת היטב בסיבובים מהשמש ואליה. לשיתוף בפייסבוק/וואטסאפ עם החברים זה נחמד, אבל לא יותר מזה. חשבו על זה כמו סמארטפון די ישן ששוכב במגירה ופתאום מקבל כנפיים ואפשר לצלם את המשפחה או את עצמכם מלמעלה (במשך 10-12 דקות בלבד שיש לסוללה שלו).

רחפן זול Tello (צילום: יחסי ציבור)
רחפן זול Tello | צילום: יחסי ציבור

אם רחפנים שעולים גרושים מאתרי הקניות הסינים הם הצעד הראשון לעולם הרחפנים - להבין בכלל מה זה הדבר הזה, איך מטיסים אותו, והאם לא יימאס אחרי שבועיים - הרי שטלו הוא הצעד השני. לא נמאס לכם אחרי שבועיים? צריכים רחפן טיפה יותר מקצועי שמעורבות בו חברות מוכרות? רוצים לתעד את עצמכם מגבוה? אתם האנשים שרוצים טלו.