הרבה משחקים דיגיטליים בשנים האחרונות נתנו לנו להוציא את זעמנו על נאצים. זה הרי קל. נאצים הם הרעים האולטימטיביים. הם ביצעו כל כך הרבה רע בעולם, עד שאף אדם שפוי לא ירגיש רע לחסל אותם (במיוחד אם מדובר בחיסול וירטואלי בלבד). וכך, עשרות משחקי פעולה הוצבו אחר כבוד במלחמת העולם השנייה, ואפשרו לנו להרוג נאצי אחר נאצי, מחסנית אחר מחסנית.

Sniper Elite 4 החדש עוסק גם הוא בחיסול נאצים. כפי שאפשר כבר להבין, לא מדובר ברעיון הכי מקורי למשחק. למרבה השמחה, המשחק הזה מוכיח שבשביל להיות ממש כיפי הוא לא חייב להיות מקורי. למרות הרגשת ה"היינו כאן, עשינו את זה" (been there, done that) - מדובר ביופי של משחק פעולה, שלא קופץ מעל הפופיק ומספק כ-15 שעות של הנאה לא מחייבת. והרבה הרבה גופות של נאצים.

מתוך המשחק Sniper Elite 4 (הדמיה:  יחסי ציבור )
ספוילר: כן, תוכלו לחסל אישית את היטלר | הדמיה: יחסי ציבור

אמונת הצלף

כפי ששמו יכול לרמוז, הדמות שאתם משחקים הוא צלף שמתגנב לשלל איזורים בשליטה נאצית, ומטרתו לחסל כמה שיותר מהם.

כל אחד משמונה השלבים של המשחק מציב אתכם בזירה אחרת ומציב בפניכם מספר מטרות: חסלו כך וכך מפקדים נאציים, השמידו כך וכך טנקים או מטוסים וכו'. השלבים עצמם ענקיים, וניתן לגשת לכל אחת מהמטרות באינספור דרכים שונות.

כך למשל, תוכלו לחפש מקומות מבודדים וגבוהים, להקים שם "קן צלפים" ולהמתין לרגע הקסום בו תוכלו לשחרר כדור אחד שיעבור מאות מטרים לפני שיפגע במטרה שלו. אם תצליחו, תזכו לראות את אותו כדור חודר את הגולגולת של הנאצי בהילוך איטי ודרך "עדשת רנטגן", שגורמת להצלחות האלה להרגיש ממש ממש טוב.

אבל זו לא הדרך היחידה: את אותו נאצי תוכלו לחסל גם באמצעות הצבת מלכודות סביבו, ולעיתים אף באמצעות כל מיני אלמנטים סביבתיים אינטראקטיביים (נניח, להשתמש במנורת נפט כדי להצית חווה בה נמצאת המטרה).

מתוך המשחק Sniper Elite 4 (הדמיה:  יחסי ציבור )
אפשר להרוג גם בידיים | הדמיה: יחסי ציבור

אם אתם לא בקטע של רובי צלפים, תוכלו להשתמש גם באקדחים ורובי סער כדי לחסל אויבים מקרוב, אבל השליטה בהם לא כל כך מדוייקת וסביר להניח שבמהרה תזנחו את האפשרות הזאת. בכל זאת, למשחק קוראים SNIPER Elite.

אל תצפו כאן לרמת חופש כמו במשחק Hitman האחרון, אבל בכל זאת, מדובר במשחק "ארגז חול" מוצלח מאוד, שלא מתיימר להיות יותר מזה.

ותרו על האונליין

אם אתם מתגעגעים לימים בהם חיסלתם נאצים במצבי האונליין של משחקי Call of Duty ישנים, תוכלו לחזור לעשות זאת גם ב-Sniper Elite החדש. אבל אולי כדאי שתוותרו. מצבי האונליין התחרותיים הם לא הצד החדש של המשחק. הם לא עמוקים מספיק ובדרך כלל מתבססים על מזל הרבה יותר מאשר על יכולת. מספיק שתסתכלו במקרה לכיוון במפה בה מתנחל האויב שלכם ותוכלו לצלוף בו ולחסל אותו בשנייה.

מצבי המשחק המשותף (co-op) מוצלחים קצת יותר. יש מצב שדורש מכם לחבור יחד כדי לחסל גלים של אויבים נאצים ברמת קושי עולה, ואפשר גם לשחק בשלבים הרגילים עם חבר שיסייע לכם לאתר נאצים ולבצע הסחות דעת שיסייעו לכם לחסל אותם בקלות.

מתוך המשחק Sniper Elite 4 (הדמיה:  יחסי ציבור )
עוצרים את הרכבת | הדמיה: יחסי ציבור

סיכום

בסופו של יום, Sniper Elite 4 עושה דבר אחד טוב, וזה (אם לא נמאס לכם כבר לקרוא את הצירוף הזה) לתת לכם לחסל נאצים בסביבות פתוחות וגדולות יחסית (עדיף עם רובה צלפים, אבל לא חובה). מי שמחפש סיפור מורכב, רכיב אונליין עמוק או איזושהי משחקיות חדשנית – לא ימצא אותם כאן.

למי שסתם בא לו לירות בנאצים ולראות אותם מתפוצצים בהילוך איטי דרך רנטגן – מדובר ביופי של משחק.

לרכישת המשחק (זמין לפלייסטיישן 4, אקס-בוקס 1 או מחשב)