סמסונג גלקסי NOTE (צילום: Sean Gallup, GettyImages IL)
גדול מידי כדי להיות סמארטפון וקטן מידי עבור טאבלט - מי אתה גלקסי נוט? | צילום: Sean Gallup, GettyImages IL

גלקסי נוט (Note), הסמארטפון-טאבלט החדש מבית סמסונג בידינו - מה חשבנו עליו?

גודל זה עניין יחסי. עד לא מזמן התרגשנו לראות מסך מגע 3.5 אינצ’ בסמארטפון ממוצע אבל היום זה כבר נחשב לקטן. כמה קטן? עד כדי כך ש-4.3 אינצ’ הוא הסטנדרט החדש, וה-3.5 אינצ’ של האייפון נראה פצפון לידו.

כל כך קטן, שתתנו לבעלי מכשיר 4.3 אינצ’ (גלקסי S2) מכשיר בעל מסך 3.7 אינצ’ והוא ייראה להם קטן. המסכים של היום הולכים וגדלים ונדמה כי ההבדל בין מחשב, טאבלט וסמארטפון מצטמצם עד מאוד.

כך ראינו עוד לפני כשנתיים את ה-Dell Streak בעל מסך 5 אינצ’, את מכשיר ה-Sensation XL העצום עם מסך 4.7 אינצ' וכעת סמסונג עושה את החיבור הבלתי נמנע ומשיקה את ה-Galaxy Note בגודל 5.3 אינצ'. אז זה טאבלט או סמארטפון?

המסך הגדול
סמסונג גלקסי נוט, (צילום: TGspot.co.il)
לחובבי הז'אנר (או בעלי אצבעות קטנות) יש גם עט סטיילוס | צילום: TGspot.co.il

מסך גדול לא יכול להתקיים לבדו ללא רזולוציה נאותה שתוכל לנצל אותו, כך רזולוציית ה-WVGA (או 800×480) היא המינימום למסכי ה-4~4.3 אינצ’, ומשם אנו צומחים ל-qHD (או 540×960) וכבר הגענו לרזולוציית HD (או 720×1280) על גבי מסך 4.65 אינצ’ במכשיר ה-Galaxy Nexus.

ומה קורה אצל הטאבלטפון של סמסונג? רזולוציה של 800×1280, מספר שיא כמעט בכל הקשור כיום לגודל של מסך שכזה. יש לנו יותר מקום לאייקונים, יותר שטח לכתוב ולהקליד ובמקרה של הנוט גם לשרטט, גלישה באתרים ללא צורך להגדיל ולהקטין את הדף ופשוט נוח יותר לעבודה ויחד עם זאת גם מקבלים איכות טובה. מדובר במסך מסוג SuperAMOLED המציג צבעים מצוינים וחדות גבוהה של 285ppi (צפיפות). להקלדה נוחה יותר יש גם עט סטיילוס, אבל זה רק לחובבי הז'אנר. 

גדול מידי - איך הגלקסי נוט מרגיש ביד?
סמסונג גלקסי נוט, (צילום: TGspot.co.il)
צבעים חדים ורזולוציה גבוהה מאוד | צילום: TGspot.co.il

 למסך גדול מתלווה גם גודל פיזי גדול ואכן הגלקסי נוט הוא אחד המכשירים הסלולריים הגדולים ביותר שהחזקנו ביד. הוא מאוד מזכיר את מכשיר הגלקסי S2, רק ארוך ורחב יותר. הנוט כמובן גם עבה יותר, אבל לא יותר מידי - 9.7 מ”מ לעומת 8.5 מ”מ ומשקלו 178 גרם, לא הרבה בהתחשב שאייפון 4S שוקל 140 גרם.

ולשאלה החשובה מכל, איך הנוט מרגיש ביד? הוא גדול מאוד ודורש עבודה בשתי הידיים, כך שזוהי צורת שימוש לא הכי נוחה. עם זאת, חווית השימוש שהוא מספק מצוינת ומההתנסות הקצרה שלנו יכולנו להתרגל אליו מאוד מהר.

לא, הוא לא נכנס לנו לכיס, ולא ממש אפשרי לשים אותו על החגורה בנרתיק וגם לא היינו ממליצים עליו לבעלי אצבעות קטנות, ואלו מגרעות שצריך לקחת בחשבון.

טאבלט או סמארטפון?
סמסונג גלקסי נוט, (צילום: TGspot.co.il)
מבט אחורי | צילום: TGspot.co.il

איך מתייחסים אליו? האם זה סמארטפון ענק או טאבלט מתקדם? זה תלוי. אפשר להודות כי בתור סמארטפון בלבד הוא לא עושה לנו את זה. לא נוח להשתמש בו כי המשקל מורגש בו היטב, הוא גדול ממדים ולא היינו רוצים לעבוד עם שתי ידיים רק כדי לעבור בין מסכי הבית או כדי להתקשר למישהו ובוודאי שלא לתפור כיס גדול במכנס במיוחד בשבילו ולכן גודל של 4.3 אינצ' עד 4.6 אינצ' לסמארטפון הוא הגודל האופטימלי מבחינתנו.

ומה לגבי טאבלט? גם כאן אלמנט הגודל משפיע לכאן ולכאן. גודל שכזה נוח למדי להסתובב איתו בכל מקום, וודאי כאשר הוא מספק את אותה הרזולוציה של מסכי ה-7 אינצ'. לקרוא בו טקסט זו ממש חוויה לעיניים וגם השימוש בו אינטואיטיבי וקליל מאוד. עם זאת לדעתנו גודל של 8 אינצ' יותר מתאים לטאבלט.

אז למי הוא מיועד? לדעתינו הנוט מתאים למי שרוצה גם וגם. גם טאבלט וגם סמארטפון. גם היכולת לשוחח וגם היכולת לגלוש ולעבוד על מחשב מבלי להסתבך עם מסך קטן. אולי ככלי עבודה שכזה, כפי שסמסונג מקדמת בפרסומות על הנוט. עם עט הסטיילוס המצורף נוכל לשרבט לעצמנו שרטוט או לכתוב הערות בזמן ישיבה, להקליט את הפגישה ולהשתמש בפנקס הווירטואלי, לנהל את הלו”ז הצפוף שלנו במשימות, להשיב למיילים ולצייר שפם על התמונה של החבר שהרגע צילמנו. כן, גם משחקים ומולטימדיה עובדים בצורה נפלאה בנוט ומי שמחפש לראות סרטונים בענק ולשחק משחקים בגדול יותר במקום על הסמארטפון ה”זעיר” יהיה מרוצה. 

חזק בביצועים

אמרנו גלקסי S מוגדל? זה נכון גם לחומרה והתוכנה של המכשיר. הוא מגיע עם מערכת האנדרואיד בגרסת Gingerbread וממשק ה-TouchWIZ 4.0. אותו הממשק שקיים בגלקסי ואין כל שוני ביניהם, כמעט. ישנן מספר תוספות המנצלות את עט הסטיילוס המצורף למכשיר קוראת S Pen, כך נמצא את אפליקציית ה-S Memo שנוספה למרכז הלאנצ'ר (שורת האייקונים הקבועה בתחתית המסך) וממנה נוכל ליצור פתקים וירטואליים, לשרטט ולכתוב באופן חופשי, ה-S Planner שודרג ועוד מספר אינטגרציות המאפשרות לצייר על תמונות שלכדנו בין אם דרך המצלמה או דרך אפשרות צילום המסך.

אין תמונה
אבולוציה: תבחרו את המכשיר החביב עליכם

בצד החומרה נמצא את מעבד כפול הליבה Cortex-A9 בתדר 1.4GHz, אותו אחד שנושם בגלקסי S רק מעט יותר מהיר, זאת יחד עם מעבד גרפי Mali-400MP, זיכרון 1GB RAM, זוג מצלמות - אחורית 8 מגה פיקסל עם צילום וידאו fHD (לדגימת וידאו קליק), וקדמית 2 מגה פיקסל.

הוא מגיע עם יכולות מדיה מלאות כמו ניגון וידאו בקבצי DivX/XviD, מקלט רדיו FM, יציאת וידאו (עם כבל חיצוני), GPS, אחסון פנימי 16GB או 32GB, וידאו בסטרימינג DLNA, קישוריות WiFi ואין לשכוח גם את הסוללה האימתנית בנפח של 2500mAh שאמורה לספק עד 13.5 שעות דיבור לפי הצהרת היצרן, פי שתיים יותר מכל סמארטפון ממוצע.

סיכום

עם הגלקסי נוט חברת סמסונג עשתה כאן עבודה טובה והצליחה לשלב את שני העולמות של הסמארטפונים והטאבלטים. הנוט ממותג ככלי עבודה, מחשב לכל דבר יחד עם מכשיר סלולרי זמין לשיחה.

אם עדיין לא החלטתם איפה למקם את עצמכם על הסקאלה של טאבלט או סמארטפון, כנראה שזה עוד מוקדם בשבילכם לאמץ מכשיר המשלב את שניהם, ולכן לא לכל אחד הוא יתאים. מי שכן, יוכל ליהנות ולהפיק את התועלת ולחסוך לעצמו על הדרך מכשיר נוסף בתיק.

שורה תחתונה: קטן מידי כטאבלט וגדול מידי כטלפון נייד, ואולי מתאים למאמצים מוקדמים שנורא רוצים שניים ביחד. 

המחיר: 2,930 שקלים ברשת Vmobile. המכשיר טרם הושק רשמית בישראל.

>> לסקירה באתר TGSpot