מה שלום הכלב, האם כיבינו את האור ומה שלום התינוק? מצלמות האבטחה נמצאות כיום בכל פינה, ואם גם אתם מוטרדים משאלות כאלה ואחרות הנוגעות בסביבת הבית - הגיע הזמן שגם לכם תהיה אחת. לקחנו לבדיקה ארבע מצלמות שונות המספקות גישה לשליטה מרחוק, שולחות התראות וכוללות עוד מספר מאפיינים נוספים.

מצלמת אבטחה Yi Home 2 (צילום: איתי מקמל, NEXTER)
מצלמת אבטחה Yi Home 2 | צילום: איתי מקמל, NEXTER

Yi Home 2

אחת המצלמות הפופולאריות ביותר בתקופה האחרונה, המוכרת כמצלמת האבטחה של שאומי, היא למעשה של חברת הבת שַאוֹיי (XiaoYi) בעלת מותג הצילום Yi. הדור השני של המצלמה, Yi Home, הביא עימו שיפור באיכות הווידאו ל-1,080p (כלומר Full HD) ותמיכה ב-HDR עם זווית רחבה של 130 מעלות.

המצלמה קטנה וקומפקטית ומאפשרת התקנה בכל מקום בבית, גם ללא צורך בתושבת. היא תומכת בהתראות לטלפון, זיהוי תנועה וגם פונקציה ייעודית להתראה במקרה שתינוק בוכה. הקלטת הווידאו מתבצעת לכרטיס זיכרון (שאינו מסופק בערכה) או לשירות ענן המוצע במחיר של 2 אירו לחודש לשמירה של ההקלטות למשך 7 ימים.

לאחר רישום קצרצר והתאמת המצלמה לרשת המקומית, מוצגת התמונה החיה וממשק המשתמש. מכאן ניתן לבחור אם לבצע הקלטת וידאו בזמן אמת, לשוחח עם הצד השני דרך מערכת הכריזה או להאזין למתרחש דרך רמקול הטלפון. בהגדרות ישנה אפשרות לקבוע את רגישות המיקרופון, מתי לקבל התראה ועוד.

המחיר: 399 שקלים

אהבנו:
• מחיר
• עיצוב

פחות אהבנו:
• אין כרטיס זיכרון בערכה

מצלמת אבטחה Logitech Circle 2 (צילום: איתי מקמל, NEXTER)
מצלמת אבטחה Logitech Circle 2 | צילום: איתי מקמל, NEXTER

Logitech Circle 2

הדור השני של מצלמת Circle מבית לוג'יטק עבר מספר רב של שדרוגים, אבל לפני הכל, ובשונה משאר הדגמים שבדקנו – זו מצלמה אלחוטית לגמרי, שאינה דורשת אפילו חיבור קבוע לחשמל. כך, ניתן להניח אותה בכל מקום בבית, או אפילו בחוץ, היכן שאין כל תשתית, והיא תמשיך ותצלם - זאת בזכות הסוללה המובנית המספיקה לעד 3 חודשי עבודה. כמובן שכדי להתחבר אליה צריך טווח קליטה של תקשורת Wi-Fi.

יתרון נוסף שיש ל-Circle 2 על פני המתחרים, או בהשוואה לדגם הקודם, הוא היכולת שלה לעבוד עם הבית החכם של אפל (HomeKit), המסייעת אלקסה של אמזון או אפילו המסייעת של גוגל, ה-Google Assistant. יש לה חיישן המצלם באיכות 1,080p בזווית צילום של 180 מעלות.

ניתן לצפות בווידאו דרך אפליקציה לנייד וגם דרך האתר של לוג'יטק. הממשק נוח ופשוט ודרכו אפשר לצפות באירועים שונים שהתרחשו לפי שעות או אפילו ליצור קליפ מרוכז של כל מה שצולם במהלך היום - מעין סיכום יומי. היא מאפשרת לקבוע התראות על תנועה, לשוחח עם הצד השני בשימוש כאינטרקום וניתן אף לקבוע את רגישות חיישן התנועה.

התאכזבנו לגלות כי התחברות למצלמה לצפייה בזמן אמת איטית מאוד, ושאיכות הווידאו בצפייה חיה היתה נמוכה ולעיתים אף מפוקסלת. כברירת מחדל המצלמה מצלמת ב-720p, ואם נרצה לעבור לצילום ב-1,080p נקבל אזהרה כי זה לא מומלץ בשל השימוש ברוחב פס רב וכי ייתכן והטלפון לא יוכל להציג את הווידאו בצורה חלקה. תמוה בעינינו.

חסרון בולט הוא האחסון המוגבל של Circle 2. אמנם הווידאו נשמר בענן, אך זה מוגבל רק ל-24 השעות האחרונות. אם נרצה לשמור את ההקלטות ליותר זמן (14 או 31 יום), נידרש לשלם 3.99 או 9.99 דולרים לחודש בהתאם. כמו כן, ניתן לשמור את הסרטונים ישירות לטלפון.

מחירה של Circle 2 הוא 1,100 שקלים.

אהבנו:
• עובדת בבית ובחוץ
• לא דורשת תשתית חשמלית
• מציגה סיכום יומי
• עיצוב

פחות אהבנו:
• חיבור איטי מאוד
• מחיר

מצלמת אבטחה BHome (צילום: איתי מקמל, NEXTER)
מצלמת אבטחה BHome | צילום: איתי מקמל, NEXTER

הבית החכם של בזק

המצלמה של בזק היא המרשימה ביותר מכל אלו שבדקנו. זו לא רק מצלמת וידאו, אלא משלבת שלל יכולות שונות המספקות פתרון כולל של בית חכם. תחילה, למצלמת Bhome עדשה רחבה מאוד של 180 מעלות (עין הדג), שאמנם מעוותת את התמונה אך מאפשרת שימוש בזום או פיצול המסך להצגה במקביל של מספר כיוונים. היא מצלמת ביום או בלילה ומשלבת אלמנטים נוספים לאבטחה ולבקרה על הבית.

במצלמה חיישן תנועה המספק אפשרות לזיהוי תנועה והתרחשות בתוך הבית. לדוגמא, הוא יוכל לזהות תנועה חריגה ולזהות זמנים בהם יש יותר פעילות באזור שבו מותקנת המצלמה. בנוסף, מותקנים במצלמה גם חיישני תאורה, טמפרטורה ולחות המשמשים להתראה במקרה של טמפרטורה קיצונית וניתן לנטר באמצעותם את המתרחש בסביבת המצלמה. כמו כן יש יכולת כריזה ושמע דו-כיווני, כך שאפשר לשוחח עם הכלב אם נרצה. לבסוף, המצלמה גם משלבת אזעקה עוצמתית, המסוגלת לפעול בהתאם לתרחישים שקבענו מראש וכן ניתן להפעיל אותה ידנית.

האפליקציה של Bhome ידידותית מאוד והיחידה, מבין אלו שבדקנו, המותאמת לשפה העברית. בכלל, נראה כי בזק עשו מאמץ גדול בהסברים בעברית פשוטה, כולל חוברת הדרכה המלווה אותנו בכל התהליך. לאחר ההגדרה הראשונית של המצלמה לרשת הביתית, נוכל ישר לצפות בשידור החי ולקבוע את התרחישים השונים: לצלם קליפ קצר (בין 35 ל-45 שניות) בזיהוי תנועה, לקבל התראה לטלפון, לזהות שינוי בטמפרטורה או אפילו אם נשמעה בקרבת המצלמה עוצמת קול גבוהה. ישנו כפתור של "דריכת" המערכת בהתאם למצב – מחוץ לבית או כשנמצאים בסביבת המצלמה (ואז לא נרצה לקבל התראה לטלפון או שהאזעקה תחל לפעול). כן הייתה חסרה האפשרות להגדרה של תזמונים אוטומטיים להפעלת המצלמה בלי צורך ללחוץ על הכפתור בכל פעם שיוצאים מהבית.

המצלמה מוזנת בחיבור לשנאי חיצוני ומשלבת גם שלוש סוללת המגיעות בערכה. הדבר נועד כדי להתריע במקרה של הפסקת חשמל ולעבודה מינימלית של המצלמה במצב כזה. כל הקלטות הוידאו נשמרות בענן המאובטח של בזק וזמינות לצפייה דרך האפליקציה.

מלבד המצלמה, לבית החכם של בזק ניתן להוסיף גלאי דלת, שקע חכם, נורה חכמה ועוד. כל אלה משתלבים כחלק מפלטפורמת Bhome ליצירת תרחישים ושליטה מרחוק בבית.

מודל התמחור של בזק שונה משאר הפתרונות, והתשלום עבור המצלמה הוא 29.90 שקל לחודש כוללת תמיכה טלפונית. לזה ניתן להוסיף את שלל החיישנים השונים שיש לבזק להציע לבית החכם בתשלום חודשי גם כן.

אהבנו:
• מצלמה שמכילה מספר מוצרים יחד
• פתרון כולל לבית חכם באמצעות מוצרים נוספים
• אפליקציה נוחה ובעברית

פחות אהבנו:
• רק ללקוחות בזק

מצלמת אבטחה Motorola Focus 86 (צילום: איתי מקמל, NEXTER)
מצלמת אבטחה Motorola Focus 86 | צילום: איתי מקמל, NEXTER

Motorola Focus 86

מצלמת האבטחה Focus 86 מבית מוטורולה היא מצלמה בסיסית המסוגלת לצלם וידאו באיכות 1,080p. היא מיועדת לשימוש בתוך הבית וגם לה יכולות מוכרות כמו קבלת התראה לטלפון החכם, צילום וידאו קליפ קצר ולכידת תמונה. הקלטות הווידאו נשמרות בכרטיס זיכרון מובנה בנפח 8 ג'יגה-בייט המגיע מותקן מראש. ניתן להצטרף לשירות אחסון בענן, אך זה בתשלום נוסף של החל מ-2.99 דולרים לשמירת ההקלטות ל-24 שעות.

האפליקציה בסיסית ונוחה לשימוש, אם כי היא באנגלית בלבד. דרכה ניתן לצפות בשידור החי, כמו גם לקבל התראות למכשיר הנייד, לצפות באירועים האחרונים ולשוחח עם מי שבסביבת המצלמה באמצעות מערכת הכריזה המובנית. ניתן לקבוע את רגישות חיישן התנועה והיכן לשמור את הקלטות הווידאו. כברירת מחדל היא מצלמת רק תמונות ולא סרטונים, כך שיש להיכנס להגדרות ולשנות זאת.

מחירה של Focus 86 הוא כ-400 שקלים.

אהבנו:
• מחיר
• איכות וידאו
• כרטיס 8 ג'יגה-בייט בערכה

פחות אהבנו:
• ממשק הגדרות לוקה בחסר