מיקרוסופט Zune (צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL)
Zune, היה דבר כזה? | צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL

הספדים הם עסק לא נעים, אבל הם הופכים לאפילו יותר מביכים כשאתה מתפלא על כך שהמוספד היה בחיים כל הזמן הזה. וזה בדיוק המקרה עם הזיון (Zune) של מיקרוסופט - מותג הנגנים והבידור עם השם שהתרגום לעברית שלו הוא כנראה הגרוע בהיסטוריה.

כל זה התגלה בפרזנטציה האחרונה של החברה שהתקיימה בסיאטל, כשזו הציגה את שירות המוסיקה החדש שלה Xbox music. השירות שירוץ על הקונסולות, מכשירי הווינדוס פון ווינדוס 8, והוא צפוי לעלות לאוויר בסתיו הקרוב.

אחרי הפרזנטציה, כאשר נשאלו אנשי מיקרוסופט מה קרה למותג המוסיקה שלהם הזיון, הם נזכרו להודיע כי זיון הולך למקום שבו מותגים כושלים הולכים למות. הסיבה - לפנות מקום למותג אהוב וידוע הרבה יותר - האקס בוקס. במיקרוסופט הודיעו שמי שיצר רשימות שמיעה בשירות של הזיון יוכל לגשת אליהם גם מהשירות החדש, כך שמיקרוסופט מעוניינת להעביר אליה את קהל הלקוחות הישן והמצומצם של הזיון אל עולם האקס בוקס

מותו של הזיון היה צפוי. המכשירים, שיצאו ב-2006 כתשובה לאייפוד של אפל, היו כישלון מהדהד. המכשירים זכו בזמנו לסבב ביקורות סבירות ואפילו כמה טובות, אבל הם הגיעו באיחור למשחק נגני המדיה, הציגו יכולות לא טובות יותר משאר השוק, ובעיקר - היו מכוערים נורא. מיקרוסופט המשיכה לשדרג את המכשיר הבלתי נמכר שלה, עד ששחררה ב-2010 את הגרסה האחרונה של המכשיר -  zune HD. המסך היה מרשים, המכשיר הרבה פחות. לארץ הגיעו כנראה כמה מכשירים בודדים שהם בחזקת עוף נדיר. הזיון הפך מנגן לאפליקציה במכשירי הווינדוס פון והייצור של המכשירים הישנים הופסקו.

אבל לא צריך באמת להתאבל על הזיון. המצגת של xbox music היתה מרשימה, ועכשיו כשהשירות יופעל גם מהמחשב גם מהקונסולות וגם מהווינדוס פון, מיקרוסופט תוכל לפסוע אל תוך עולם מכירת המוסיקה והסרטים גם למכשירים ניידים, כמו שהיא תמיד חלמה. לא צריך לזלזל בזיון, היו בו כמה דברים מהפכנים. מיקרוסופט רואה בממשק המשתמש שלו את האבא הרוחני של ממשק ה"מטרו" החדש שהיא מציגה בווינדוס 8 ובווינדוס פון. כך שהפציינט אמנם מת, אבל הרוח שלו עדיין איתנו.

מלבד שמו המשעשע בישראל, במשך כל שנות קיומו היווה Zune (זיון) מושא לאינספור בדיחות גם בעולם, בעיקר בגלל היותו מוצר נחות מאוד לעומת האייפוד.

סטיבן קולבר צוחק על ה-Zune

בסדרה צ'אק השתעשעו על חשבון ה"אייפוד וונאבי"

>> אייפון 4S וגלקסי S3 במבחן ריסוק - מי ניצח?