ה-Phantom 4 של DJI, אחד הרחפנים הטובים בעולם, הושק רשמית בישראל: 7,200 ש''ח וגם אתם תוכלו ליהנות מיכולות טיסה אוטונומיות מרשימות, התחמקות ממכשולים וזמן טיסה ארוך יותר.

זה לקח קצת זמן, אבל הרחפנים של DJI, חברת הרחפנים הגדולה בעולם, עושים עלייה. הרחפן הראשון שתשיק החברה, בעזרת בנדא, היבואנית הרשמית שלה, יהיה Phantom 4, שהושק לפני 4 חודשים והציג יכולות טיסה אוטונומיות מרשימות.

DJI פנטום 4
DJI פנטום 4 | צילום: אורי אלוני וחיים מיריל

הרבה יותר פשוט להטסה

היכולת המרשימה הראשונה שמציג ה-Phantom 4 היא ActiveTrack – יכולת המעקב האוטומטית. עד עכשיו נהגו רחפנים לעקוב אחרי המשתמשים בעזרת אותות ה-GPS מהסמארטפון או שיטות אחרות שמתבססות על המכשיר הנייד. ה-Phantom 4 מתבסס על טכנולוגיית ראייה ממוחשבת, שמזהה את האובייקט במצלמה. בהדגמה שערכה בנדא לעיתונאים על חוף הים של תל אביב שלשום (ב'), המטיס פשוט סימן גולש גלים על גבי מסך האייפד שלו, ומכאן והלאה הרחפן עקב אחריו בכל מקום, כשכל שנותר למפעיל לעשות היה לשלוט במצלמה. כפי שכבר כתבנו בעבר, מדובר בהישג מרשים לאלגוריתם הראייה הממוחשבת של החברה, בהתחשב בעובדה שאנחנו נראים שונה מכל זווית.

DJI פנטום 4
DJI פנטום 4 | צילום: אורי אלוני וחיים מיריל

חוץ מיכולות המעקב, מציג הרחפן החדש עוד פיצ’רים מרשימים, כמו Obstacle Sensing System – התחמקות ממכשולים. בזכות 2 מצלמות חדשות ומערכת סונאר, יכול הרחפן החדש לאמוד מרחקים ולהתחמק ממכשולים כמו עצים, קווי מתח או בניינים. במילים אחרות, אם תתכננו לו מסלול טיסה מנקודה לנקודה ובאמצע ממוקם עץ גבוה, ה-Phantom 4 יבצע מעקף ויחזור למסלול המקורי. אם המכשול לא ניתן למעקף מסיבה כלשהי, הרחפן פשוט ירחף באוויר ויחכה להוראות מכם. בהדגמה שנערכה אתמול הציג המטיס כיצד הוא מנסה להטיס את הרחפן לתוך בניין – אולם הרחפן פשוט נשאר במקום וסירב להתרסק לתוכו.

עוד ב-Geektime:
שלושה גאדג'טים שיקלו עליכם ביומיום
המעבד החדש של קואלקום עוד יותר מהיר

כמובן שגולת הכותרת של הרחפן היא יכולת הטיסה האוטונומית שלו. אנחנו כבר מכירים לא מעט רחפנים שמאפשרים להצביע על גבי נקודות במפה וליצור כך מסלול טיסה של הרחפן, אולם בזכות מערכת TapFly, יכולים המשתמשים ב-Phantom 4 להביט על הווידאו שמשדר הרחפן בזמן אמת, לבחור נקודה ולהצביע עליה. הרחפן יטוס לאותה נקודה בצורה אוטונומית, ללא התערבות נוספת מצד המפעיל ותוך כדי התחמקות ממכשולים.

חוץ מהפיצ’רים החדשים הללו, קיבל ה-Phantom 4 שידרוג בזמן הטיסה, שעומד עתה על 28 דקות, זמן מרשים במונחי רחפנים, אם כי החדשות הרעות הן שאם יש לכם סוללות של רחפנים קודמים של DJI, הן לא יתאימו לדגם הזה. הרחפן החדש כולל גם שידרוגים באופטיקה של המצלמה, בעיצוב ובמהירות המירבית שעומדת על 72 קמ”ש - עלייה של 16 קמ”ש בהשוואה ל-Phantom 3. מבחינת טווח הטיסה, הרחפן ניתן לשליטה עד למרחק של 5 ק”מ מהמטיס.

7,200 שקלים 

מחירו של ה-Phantom 4 בישראל יעמוד על 7,200 ש”ח, לעומת 1,400 דולר (כ-5,500 ש”ח) בארצות הברית, והוא יהיה זמין לרכישה מיידית בכל חנויות iDigital. מדובר בשיתוף פעולה בהשראת שיתוף הפעולה בארצות הברית בין DJI וחברת אפל, שמוכרת את הרחפן בחנויות שלה. רשת מחסני חשמל הודיעה במקביל כי גם היא מוכרת את הרחפן, אך אין בינה ובין היבואן בנדא קשר, והיא מייבאת אותו דרך יבואן אחר.

DJI פנטום 4
DJI פנטום 4 | צילום: אורי אלוני וחיים מיריל

בשיחה עם גיקטיים אמר פול גלנד, סמנכ”ל שיווק בנדא מגנטיק, שבזכות היכולות האוטונומיות של ה-Phantom 4, החברה מייעדת אותו לקהל הרחב ולא רק למטיסים מקצועיים, על אף מחירו. גלנד הזכיר שעל פי תקנות רשות התעופה האזרחית יכול כל מטיס חובב להטיס את הרחפן כל עוד הוא לא נמצא באיזור ציבורי מיושב או בקרבה של שדה תעופה וכל עוד הוא לא מטיס אותו מעל לגובה של 50 מטר.

פורסם במקור ב-GeekTime