מתי נקבל פיצות, המבורגרים או סתם משלוחים באמצעות רחפן במקום באמצעות קטנוע? החברות הגדולות בעולם כבר עובדות על משלוחים בעזרת רחפנים מתוחכמים אבל ממש לא רק של מזון או מוצרי צריכה. זיפליין דרונס (Zipline drones) האמריקאית למשלף מעבירה משלוחי דם לבתי חולים כפריים ברואנדה.

הם פועלים 24 שעות ביממה ויכולים לבצע 500 משלוחים ביום בממוצע, מתפקדים בכל מזג אוויר וזמן האספקה הממוצע הוא 30 דקות. המטרה: ליצור רשת רחפנים ברחבי המדינה שתעביר ציוד רפואי וחיסונים לאזורים שסובלים ממחסור.

גם שחקניות הכי גדולות בעולם מתות להיכנס לחגיגת הרחפנים אמזון עם תוכנית Prime Air וחברת אליבאבא שהישראלים כל כך אוהבים כבר עושה משלוחים ע״י רחפנים בשנחאי. הרחפנים עוקפים את הכביש הצפוף, ומקצצים את זמן המשלוח לעד 20 דקות.

עוד חמש שנים גם בישראל

גם הישראלים חזק בתמונה - Flytrex שעשו ניסויים ברחפנים באיסלנד יצאו עכשיו בהודעה דרמטית - אנחנו מתחילים משלוחי מזון בעזרת רחפנים בארצות הברית.

"נתחיל ממזון - הבורגר, סושי, פיצות, כל מה שאפשר להעביר. לאחרן מכן נמשיך עם מוצרים אחרים. את הטלפון הבא שלך באותה מהירות שאתה מזמין אותו", אומר יריב בש, מנכ"ל ומייסד פלייטרקס. בש הוא ממייסדי SpaceIL - חברה ישראלית שבחודשים הקרובים תשלח את החללית הישראלית הראשונה לירח.

"במקום להזיז רכב ששוקל טון או שני טון ולהאבק בתנועה, השמים די פתוחים. מדובר בכלי ששוקל אולי 10 קילו, חשמלי לגמרי, וטס כמעט בקו ישר עד הבית. השליח רק ישים את הפיצה בתוך הרחפן וילחץ על כפתור ההמראה". הרחפן יטוס באופן עצמאי ויוריד את הפיצה בכבל.

פלייטרקס ביצעה ניסויים באיסלנד למשלוחי מזון, ועל פי בש, הראשונה בעולם שעשתה זאת. בעקבות ההצלחה של הניסוי, החברה זכתה לאישורים מה-FAA, רשות התעופה האמריקאית, לבצע ניסוי דומה גם בארצות הברית. ומה בישראל "נצטרך לראות שינוי חקיקתי וזה עוד יקח זמן. לא בשנתיים-שלוש הקרובות, אבל כן בעוד ארבע-חמש שנים".