יצירות האמנות של הילדים שלכם נראות כמו ברקים צבעוניים ותו לא? פיתוח ישראלי חדש ילמד אותם לצייר כל דבר שהם רוצים, החל מאותיות ועד הפנים של עצמם ושלכם.

Followgrams - משחק מילים בין "לעקוב" ל"הולוגרמות" - הוא מקרן שולחני. מניחים מתחתיו דף והוא מקרין עליו תמונה, כך שאפשר לעבור על הקווים שלה עם עפרונות, עטים, צבעי פנדה ואמצעי ציור אחרים וליצור אותה מחדש על הדף, כך שאחרי הוצאת הדף מתחת למקרן תהיה עליו תמונה שנראית כמו יצירת אמנות.

המקרן פותח על ידי חברה ישראלית בשם FlyCatcher, שתכננה אותו אותו להיראות ולעלות כמו צעצוע. שלשום (ג') הוא אחל להימכר ברשת במסגרת קמפיין מימון המון, שבו ביקשה החברה לגייס לפחות 20,000 דולר והצליחה להגיע ל-25% מהסכום תוך 24 שעות.

בביקור במערכת NEXTER הסבירו לנו שחר לימור וטל זילברמן, אנשי החברה, כי עבדו על המקרן במשך כשנה. הם פיתחו למקרן עדשה מיוחדת, המותאמת למיקוד לטווח הקצר המתחייב מגובהה מעל השולחן - 20 ס"מ - כמו גם פורמט מיוחד לתמונות, שמאפשר למקרן להציג אותן בהדרגה, צורה אחר צורה, כדי לאפשר לילדים להתרכז כל פעם בציור חלק מהתמונה השלמה כך שילמדו את דפוס הציור. כך, בציורים רגילים מוצגים בכל שלב כמה קווים וצורות, ובשקופיות לימוד אותיות מוצגים הקווים שלהן כאילו מישהו מצייר אותן בזמן אמת באופן וירטואלי על הדף.

כדי שהמקרן יציג את התמונות נדרש להכניס אליו כרטיס זיכרון. אל כל כרטיס כזה אפשר, לדברי החברה, לדחוס 50-100 תמונות בפורמט הציור ההדרגתי. כרטיסים עם תמונות נוספות ניתן לרכוש ממנה תמורת 10 דולר לכל אחד. עם זאת, אפשר גם לצלם תמונות עם הסמארטפון, שיעובדו בפילטרים אוטומטיים שיהפכו אותן לקווים שאפשר לעבור עליהן ולצייר אותן. בהמשך מתכננים אנשי החברה לאפשר לאפליקציה גם לפרק את התמונות המצולמות ולהציג אותן בהדרגה, כמו את הציורים הרגילים, כך שהילד יוכל ללמוד את דפוס הציור שלהן.

המקרן שבמכשיר בסיסי למדי, כך שהוא אינו מיועד להצגת סרטים, אך מצד שני גם אינו צורך הרבה אנרגיה. כך, אפשר להשתמש במכשיר כשהוא מחובר לחשמל או עד 8 שעות על סוללה. מחירו 65 דולר למי שיזמין אותו במסגרת הפרויקט, כאשר המחיר המלא צפוי להיות כ-100 דולר.

פלייקאצ'ר קיימת מזה כשלוש שנים. בעבר כבר הוציאה חוברות צביעה המלוות באפליקציה, שמאפשרת לצלם את הדפים אחרי הצביעה ולתקן חריגות מהקווים, כמו גם לתעד את התמונה הצבועה באיכות טובה בזכות יכולת ליישר את התמונה. כך, גם אם תאבדו את הדף היצירה תישמר על זיכרון הסמארטפון.