בעלי מוגבלויות הם יעד מרכזי טוב לטכנולוגיות חדשות, וילדה אחת אמריקאית הפכה בשבוע שעבר למאושרת, עצמאית יותר ומוגבלת פחות בזכות שימוש נכון בטכנולוגיה ואנשים שתרמו כספים, זמן ומרץ ובנו עבורה יד רובוטית שתאפשר לה לחיות חיים רגילים ככל האפשר.

הרמוני טיילור (צילום: Lauren Petracca | MLive.com)
היתה לה יד תותבת, אבל היא לא היתה פרקטית לילדה בגילה. הרמוני טיילור וידה המודפסת | צילום: Lauren Petracca | MLive.com

 

הרמוני טיילור בת ה-4, הלומדת בגן חובה "סידר טריילז" בעיירה סידר ספרינג שבמישיגן, נולדה עם מום שהביא לכך שבידה הימנית אין אצבעות. לקראת תחילת לימודיה בבית הספר בשנה הקרובה, החליטה הגננת שלה, בטי קרישטון, לנסות לסייע לה למצוא פתרון לבעיות הנגרמות לה בשל נכותה. "לפני שנה וחצי בערך היתה לה יד תותבת שעלתה כ-5,000 דולר", אמרה אמה, מלני פיטרמן, "אבל כל מה שהיא עשתה היה לצבוט וזה לא היה פרקטי לילדה בגילה. יש דברים כמו למדוד נעליים ומשחקים מסוימים בבית הספר שצריך בשבילם שתי ידיים.

עוד NEXTER כל הזמן בעמוד הפייסבוק

הגננת מצאה פתרון אחר: רובוהנד, יד רובוטית שהומצאה באוסטרליה לפני מספר שנים. היא החלה לנסות לגייס משאבים למימון הפרויקט, אך נתקלה תחילה בקשיים: "הרבה אנשים אמרו לה לא, או שהביטוח לא ישלם על זה, אבל לא רציתי לקבל את התשובות הללו והתחלתי לחפור עד שמצאתי כמה ארגונים נפלאים. קראתי מאמר חדשותי וצפיתי בווידאו ביוטיוב על האיש שעיצב את היד הרובוטית".

לבסוף התגייסו למשימה מספר אנשים וגופים, ביניהם תלמידי בית הספר התיכון בעיר, "קתולי מערב", טים ליו (18) ואיימי קלצ'וק (17). השניים הקדישו בכל שבוע ערב אחד לעבודה על הפרויקט, שהודפס בעזרת מדפסת תלת ממד שנתרמה למוסד על ידי נדבן מדומי בשם ביל מק'קארתי. "בדרך כלל אנחנו בונים רובוטיקה או משחקים, אבל כשאתה יכול ממש לעזור לאנשים ולהשתמש בדברים שלמדנו ברובוטיקה במצב אמיתי - זה מרגיש ממש טוב", אמרה קלצ'וק.

הרמוני טיילור (צילום: Lauren Petracca | MLive.com)
"כשאתה יכול ממש לעזור לאנשים ולהשתמש בדברים שלמדנו ברובוטיקה במצב אמיתי - זה מרגיש ממש טוב" | צילום: Lauren Petracca | MLive.com

 

לאחר שישה שבועות של עבודה, ביום חמישי האחרון הם העניקו לטיילור את היד הרובוטית החדשה שלה, שהיא מעין חפת הנלבש סביב פרק ידה ואליו מחוברות האצבעות המלאכותיות העשויות פלסטיק מיוחד ומוזזות על ידי תנועות עצביות ביד.

"אני כל כך נרגשת, כי זה יהפוך אותה לעצמאית יותר", אמרה אמה, "היא הסתדרה די טוב, אבל אני שמחה מאוד שיש לה אצבעות עכשיו".

הילדה, מצידה, התלהבה מהאצבעות החדשות שלה. "אני הולכת לצבוע אותן (ציפורניים) בוורוד" היא אמרה והרימה בעזרת היד הרובוטית את אריזת המתנה שהכינו לה תלמידי התיכון, ובתוכה בקבוק לק ורוד.

>> "טסה לאפריקה. מקווה שלא אדבק באיידס. סתם. אני לבנה!"

>> זה מה שכל הישראלים חיפשו בגוגל ב-2013