דרור גלוברמן (צילום: מאקו, NEXTER)
דרור גלוברמן צרוב | צילום: מאקו, NEXTER

מותו של חי שאוליאן השבוע כאב לי במיוחד. אחד ממובילי המאבק של מתנגדי החיסונים נדבק וגסס מקורונה. שעות לפני מותו שהיה יכול להימנע בקלות של 2-3 זריקות, שאוליאן עוד האשים את הממסד. "אין לי חמצן. המדינה מבצעת כפייה פושעת".  

"המציאות טפחה על פניו" לא מתאר מה שקרה כאן. חי שאוליאן ז"ל דהר לתוך קיר בטון ב-300 קמ"ש, ועדיין הסתכל לצדדים וחיפש אשמים. בזמן שבית החולים וולפסון נלחמו על חייו וניסו להנשימו, בעמוד בפייסבוק שלו האשים שאוליאן ממיטת חוליו את הרופאים ואת השוטרים שעצרו אותו - בהרעלה: "אני אומר לכם שזה ניסיון חיסול שלי, ואם יקרה לי משהו, אז תדעו שזו בדיוק המציאות". 

קרה לו משהו. מה המציאות? בניגוד למתנגדי חיסונים אחרים, שנדבקו, חלו ועל ערש דווי ראו את האור - כלומר הודו שהקורונה אמיתית והאיצו במכריהם להתחסן - שאוליאן התכחש למציאות גם כשמלאך המוות נעמד ליד מיטתו והניף את הלהב.

מי הרג אותו? 

אדם מת מוות מיותר לחלוטין, כשהוא שטוף ושוטף אחרים במידע שקרי. מי אשם בזה? שאלתי את חכמי הטוויטר.

הרוב הגדול האשימו את שאוליאן לבדו. לא נכון. לא פחות מזה, שאוליאן הוא קורבן. קורבן של כשלים מובנים במוח האנושי, וקורבן של אנשים אחרים וטכנולוגיות שניצלו את הכשלים האלה. 

בן האדם הוא יצור מוגבל. לא רק שאוליאן ז"ל, כולנו. אנחנו לא יכולים להבין הכל. המין האנושי אולי הצליח לשחק באלוהים ולערוך DNA, וגם הגיע לקצה מערכת השמש. אבל האם הבנתם באמת את העובדה שהחלל והזמן אינסופיים? לא. זה פשוט גדול על המוח המוגבל שלנו. אנחנו מתבלבלים אפילו מסתם צירופי מקרים. מכירים אנשים שאומרים שהדרך הכי טובה לגרום לאוטובוס לבוא זה להדליק סיגריה? כי צירופי מקרים זה דבר נורא מבלבל (בטח לעומת שאר המקרים שבהם כלום לא הצטרף ולכן לא שמנו לב אליהם). 

כשאין לנו הסבר למה שקרה עכשיו - המוח שלנו מתבאסס על למצוא אחד. אנחנו שונאים אי ודאות - בין אם זה מתי ייצא האוטובוס לעפולה, האם הטיסה לפריז באמת תמריא, למה בעצם יש קורונה ומי גרם למפץ הגדול. אגד מאחרת לעפולה, אל-על מבטלת את פריז, והמדע עוד לא סיפק הסבר מסודר להתפרצות הקורונה, כמו שהוא לא פענח מפץ הגדול. 

כשלא ידענו מה זה הברק המדהים הזה והקשת היפהפיה שבאה בבוקר, המצאנו גורם גדול, שמימי וחלומי, כל יכול ועל-מדעי, שיסביר לנו כל מה שקורה בטבע. כשלא מבינים למה מתרחשת הקורונה (כי ככה זה בטבע, תפתחו ספר היסטוריה או ביולוגיה) - מחפשים הסברים מחוץ לטבע. 

עכשיו נכנס גם האינטרנט. המוח שלנו מכוון לאסוף את העובדות שמתחברות לסיפור שכבר סיפרנו לעצמנו קודם. כולנו פועלים ככה. מעט אנשים משנים את דעתם בעקבות מידע חדש. רובנו מתקבעים על דעה ומחפשים רק את המידע שמצדיק אותה. למרבה המזל, באינטרנט יש מקום לכל המידע בעולם, הנכון והלא נכון. תבחר מה שאתה רוצה. וכשהמידע המדעי האמיתי מורכב ולא נגיש במיוחד, אנחנו נבחר במידע הנוח והנגיש יותר. הוא גם המבהיל יותר, שגם זו דרך ללכוד תשומת לב אנושית. 

דילול אוכלוסייה

שאוליאן חי ומת מוקף בכת מאמינים שמתדלקת את עצמה בשקרים. את השקרים - הקורונה לא קיימת, החיסון הוא מזימה, הסגר הוא אמצעי שליטה ודילול אוכלוסייה היא המטרה - מישהו ממציא בזדון, ואחרים משתפים ומפיצים בעיוורון. יש להם גם רקמה מחברת: האינטרנט בכלל, והרשתות החברתיות בפרט - אלה שמרוויחות מכל תנועה, פוסט או שייר, ועיוורות לתוכן עצמו. אלה שמפעילות אלגוריתמים שמזהים מתוך כלל הגולשים - מי עלולים ליפול בפח של תוכן הקונספירטיבי והשקרי, ומגישים להם בדיוק אותו. יותר מזה - הן סוגרות את האנשים האלה בתוך בועה של תוכן שקרי, ומונעות מהם תוכן אחר, אמיתי ומבוסס. אלה שהנשיא ביידן אמר עליהם בלי להתבלבל "הם הורגים אנשים".

חי שאוליאן שהלך לעולמו ממחלת הקורונה (צילום: @Hai Shoulian, facebook)
חי שאוליאן שהלך לעולמו ממחלת הקורונה | צילום: @Hai Shoulian, facebook
 

עד כה התמקדנו בצדק בחברות הטכנולוגיה - הן העשירות והחזקות ביותר, ואלה שמרוויחות הכי הרבה מכל השרשרת המזוהמת הזו. אבל הן עומדות בקצה שרשרת של אשמים. מה עם האנשים שיצרו את השקרים הקטלניים האלה? עד מתי הם ימשיכו לחסל אנשים, להרוויח כסף, ולדרוש חופש ביטוי?

דיפסטייט של טירלול 

פגשתי כמה מאנשי הכת מקרוב מדי לא מזמן, בצילומי הסרט שלי "הקרב על המוח - תעשיית השקרים". הם מדהימים: לא מוכנים להאמין לממסד רפואי ומדעי כלל עולמי - אבל מאמינים לאיזה ברנש לא אפוי שמעולם לא פגשו שטוען שיש לביבי כפיל שקיבל חיסון במקומו. 

בסרט הראינו איך מרוויחים כסף מהפצת קונספירציות שקריות - בלא מעט דרכים. אבל יש עוד אשמים - אווירת הקונספירציות, חוסר האמון והחשדנות הכללית. מי שטוען שקיים בישראל דיפסטייט - מין שלטון צללים אפל שמחבר את הפרקליטות, המשטרה, השמאל ופדופילים עלומים - דומה למיליוני האמריקאים שמאמינים בתיאוריית QAnon - שהדמוקרטים והיהודים מחוברים בשלטון צללים של חובבי פדופיליה. למה זה קשור לקורונה? כי אם אי אפשר להאמין לאף אחד, אז אי אפשר להאמין לאף אחד. אם אנחנו אמורים לקנות את קונספירציית הדיפסטייט, למה שלא נקנה את קונספירציית הקורונה?

כך פועלת מכונת הפייק ניוז (צילום: מתוך "הקרב על המוח – תעשיית השקרים", קשת 12)
מי המרוויחים הגדולים מתעשיית השקרים? | צילום: מתוך "הקרב על המוח – תעשיית השקרים", קשת 12
 

והאשם המפתיע 

חכו, יש עוד אשם. בשבועות האחרונים אני עוקב אחרי כמה כוכבי טיקטוק שמפרסמים סרטוני מדע וטבע. מוצא האדם, אסטרו-פיסיקה, כימיה, הכול במנות קטנות שכל אחד יכול להבין. מהמם, באמת. והתגובות? מטורפות. עשרות, מאות ואולי אלפי צעירים ישראלים פשוט מתכחשים לגמרי למדע. יצירים של מערכת החינוך מתעקשים שהמדע הוא לא יותר מהצעת הגשה לא מוצלחת למציאות. מבחינתם, את העולם ברא אלוהים, אבולוציה היא קשקוש, והומואים הם סוטים נגד הטבע, כמו פדופילים. וכל אלה ציטוטים שחוזרים מאות פעמים. מסבירים להם שיש מחקרים, עדויות, תצפיות, ממצאים בשטח - והם מגחכים על כל הרעיון. 

במדינת ישראל לא לומדים אבולוציה. אני לא מדבר על חרדים (בעצם למה לא?) אלא על הלימודים הממלכתיים הרגילים. נחרדתי לגלות שישראל - יחד עם איראן, אפגניסטן ועיראק - נמנית על המדינות שבהן האבולוציה היא טאבו שהס מלהזכירו במערכת החינוך. אם מדע הוא אפילו לא האופציה החינוכית המועדפת, מה הפלא שמיליון ישראלים לא רוצים חיסון? 

אין דרך חזרה

מדען ידוע סיפר לי לאחרונה על ניסיונותיו הפרטיים להבין מה מניע את מתנגדי החיסונים. הוא נחל ייאוש וכישלון. קודם תקפו אותו אישית, האשימו בהאשמות שווא ואיימו עליו באלימות. אחר כך אף אחד לא הסכים להקשיב או לשוחח, וגם האחת שכבר התחילה להיפתח לשיחה - נשברה תחת לחץ חברתי דרך הרשת לנתק מגע. אנשים נצמדים לדעותיהם בכל מחיר, גם נגד העובדות וההיגיון, וזה איום ונורא. 

נסכם: במוח האדם יש כשלים מובנים מרובים. אם במקום לחנך איך להתמודד איתם - אנחנו מפקירים את האנשים האלה למידע שגוי ומניפולטיבי שמופץ בעזרת רשתות, מי שבסוף חולה ומת לא אשם בזה לבד. אשמות הכתות של מתנגדי החיסונים, ואשמים האנשים שיוצרים במכוון תוכן שקרי כדי להרוויח כסף, ואשמות הרשתות החברתיות שיוצרות סביבם בועת תוכן שקרי ומסוכן, ואשמים מפיצי קונספירציות פוליטיות ואחרות ביצירת אווירה של חשדנות וחוסר אמון, ואשמה מערכת החינוך שלא מפתחת באנשים צעירים את החשיבה המדעית, הלוגית והביקורתית, אלא מפקירה אותם להתבוסס בכשלי המוח שלהם וליפול טרף בידי נצלנים. אז מי הרג את חי שאוליאן?