איך עיתונאי משתבח בפני הסביבה ובפני עצמו? "אם כועסים עלי גם בשמאל וגם בימין, כנראה שהכל בסדר". להלן גירסת הדה-לוקס: אם כועסים עלי גם בביביזם העמוק וגם באנטי-ביביזם העמוק, כנראה דיברתי אמת. 

כועסים עלי אלה נשבעים שלביבי אין תחליף, וכועסים אלה שטוענים שיש לביבי כפיל. אלה שבטוחים שמגיע לביבי להיות מלך ישראל לעד כי הביא את החיסונים המושיעים - ואלה שמאמינים שביבי רימה כשהציג כאילו התחסן, כי הוא חלק מהקונספירציה לדילול את אוכלוסיית ישראל והעולם. 

40 מטר מהפגנת ליד מתנגדי החיסונים שאותה צילמתי לסרט "הקרב על המוח - תעשיית השקרים" ששודר בשבוע שעבר, היתה עוד הפגנה. הפגנת תומכי נתניהו. ולא יכולתי שלא לחשוב על הדמיון ביניהן. בשתיהן רבים מאמינים לקונספירציות. בצד אחד מאמינים שחברות התרופות, הממשלות, התקשורת ובתי המשפט, נתניהו וביל גייטס, קשרו קשר כדי להשמידנו, ובצד השני רווחת קונספירציית הדיפסטייט - מערכות החוק והתקשורת קשרו להפיל את נתניהו כמו שקרה עם טראמפ בארה"ב. אלה מאמינים שמשרד הבריאות רוצה להשמידנו, ואלה מאמינים שמשרד המשפטים רוצה לחסלם.  

אבל יש גבול לכמות האנשים שיכולים להיות שותפי-סוד לאורך זמן. בטיפול בקורונה יש טעויות מדעיות, נתונים סותרים, לחצים כלכליים ופוליטיים. יש והרבה. אבל להקיש מכאן שמאות אלפי רופאים וחוקרים בכל העולם מתחזקים קשר סודי כדי להשמיד את האנושות בעזרת נגיף הקורונה, או בעזרת החיסון שלו, היא הזיה מטורפת. 

דומה הדבר לגבי תיאוריות הדיפסטייט שיובאו לכאן מארה"ב, ומקודמות בהתלהבות על ידי תומכי נתניהו. אני לא מדבר על פוליטיקה או על המשפט עצמו. יש טיעונים כבדי משקל לשני הצדדים, ומאחל שייצא זכאי. אבל הטענה שהמשטרה, הפרקליטות, בתי המשפט והתקשורת - קשרו קשר נסתר להפיל את ראש ממשלה והם מסתירים בהצלחה את הקונספירציה במשך שנים? איזו הזיה. 

גם כאן נשענים הטוענים על שלל פגמים בתהליך החקירתי והמשפטי. לזה, אגב, אני מאמין הרבה יותר. רק שזה לא מקדם את תיאוריית הדיפסטייט, זה שולל אותה. אלפי אנשים שמתרשלים ככה בעבודתם, לפי אותה טענה - אלה יצליחו לשמור בקפידה סוד ענק כזה? 

הבוט שלא השפיע עלי

"מה נראה לך, שאפשר בעזרת בוטים להעביר מישהו מימין לשמאל או להיפך?", שאלו אותי באחד הראיונות בעקבות הסרט. שאלה טובה. האמת שלא. אולי בשוליים. מה שהפייקים והבוטים עושים זה דבר אחר: לתחזק את הבייס. להגביר ולהדהד את "תיבת התהודה" - להקיף את הבייס בהרבה משתמשים ברשת, חלקם אמיתיים, שחוזרים על אותם מסרים שוב ושוב. אם אתה גם כבר בשכונה הרעיונית, זה יבצר אותך בעמדתך ויאטום אותך לכל עובדה או טיעון סותרים. זה שאנשים לא נותנים לעובדות להפריע לדעות ולקונספירציות שלהם, זה לא חדש.

האמת? יש מצב שגם אני בקונספציה. אולי בקונספירציה. אף אחד לא חסין מהשפעה של זרמים תת קרקעיים מתמשכים. אבל כשכולנו נאטמים, מפסיקים לדבר ולהקשיב, מוצפים בנתוני שווא ועמדות נחרצות - שם נוצרת ההתבדלות, ההתנתקות, ההתבצרות, חוסר האמון. לאן זה הולך? תשאלו את שאולי ואירנה. 

אבל מה איתנו

"די כבר! אתם כל הזמן מתעסקים בפוליטיקאים, ההוא נבחר, לא נבחר, ביבי כן לקח סיגרים, לא לקח. מה זה מעניין אותי. העם קשה לו, ניצולי שואה אין להם מה לאכול". המאזין צביקה שעלה השבוע בתכנית הרדיו המצוינת של גיא פלג ב-103FM דיבר בפשטות. פלג התפלא: "לא הבנתי, אתה רוצה לבטל את המשפט של ביבי?". 

כתבתי לו בשידור - צביקה אומר לנו משהו פשוט ונכון. פשוט פחות אכפת לו מגורלו של ביבי, ויותר אכפת לו מגורלו שלו עצמו. מסר כל כך פשוט והגיוני שהוא כמעט חתרני. 

ישראלים יוצאים להצביע בעד או נגד מנהיג או פוליטיקאי, במקום להצביע למען עצמם ולמען האינטרסים האישיים שלהם. שכחנו שהפוליטיקאים אמורים להיות כאן בשבילנו. אנחנו נשכבים על הגדר בגללם או נגדם. פסיכוזת ההמונים על שם רק ביבי/רק לא ביבי גם מסמאת גם את עיני התקשורת. 

האזרחים שעברו את השנה הקשה בחייהם ולא זוכים לעזרה; ניצולי שואה הרעבים גם במדינתם; העצמאיים שהתמוטטו; בני נוער שחרדים חברתית מלחזור לבית ספר; הנשים המוכות שבמקום לקבל טיפול עמוק, מקבלות משואה ביד ויאללה תדליקו; אתגרי הפרנסה, החינוך והתעסוקה המטורפים במגזרי הערבים והחרדים; ויוקר המחייה הפסיכי לכל השאר. רק המדינה שמתנהלת שנתיים עם שרים מתחלפים כמו פורפרה, כנסות מפוזרות, ועדות לא מתפקדות ובלי תקציב, שבלעדיו אי אפשר באמת לשנות שום דבר. 

אז אם באמת תפרוץ פה מלחמת אזרחים, ביבי יהיה רק הטריגר. אבל מתחת שוכבות ערימה אדירה של מצוקות אמיתיות בלתי מטופלות, וממעל תרחף שטיפת המוח האלגוריתמית האינסופית. 

אין מה לעשות

חלק מהצופים כעסו שלא עסקנו הרבה בפתרונות. צודקים. והאמת שעוד בשלב תכנון הסרט על לוח מחיק, כתבנו בטוש בקיצור: "פרק אחרון: פתרונות - אין. כתוביות". 

אז כן, חייבים חוקים חדשים כלפי ענקיות טכנולוגיה כמו פייסבוק וגוגל (יחכה לכנסת ה-30), וחינוך לצריכת תוכן ביקורתית ועוד. אבל עד שלא נטפל באמת בשורש - מפלצות עתירות כוח שמנצלות את חולשותינו האנושיות לצרכיהן הפיננסיים בעזרת אלגוריתמים משבשי-תודעה - שום דבר לא באמת ישתנה. רק על זה שווה לעשות את בחירות מספר חמש. 

>> לטור הקודם של דרור גלוברמן: לאיזה פייק האמנתם היום?
>> בזמן שעבדתם: וידאוקאסט המדיה והטכנולוגיה של דרור גלוברמן ודני פלד