לפני הכל תרשו לי סגירת חשבונות קטנה, שהיא גם סגירת חשבונות גדולה של המדינה. 

במקום שהתעלומה של ועדת הבחירות ו"אם תרצו" תיפתר, השבוע היא רק העמיקה. זה התחיל בחשיפה שלנו בנקסט משבוע שעבר, לפיו לינק פנימי להרשמה לתפקיד הרגיש כל כך של סופרי מעטפות כפולות בבחירות (10 מנדטים) דלף מועדת הבחירות לארגון הימין "אם תרצו", שמיהר להפיץ אותו לתומכיו, כדי שייאיישו את העמדות שאחראיות על טוהר הבחירות. מה זה מיהר? 21 דקות מהרגע שהלינק של ועדת הבחירות עלה לאוויר האינטרנט, הוא נחת בתיבת המייל של אוהדי "אם תרצו", מלווה במייל ארוך שמעודד אותם להירשם. אין בעיה עם זה ש"אם תרצו" הציעו לאנשיהם להירשם. הבעיה היא שלאף אחד אחר, משום תנועה או מגזר, לא היתה הזדמנות שווה להירשם לתפקיד ששומר על טוהר הבחירות. 

השבוע הודתה ועדת הבחירות שמדובר בלינק שלה שדלף, הודיעה שתפסול את כל מי שכבר נרשם ותתחיל את הרישום מהתחלה. ב"אם תרצו" כעסו נורא. אבל שתי תעלומות נשארו פתוחות: האחת, מי הדליף את הלינק מועדת הבחירות ל"אם תרצו", והשנייה, מדוע לא על זה נפתחת חקירת משטרה. 

כשהעליתי את השאלות האלה בגלי צה"ל אצל רזי ברקאי, זעם נציג "אם תרצו" וטען שההאשמה בדליפה היא שקרית, ושהלינק "הסתובב בוואטסאפים". אז חבר יקר, אני חותם לך שהוואטסאפ היחיד שבו הלינק "הסתובב" היה מעובד ועדת הבחירות - ישר אל איש "אם תרצו". 

איך אני יודע? בגלל השעות. אם ב-09:00 בבוקר יום שני שעבר הלינק רק עלה לאוויר, וב-09:21 כבר הספקתם לשגר מייל ארוך ומנומק לכל תומכיכם עם הלינק, הלינק הגיע אליכם בדואר אקספרס, לא בסיבובים. ואם אתם חרדים לטוהר הבחירות, כמו שאתם זועקים - אתם הראשונים שצריכים לדרוש חקירת משטרה שתאתר את המדליף. 

אין כניסה בלי דרכון ירוק 

אז שידעו עלי או לא? הדילמה בין סכנת ומוות והזכות לפרטיות מורכבת, אבל הפתרון יכול להיות פשוט. 

השבוע אושר חוק שיאפשר למשרד הבריאות לגלות מי לא התחסן לרשויות מקומיות, למשרד החינוך ולמשרד הרווחה - כדי שאלה יפנו אישית לאנשים שלא התחסנו, ישאלו למה לא התחסנתם, ויציעו עזרה. ומה לגבי כניסה של עובדים לא מחוסנים לעבודה? גם פה יש דילמות. כי מה פוגע יותר בעובדים - שאסור לעובדים לא מחוסנים לעבוד, או שמותר לעובדים לא מחוסנים לעבוד ואז המגפה ממשיכה להסתובב? ומה פוגע בנו יותר - שכל העולם יידע אם התחסנו או לא, או להמשיך לסבול מהמגפה? זו סוגיה מורכבת ומעניינת ועמוקה, ואפשר לדון בה חודשים. שנים. להביא מומחים מהארץ מהעולם. אם נפגשים אז אפשר לחלק גם בורקסים וירקות חתוכים. לאט לאט. 

אישור מעבר (צילום: N12)
תו ירוק. הגיע הזמן לדרוש אותו בכל מקום | צילום: N12

נדמה לי שמזמן לא היה מקרה כל כך מובהק ודחוף שבו הזכות לחיים גוברת על הזכות לפרטיות. אני לא מציע לתלות רשימות שחורות בחוצות העיר; צריך משהו חכם, פשוט ועובד. יש לנו תו ירוק? בואו נדרוש אותו בכל כניסה למוסד - מקום עבודה, בית ספר, קניון. או שהתחסנת, או שנבדקת כל 3 ימים. אף אחד לא צריך לדעת מה בחרת. תשמעו טוב: אנשים הרבה פחות אידיאולוגים והרבה יותר עצלנים. הם יעדיפו מחט ביד פעם בשנה משני מטושים באף כל שבוע. 

"שרלטן מסוכן"

רוצים לראות תכל'ס? שימו לב. השופט בדימוס אמנון סטרשנוב כתב השבוע כמה מילים ששווה לשדר פה, בעת שהחליט לשלול לצמיתות את הרישיון של הד"ר אריה אבני לעסוק ברפואה. "בהתבטאויותיו הקשות והבוטות בפייסבוק וביוטיוב כנגד ההתחסנות לנגיף הקורונה – טמונה סכנה של ממש לשלום הציבור ולבריאותו". 

ד"ר אריה אבני הוא גורו של של מתנגדי חיסונים, ובאחרונה הוא אהוד במיוחד על מכחישי קורונה. הוא משמיץ רופאים כדרך קבע, והכל מול אלפים רבים ברשתות החברתיות. רישיונו כבר נשלל זמנית כמה פעמים, הוא הבטיח לסור מדרכיו הרעות - ובכל פעם שב להפיץ מידע שקרי ומסוכן."השתלחויותיו הבוטות וחסרות הבסיס כלפי ציבור הרופאים וראשי משרד הבריאות חורגות בהרבה מהסביר ומהמותר במסגרת חופש הביטוי. זהו מרשם ברור לאנרכיה מוחלטת שהוא מנסה לגרום, תוך שהוא מתהדר בתואר רופא ובכינוי דוקטור.

"כלום לא שמע הדוקטור הנכבד על למעלה מ-5,000 חולי קורונה שנפטרו, מרביתם קשישים, שככל הנראה לא שמעו או לא שעו להמלצתו 'לקחת ויטמינים?'", נוזף השופט בדימוס ברופא לשעבר. "כלום לא שמע על תופעות הלוואי הקשות והחמורות מהן סובלים גם חלק ניכר מהמחלימים מקורונה? האם לא קרא את המחקרים לגבי יעילות החיסונים והצלחתם בלמעלה מ-90%? האם הוא קרא בכלל מחקרים שנעשו בנושא הקורונה או חומר מדעי כלשהו? ספק רב בעיניי. אולי בשביל ד"ר אבני הנכבד הקורונה היא קוריוז או 'בדיחה', כלשונו, אך לא לאלפי החולים, המתים וקרובי משפחתם", פוסק שטרסנוב. "צר לי לקבוע - הוא שרלטן, מכחיש קורונה מובהק ומאחז עיניים מסוכן, ועוד נוהג כך בחוצפתו באצטלה של רופא מורשה". 

וממשיך השופט: "הוא עבריין חוזר, במלוא מובן המילה, שעומד לדין זו הפעם השלישית, תוך שהוא מזלזל 'ומצפצף' בריש גלי על הרשויות. אינני שוגה באשליות כי יחדל מהפצת תורתו המסוכנת והנלוזה, אבל עדיף שיעשה כן מבלי שייראה כבר סמכא ומבלי שיתהדר בתואר דוקטור לרפואה – שהוא אינו ראוי לו".

מייק דרופ. סוף סוף. אבל למה רק עכשיו? אנחנו בעידן של שרלטנים חולי צומי שמנצלים את הרשתות החברתיות. וזה אומר שהם משיגים השפעה עצומה במהירות. כבר שנים שאלפי אנשים אנשים מקשיבים ומאמינים לד"ר אבני. כמה מהם איבדו את חייהם עד שזה סוף סוף קרה?

חייבים לפעול הרבה יותר מהר. טעות אחת? נו-נו-נו. טעות שניה - הביתה. אבל לתת לשרלטן מסוכן לבנות קבוצת מאמינים של 14 אלף איש בפייסבוק? משרד הבריאות, אתם נורמליים?

>> לטור הקודם של דרור גלוברמן: "ישראל היא אחת המדינות הבודדות בעולם"
>> בזמן שעבדתם: וידאוקאסט המדיה והטכנולוגיה של דרור גלוברמן ודני פלד