איך הצליח טראמפ לשכנע כל כך הרבה אנשים להאמין לשקר ש"ניצחנו בענק" וש"הבחירות נגנבו" - עד כדי סיכון חיים ואף מוות בהתנפלות על בית הנבחרים המאובטח?

המוח האנושי הוא חדיר ופגיע. המסרים של טראמפ פוגעים בסוג של מסוים של אנשים. הטכנולוגיה של צוקרברג ושל שאר הרשתות מזהה את האנשים האלה, שמתעניינים במסרים של קונספירציה, שאוהדים את טראמפ. היא מאכילה אותם בטפטוף קבוע של שקרים והופכת אותם לקהילה. קהילת הטראמפיסטים, אגב, איננה קשורה דווקא לימין הרפובליקני; היא התגבשה סביבו במהלך ארבע השנים האחרונות.

אחרי ההפסד של טראמפ, הזרם נהיה ברור ואחיד: גבבות של שברי נתונים, פיסות מספרים וסרטונים מפוברקים ש"מוכיחים" שהבחירות זויפו. כשחברים שלך מאביסים אותך בזרם מתמיד של מידע וטענות - אתה תאמין להם בסוף. ככה המוח האנושי עובד. מזה פייסבוק וטוויטר מתפרנסות. מזה טראמפ נבנה, מזה הדמוקרטיה האמריקנית מתפרקת.  

"שנים חשבתי שהטענות על טראמפ ותומכיו הן הכפשות פוליטיות. ההתנפלות על הקונגרס מלמדת אחרת", כתב ביושר עמית סגל. "לא האמנתי שדבר כזה יכול לקרות", שידר בזעזוע וולף בליצר, המגיש הבכיר של CNN. שניהם, בליצר וסגל, לוקחים אותי בהליכה אחורה בהבנה בפוליטיקה אמריקאית וישראלית. אבל ממה אתם מופתעים? ההתנפלות הזאת היתה צפויה לחלוטין. המתקפה האלימה והקטלנית על גבעת הקפיטול היא הפרס של טראמפ, הפרי על מאמציו המתמשכים לבנות סיפור שקרי בתוך מוחם של מיליוני אמריקאים. כך נראית הנדסת תודעה מוצלחת ואלה תוצאותיה: אלימות, מוות, והתפרקות חברתית ופוליטית. 

איך אדם אחד משטה במיליונים 

איך יודעים שטראמפ משקר ושהבחירות לא "נגנבו"? תסתכלו על כל מי שיש בידיו איזושהי סמכות, כוח או אחריות, לא משנה מאיזה מפלגה, אם בכלל. 

הממסד הפדרלי שניהל את הבחירות לא קיבל את הטענות לזיופים מהותיים. בתי המשפט שדנו בערעורים דחו אותם. כלי התקשורת הימנים, שתמכו בטראמפ בקמפיין, הפסיקו לתמוך בטענות הקונספירציה שלו וחזרו בהם מחלק מהפרסומים. מייק פנס, סגן הנשיא של טראמפ, בכירי המפלגה הרפובליקנית ונשיאי-עבר מטעם המפלגה - מסתייגים בבוטות מהנשיא המשתולל. טראמפ לבד בזה. 

המהומות בקפיטול: התחדש הדיון על מינוי ביידן ‎ (צילום: רויטרס)
יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי וסגן הנשיא מייק פנס. גם הוא כבר לא תומך | צילום: רויטרס

אז איך מצליח אדם אחד לשטות במיליונים בלי ביסוס עובדתי ובלי תמיכה ממסדית ולשסות אותם בלב הדמוקרטיה האמריקאית תוך כדי סיכון חיים? רק בזכות הרשתות החברתיות, שמזריקות לכל מוח פגיע את הפוסטים המדויקים שפורצים רק אותו - בכסות "של רשת של חברים", כשהן מתעלמות משיקולים אתיים של אמת ושקר.

במשך שנים העניקו טוויטר ופייסבוק הפצה והגברה לכל מילה של טראמפ, בלי פרופורציה ובלי קשר לאמת, ונהנו מההכנסות עתק. עכשיו הן נזכרו להפוך כיוון? וואלה יופי. לחסום את טראמפ עכשיו ברשת זה כמו להוסיף שמן למדורה. עבור מעריציו, החסימה וההשתקה היא ההוכחה לצדקתו.

ושלא תחשבו - כל הרכיבים הדרושים לטירלול כזה כבר קיימים ופועלים גם בישראל. אנחנו פסע או שניים ממנו. יש שיטענו שזה כמעט בלתי נמנע. 

טראמפ זה רייטינג 

מחקרים הוכיחו שכשמחברים קונספירציות למודל עסקי שמתפרנס מההפצה שלהן, מגלים לא רק שלשקר יש רגליים, אלא שהוא רץ הרבה יותר מהאמת ומגיע להרבה יותר אנשים. וזו הסיבה שכל כך קשה להחזיר אנשים שניזונים מהרשתות החברתיות - שזה כולנו - לקו ההיגיון והעובדות. 

גם כלי התקשורת לא ינוקו מאחריות. כבר לפני הבחירות הקודמות הם זיהו את העלייה התלולה בחיפושים אחרי טראמפ בגוגל והרגישו את הרייטינג מתרגש ואת ההכנסות שנערמות כל פעם שעוסקים בדמותו השערורייתית. הם אלה שנתנו לו סיקור עודף ומוטה לטובתו עוד במהלך הקמפיין שבסופו נבחר. לאו דווקא דיברו בשבחיו, אבל עסקו בו ללא הרף, והפכו אותו מדמות שולית, ליצן חסר סיכוי, לדמות שמובילה את הבחירות ובסופו של דבר מנצחת אותן. כך זה המשיך במהלך כהונתו - שערוריות מביאות רייטינג, ואל תתנו לעובדות לבלבל אותנו. 

דונאלד טראמפ - נשיא ארה"ב  (צילום: reuters)
מליצן חסר סיכוי לנשיא משתולל. מי אשם? | צילום: reuters

יש מה לעשות

אפשר ללכת להשוואה בין ישראל וארה"ב, ובין טראמפ לנתניהו. אבל השאלה שצריכה להטריד אותנו היא מה עושים עכשיו כדי לא להגיע לשם. 

בישראל ניסו לחוקק חוקים שיגבילו את הרשתות החברתיות מהפצת תעמולה פוליטית מוסווית, ויטילו עליהן אחריות להסתה ולשקרים, בעיקר סביב מערכות בחירות. ההצעות הללו נבלמו על ידי הליכוד. הבלימה הזו הותירה על כנה את הפירצה החוקית העצומה ברשתות החברתיות.

מי שרואה את בור הביוב של השקרים שהוביל למתקפה הטרגית בוושינגטון בליל אמש, מי שישראל יקרה לליבו - מכל המפלגות, כולל הליכוד - חייב לקדם במהירות חוקים שיחזירו את הרשתות החברתיות למקום שהן טוענות ששמור להן: זירה לדיונים ולחופש ביטוי, להפצת מידע - ולא להפצת שקרים וקונספירציות. אלה לא דיבורים באוויר; הנה ממש רשימת צעדים וחוקים ברורה שצריך לקדם בדחיפות. 

כלי התקשורת חייבים לחתור לעובדות ולאמת. פוליטיקאים שרואים את הקו האדום מול העיניים, חייבים להציב אותו גם לעצמם. וכל האנשים שרואים ירידה מהפסים ושותקים - אם אתם לא רוצים לראות את גבעת הקפיטול חוזרת בגן הורדים או בבלפור בעוד כמה חודשים, אתם חייבים להתעורר עכשיו.