שר הפנים החדש. גלעד ארדן (צילום: חדשות 2)
יאפשר לכל אחד לצפות בטלוויזיה באינטרנט. גלעד ארדן | צילום: חדשות 2

האם בקרוב ניתן יהיה לצפות בערוצי הטלוויזיה הישראליים הגדולים מכל מכשיר במדינה המחובר לאינטרנט? משרד התקשורת הפיץ היום הצעת חוק לפיה יוקם אתר אינטרנט בו ניתן יהיה לצפות בכל הערוצים הניתנים לצפייה חינם דרך מקלטי "עידן+".

ההצעה מהווה תיקון לחוק "הפצת שידורים באמצעות תחנות שידור ספרתיות", הידוע כחוק להפצת שידורי "עידן+" החינמיים. לפי התיקון המוצע, הרשות השנייה, המתחזקת את מערך "עידן+", תחויב לשדר את ערוצי המערך גם באינטרנט. הדבר ייעשה באמצעות אתר אינטרנט שיהיה נגיש לכל גולש בישראל, כמו גם דרך מפיצות משנה - כגון סלקום, פרטנר וגולן טלקום, שכולן הודיעו השנה כי בכוונתן לספק שירותי טלוויזיה על גבי האינטרנט.

כדי לעודד את הפצת השידורים באינטרנט ולתת תמריץ לתחרות, מוצע כי הגורמים שישדרו את ערוצי החינם - 1, 2, 10, 23, 33 ו-99, כמו גם ערוצי הנישה הצפויים לקום בשנים הבאות - יהיו פטורים מהסדרת נושאי זכויות יוצרים.

כדי למנוע מצב בו חברות שמשדרות את שידורי החינם מרוויחות מיכולת ההפצה שהן מקבלות ללא תשלום, יוגבלו השידורים באינטרנט כך ייאסר על המפיצות להרוויח מהשידור על ידי שתילת פרסומות (בזמן הפסקות הפרסומות של הערוצים או כ"חלונות קופצים" על המסך תוך כדי השידור). בנוסף, שידורי החינם האינטרנטיים יהיו זמינים רק למכשירים בשטח ישראל.

פרט מעניין נוסף בהצעה הוא קביעה לפיה יש לבטל את המגבלה לפיה על כל ערוץ לשדר באיכות בסיסית (SD) כברירת מחדל. הדבר צפוי להגדיל את מספר הערוצים שישדרו באיכות HD.