חברת HOT נאלצה לייקר את חבילת האינטרנט המרכזית שהיא מוכרת כיום - חיבור תשתית אינטרנט 200 מגה. מחיר ההשקה של המוצר, שכונה אקסטרה-נט ולווה בקמפיין פרסומי רחב, היה 65 שקל בחודש, לא כולל ספקית. כעת החברה מוכרת את אותה החבילה ב-79 שקל בחודש - ייקור של 21.5%.

הפעם אין מדובר בהתייקרות שהגיעה מהחברה, אלא בדרישה של משרד התקשורת. הדרישה הגיעה בעקבות טענות מצד המתחרות של HOT לפיהן החברה מוכרת את המוצר במחיר טורפני, נמוך אף יותר מהמחיר שבו היא אמורה למכור למתחרות קווי תשתית במודל הסיטוני (אם כי בינתיים החברה כלל לא מוכרת קווי תשתית). המתחרות טענו כי הן משלמות על קו סיטוני לפחות 75 שקל בחודש, ולא ייתכן כי המחיר הקמעונאי יהיה נמוך משמעותית מסכום זה.

עד יוני 2017 מכרה HOT ללקוחותיה תשתית 200 מגה ב-137 שקל בחודש, ובמבצע היא חתכה את המחיר ביותר מ-50%. נראה ש-HOT נאלצה לצאת במבצע האגרסיבי לאור חולשה שלה בשוק האינטרנט ולאור הגידול המתמיד בנתח השוק של בזק מאז הרפורמה בפס הרחב, שאיפשרה לצרכנים לרכוש חבילות משולבות (באנדל) של ספק ותשתית.

אגף הכלכלה במשרד התקשורת בחן את עמדת המתחרות ומצא כי אכן יש בעיה בתמחור החדש. בהמשך פנה אגף הפיקוח במשרד ל-HOT כמה פעמים בדרישה לקצוב את המבצע, ולמעשה להביא לסיומו בהקדם. ב-HOT זועמים על ההחלטה, שלטענתם מונעת מהם להוריד מחירים, לפעול לטובת הצרכן ולהתחרות באופן חופשי. משרד התקשורת עורך כעת שימוע על צמצום מרווחים מצד רשת HOT (עיקרון שלפיו המחיר הסיטוני יירד אוטומטית אם חברה מורידה את המחיר לצרכן), אך עדיין לא התקבלה החלטה.

בכיר ב-HOT מסר כי "עמדתנו היא שצריכים לאפשר לנו גמישות מוחלטת בתמחור ובהנחות - כל עוד זה לטובת הציבור. קביעת מחירי מינימום זה מהלך אגרסיבי ורע לשוק, שיש להשתמש בו רק בלית ברירה".

מ-HOT נמסר בתגובה: "החברה השיקה את מוצר 200 מגה באינטרנט במחיר מבצע. כפי שצוין כל העת, המבצע היה מוגבל בזמן. בכוונת החברה היה להאריך את משך המבצע, אולם על פי הנחיות משרד התקשורת נאצלנו להגביל אותו לשבועיים וחצי בלבד".

לכתבה המקורית ב-TheMarker

עוד ב-TheMarker:
בכירה בפייסבוק: רוצים שהמידע יישאר שלכם? שלמו
רוסיה: טיסת הבכורה של רחפן הדואר הסתיימה בהתרסקות