הצלחתם לשרוד את ההכנות לחופשה - מהבחירה בתוכנית גלישה ועד האיפוק הדרוש כדי לא להתחכם ב"ארזת לבד?"? ברכותינו. זה אומר שהעלו אתכם למטוס ועכשיו אתם מעדכנים את החבר'ה בפייסבוק בתמונות אחרונות של השרוול, כאילו הם לא ראו מאתיים כאלו ביומיים האחרונים. הנה מה שאנחנו ממליצים לכם לעשות בזמן שנותר עד ההמראה כדי לוודא שלאחר הנחיתה תוכלו להתחבר לרשת המקומית ולהיות רגועים בידיעה שהטלפון שלכם לא יזלול את כל נפח הגלישה היקר שרכשתם תוך חצי יום:

להגביל אפליקציות זללניות

לפי אפל, למשמתש ממוצע יש 119 אפליקציות על הטלפון. רבות מהן מתחברות לרשת לעתים קרובות כדי להתעדכן, וצורכות נפח גלישה.

גבר מצלם בסמארטפון (צילום:  Vernon Chan, Flickr)
לא חייבים להעלות כל תמונה מהחופשה על חשבון הגלישה היקרה. אילוסטרציה | צילום: Vernon Chan, Flickr

אם יש לכם מכשיר אייפון, תוכלו לחסום את הגישה לרשת של אפליקציות שאינכם צריכים בעת הטיול בחו"ל: היכנסו ל"הגדרות" (Settings) -> "סלולרי" (Mobile), גללו את העמוד מעט למטה ותוכלו לצפות ברשימת האפליקצית בעלות גישה לחיבות לרשת הסלולרית ולכבות את הגישה לאלו שאינכם רוצים שיתחברו בחו"ל.

במכשיר אנדרואיד קיימת הגדרה דומה אך לא זהה, המאפשרת להגביל את הגישה של אפליקציות לרשת ברקע - כלומר: למנוע מהן לגלוש כאשר אינכם משתמשים בהן בפועל. היכנסו לתפריט ההגדרות של המכשיר, בחרו ב"שימוש בנתונים" (כך זה נקרא בסמסונג ובמספר חברות נוספות), גללו מטה לרשימת האפליקציות, בחרו באפליקציה שברצונכם להגביל וסמנו את "השבת נתוני רקע" (סמסונג), "הגבל הורדת נתונים ברקע" או כל ניסוח אחר שמופיע לצד התיבה בתחתית המסך. לחילופין, ניתן להגביל את הגישה של כל האפליקציות בבת אחת, על ידי פתיחת תפריט ההגדרות של מסך "שימוש בנתונים" (שלוש נקודות בראש המסך) ובחירה באפשרות "השבת נתוני רקע" (סמסונג), "הגבל הורדת נתונים ברקע" (LG) וכדומה.

במכשירי Windows Phone, נכנסים לאפליקציית "חיישן הנתונים" (Data sense), לוחצים על גלגל השיניים בתחתית המסך ומדליקים את המתג "הגבל את הנתונים ברקע בנדידה".

לכבות את הסנכרון

מכשירכם רגיל לדווח לגוגל על מעשיכם לסנכרן את המידע שלכם עם הענן. הסנכרון הזה, כמובן, בא על חשבן נפח הגלישה שלכם.

כדי לכבות את הסנכרון האוטומטי באנדרואיד, היכנסו להגדרות -> "חשבונות" או "חשבונות וסנכרון", לחצו על שלוש הנקודות בראש המסך ובחרו "בטל סנכרון". תוכלו להפעיל סנכרון ידני כשתהיו מחוברים לרשת WiFi באמצעות כניסה לתפריט החשבונות ובחירה ב"סנכרן הכל" או "סנכרן כעת".

אם יש לכם אייפון, היכנסו ל"הגדרות" -> iCloud -> כבו את סוגי הסנכרון שאינכם רוצים שיפעלו בחו"ל (אנחנו ממליצים במיוחד לכבות את סנכרון התמונות, הצורך נפח גלישה רב), או היכנסו ל-iCloud Drive וכב את מתג "השתמש בנתונים סלולריים" (Use Mobile Data).

ב-Windows Phone יש להיכנס להגדרות -> "דואר+חשבונות" (Mail + Accounts), לבחור בכל אחד מהחשבונות הקיימים ותחת תפריט "הורד תוכן חדש" לבחור "ידני" או "מדי יום".

לחסוך בגלישה

גם כאשר אתם כבר גולשים, ניתן לעשות זאת באופן חסכוני, כדי לאפשר ניצול מקסימלי של חבילת הגלישה. אם יש לכם אנדרואיד עם דפדפן כרום של גוגל, היכנסו אליו, לחצו על שלוש הנקודות שבשורת הכתובות, בחרו ב"הגדרות" (Settings) ואז ב"חוסך הנתונים" (Data Saver) והפעילו את המתג. שימו לב שבמהלך החופשה תוכלו לעקוב אחר צריכת הנתונים בגלישה באמצעות גרף שיוצג במסך ה-Data saver.

אם אין לכם אנדרואיד או שלא מותקן עליו דפדפן הכרום של גוגל, ההמלצה שלנו היא להוריד את אופרה (לאייפון | לאנדרואיד | ל-Windows Phone), ללחוץ על הלוגו בתחתית המסך ולוודא ש-Opera Turbo מופעל.

לא מוותרים על מעקב בזמן אמת

אם ברצונכם לעקוב אחרי צריכת המידע שלכם, כדי לוודא שאתם עומדים בכבוד ביעד, תוכלו לעקוב אחר המדריך הזה ולהשתמש באחת הדרכים המוצעות בו לניטור הגלישה הסלולרית שלכם והתראה אם אתם בדרך לחסל אותה בשלב מוקדם מדי של החופשה.