גוגל עשויה להשיק במהלך השעות הקרובות (ד') שירות סלולר משלה בארה"ב, שעשוי לגלגל כדור שלג חדש של מהפכה בתחום שירותי הסלולר ברחבי העולם, כך דיווח הלילה הוול-סטריט ג'ורנל.

נקסוס 6 (צילום: google.com)
הטלפון הראשון שיוכל לעבור בין כל סוגי הרשתות? נקסוס 6 | צילום: google.com

העיתון מספר כי גוגל תחל לפעול כמפעילת סלולר וירטואלית (MVNO), בדומה לחברות ישראליות כמו יופון, רמי לוי תקשורת והום סלולר. אך בניגוד לחברות אחרות בתחום, גוגל לא תסתפק בתשתיות הסלולר של Sprint ו-T-Mobile, מפעילות הסלולר השלישית והרביעית בגודלן בארה"ב, איתן חתמה על הסכמי שיתוף פעולה: היא תאפשר למכשירים של מנוייה "לקפוץ" גם בין תשתיות הסלולר של שתי החברות וגם בין רשתות WiFi ביתיות זמינות. כך, כאשר המשתמשים נמצאים בחוץ הם יסתמכו על תשתיות הסלולר, בעוד בתוך הבית ייהנו מהמהירות והקליטה הטובה של הנתבים הביתיים.

מעבר ליכולת לנצל מספר תשתיות מקבילות לצורך תקשורת מיטבית בכל זמן ובכל מקום, תציע גוגל מודל תשלום חדשני: המשתמשים בשירות ישלמו רק על כמות המידע שצרכו, במקום לרכוש חבילה במחיר קבוע. זאת בעקבות מחקר שנערך בארה"ב ב-2013 על ידי חברת Validas, והסיק שצרכן סלולר ממוצע במדינה מבזבז 23 דולר כל חודש על גלישה סלולרית שהוא אינו מנצל.

הרעיון של גוגל מלחיץ חברות קיימות עוד לפני שיצא לפועל, גם בשל עצם היכולת לקפוץ בין תשתיות סלולר לווייפיי לפי זמינות ואיכות קליטה וגם בשל שיטת התשלום החסכונית לצרכן. מספר מפעילות בארה"ב כבר החלו להציע ללקוחותיהן אפשרות להעביר חלקי חבילות שלא נוצלו לחודש הבא. גם שתי המפעילות שעל רשתותיהן יתבסס השירות הסכימו לשתף פעולה עם הניסוי רק כדי לזכות בהכנסה נוספת ללא מאמץ מיוחד ולאחר שגוגל התחייבה שהניסוי לא ייצור עומס על התשתיות.

הניסוי, שכאמור עשוי להתחיל כבר בשעות הקרובות, יתמוך בשלב הראשון בסמארטפונים מדגם נקסוס 6 בלבד, שהותאמו לשימוש בתשתיות מקבילות ולעבור ביניהן במהירות. החברה עובדת על השירות כבר שנתיים, ככל הנראה מאז החלה בפיילוט שירות אינטרנט ביתי אולטרא-מהיר בערים בודדות בארה"ב. שירות אחר שהחברה עובדת עליו הוא Loon, שמנסה לפרוש בכדור הארץ רשת של כדורים פורחים שיאפשרו גישה לאינטרנט בכל מקום. כל שירותי התקשורת עליהם עובדת החברה הם חלק ממאמציה לוודא ששירותיה יהיו נגישים לכל אוכלוסיית הכוכב.