בשבועיים הראשונים של מאי קיבלו רבים מאיתנו את אסופת החשבונות הקבועה שלהם, ביניהם גם אלו על שירות תשתית האינטרנט, הספקית ושירותי תקשורת נוספים. אך החל מהיום, ניתן לשים סוף לבלבול ולאחד כמעט את כל שירותי התקשורת הביתיים תחת חשבונית אחת - ועוד לחסוך על זה כסף.

היום, 17 במאי 2015, הוא היום בו נכנסת לתוקפה באופן מלא רפורמת הפס הרחב באינטרנט שתיקן משרד התקשורת. במסגרת הרפורמה מחויבת בזק להחכיר את התשתית שלה לחברות אחרות המספקות באמצעותה שירותי אינטרנט וטלפון. כך, במקום שכל משפחה תצטרך לשלם חשבון אחד לבזק על התשתית וחשבון נפרד לספקית אינטרנט על שירותי הגישה, ירכוש כל בית אב שירותי אינטרנט מחברה אחת בחשבונית אחת, והיא כבר תשלם בשמו לבזק עמלה על השימוש בתשתית שלה.

הנה 6 דברים שצריך לדעת על הרפורמה:

1. ההצטרפות - מרחק כמה קליקים

אם אתם מחוברים לאינטרנט דרך תשתית של בזק (לקוחות הוט - אליכם זה יגיע רק בעוד כמה חודשים) ורוצים לחסוך כסף ולפשט את החשבונית - כל מה שאתם צריכים לעשות הוא להיכנס לאתר הספקית שהמחיר (ראו טבלה בהמשך) והתנאים שלה הכי נוחים לכם ולהתחבר. ב-3 החודשים האחרונים זה עוד לקח כמה ימים, אך עתה צפוי המעבר לקרות דקות לאחר ההרשמה באתר הספקית.

2. לא לשכוח להתנתק

מכיוון שהספקית הנבחרת מנתקת אתכם מבזק - אתם לא צריכים לעשות זאת. אך אם בחרתם בספקית שונה מזו בה אתם מנויים כיום, תצטרכו להתנתק מהספקית הנוכחית בעצמכם באחת הדרכים הזמינות, כגון אתר נתק.

3. לחשוב מראש על התוצאות

כדאי לזכור שכדי להתחבר לאינטרנט צריך נתב, ורוב הנתבים בישראל היום שייכים לבזק. בררו מול בזק אם סיימתם לשלם על שלכם והאם הוא שלכם או מוחכר לכם. במקרה השני - בדרך כלל לא ישתלם לכם לרכוש את המכשיר מהחברה. תאמו החזרה שלו בסניף בזק-סטור ורכשו מודם-נתב משלכם, בהוצאה חד פעמית של כמה מאות שקלים. חלק מהספקיות יציעו גם החכרה של נתבים משלהן, כמו חברת אקספון שמציעה נתב ב-10 שקלים לחודש.

4. לשים לב לאפשרויות השונות

אם אתם רוצים לחסוך את המקסימום - כדאי לכם לחשוב על איחוד של שירותי תקשורת נוספים. ב-012 של אורנג', לדוגמה, תוכלו לאחד את שירות האינטרנט האחוד עם קו טלפון ביתי, ולחסוך חשבונית וכסף נוספים. בסלקום (ובקרוב גם באורנג', ברמי לוי ובגולן טלקום) תוכלו להוסיף על כל זה גם את שירות הטלוויזיה במחיר אגרסיבי מאוד ולהתנתק מיס או הוט. בקרוב צפויה בזק לאפשר לכולם לחכור ממנה קו טלפון וכך ניתן יהיה לחסוך סכומים נוספים.

5. לא להתייחס להפחדות של בזק

בזק ודאי תנסה בקרוב לשכנע לקוחות שמעבר לשירות אחוד של הספקית דומה למעבר למפעילת סלולר וירטואלית, כמו גולן טלקום או רמי לוי, שלקוחות רבים התאכזבו מהן בזמנו. היא אף החלה להפנות לקוחות לספקית מסתורית שהיא כנראה מפעילה בעצמה, כדי למנוע מהם לנטוש. אך אין מקום לחשש: בניגוד למפעילות הסלולר, ספקיות האינטרנט יכולות לספק את אותו שירות שקיבלתם עד היום בהרבה פחות כסף.

5. ליהנות מהמחיר

 

כפי שניתן לראות בטבלה (גולשי סלולר - באפשרותכם לגרור אותה מעלה, מטה מולצדדים כדי לצפות בכולה), כרגע רק 4 חברות מציעות שירותים אחודים במסגרת הרפורמה. המחירים נעים בין הוזלה קלה לעומת המצב הקודם ב-012 לבין צניחה חופשית של הסכום ב-018. עם זאת, בניגוד למהפכת הסלולר, כאן לא צפויה ירידת מחיר נוספת, אלא תחרות עזה בטווח הקיים, כאשר ניתן להניח כי החברות ינסו לפנות לקהלים שונים עם מהירויות שונות, כך ש-018 תישאר אולי הכי זולה ל-100 מגה, אך חברה אחרת תהיה מעט זולה יותר במהרויות הנמוכות.