איש מדבר בטלפון בחוץ (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
תתקדמו לדור הסלולרי החדש. אילוסטרציה | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

מהיום יכולים משתמשי סלולר בישראל ליהנות מטכנולוגיית הדור הרביעי. יומיים לאחר הודעת משרד התקשורת על האישור להפעיל בארץ רשתות דור רביעי על תדרים זמניים עד שייצא לפועל המכרז על התדרים הסופיים, היום הודיעה חברת פרטנר על פתיחת רשת ה-4G שלה ללקוחות.

השירות זמין ללקוחות אורנג' ו-012 מובייל - שני המותגים של פרטנר - החל מהיום, ללא תוספת תשלום. בהתאם להוראות משרד התקשורת, על השירות להיות זמין גם ללקוחות הספקיות בעלות הסכמי נדידה עם פרטנר - הוט מובייל ו-YouPhone, אך ליבות הרשת שלהן עדיין אינן תומכות בטכנולוגיה. לכשישודרגו, תהיה הרשת זמינה גם ללקוחותיהן.

בהודעת החברה ציין המנכ"ל, חיים רומנו, כי "היום אנו שוב שמחים לממש את הבטחתנו להוביל בקדמה וחדשנות טכנולוגית, ולהשיק את רשת הדור הרביעי”. הוא הוסיף כי "פניה של פרטנר תמיד נשואות קדימה אל העתיד והיא מוכנה כבר היום להשקת טכנולוגיית LTE Advanced בהינתן הקצאת התדרים הדרושים וציוד הקצה תומך". לדבריו, רשת הדור הרביעי של פרטנר, שפרישתה החלה כפיילוט בשנה שעברה, כבר פרושה כיום ב-750 אתרים ברחבי הארץ, במרכז ובפריפריה, וצפויה להגיע לפרישה מלאה עד סוף השנה.

כדי ליהנות מהשירות יש להצטייד במכשיר תומך, אך רבים מאלו שנמכרו בישראל בשנתיים האחרונות כבר כוללים תמיכה זו, ביניהם הדגמים האחרונים של אפל, סמסונג, LG, סוני ונוקיה. לקוחות יתבקשו לעדכן את גרסת התוכנה במכשיריהם כדי לפתוח את השירות. ניתן לבדוק את הפרטים באתר שפתחה החברה לצורך הנושא.

מפת הפרישה של רשת הדור הרביעי Orange 4G:

בתגובה להודעת פרטנר הודיעו גם המתחרות, פלאפון וסלקום, על פתיחה קרובה של רשתות הדור הרביעי שלהן למנויים. שתי החברות מסרו כי ישיקו את הרשתות שלהן "בימים הקרובים", כאשר הרשת של פלאפון תפעל על תדרים שפינתה ופלאפון "צופה כי תקבל בימים הקרובים אישור הפעלה מיידי לרצועת תדר של 5 מגה הרץ" ממשרד התקשורת.

פלאפון ציינה כי "כבר כיום קיימים ברשת פלאפון מאות אלפי מכשירים התומכים בטכנולוגיית דור 4", ואילו סלקום בחרה להדגיש את העובדה כי הרשת שהיא פורשת היא בטכנולוגיית LTA-Advanced המתקדמת מעט יותר מאלו של המתחרות. עם זאת, גם פרטנר וגם פלאפון הודיעו כי רשתותיהן ישודרגו בעתיד הקרוב לאותה טכנולוגיה.

כדאי לציין כי הטכנולוגיה שסלקום בוחרת לשווק כדור 4.5, בניגוד לדור 4 ה"בסיסי" של שתי האחרות, לא נתמכת במכשירים קיימים, מלבד מספר מצומצם מאוד של סמארטפונים שנמכרים בעיקר בקוריאה. לכן, כדי ליהנות מיתרונות טכנולוגיה זו יהיו משתמשים חייבים לרכוש מכשירים חדשים.