רועי צדקה, בן 33 מתל אביב, עבד לפני כשלוש שנים כנציג מכירות במוקד הטלפוני בחברת 'פלאפון'. עקב התמכרותו להימורים הוא שבר את הראש כיצד לממן אותם ואת החובות שצבר במועדוני ההימורים. במשך כחמישה חודשים הוא ניצל את גישתו למחשבי החברה ואיתר תיקי לקוחות עבר של החברה שכללו גם מספרי כרטיסי אשראי שלהם. הוא רכש על חשבונם עשרות סמארטפונים וכרטיסי סים בסכומים שהצטברו לכרבע מיליון שקל.

חברת פלאפון (צילום: חדשות 2)
מרכז שירות של חברת פלאפון | צילום: חדשות 2

בחלק מהמקרים מסר את הסמאטראפונים לבעלי המועדונים להם היה חייב כסף. את האחרים מכר וגם הוסיף חטא על פשע כאשר רשם את העסקאות 'המזוייפות' כעסקאות מכירה, שעל כל אחת מהן קיבל בונוס בסך 70 שקל.

המעילה נחשפה כאשר לקוחות לשעבר של פלאפון נדהמו לגלות כי חויבו בעשרות אלפי שקלים בגין מכשירים, בעוד שהם בכלל עברו לחברה אחרת. החברה פתחה בחקירה פנימית וכך התברר שצדקה הונה את הלקוחות לשעבר ואת החברה עצמה. הלקוחות והחברה הגישו תלונות במשטרה נגד צדקה וזו פתחה נגדו בחקירה, במהלכה נמצאו נגדו ראיות מוצקות לביצוע עבירות מרמה, זיוף וגניבה בנסיבות מחמירות ומעילה.

עם קבלת תלונות הלקוחות, ולאחר שהתברר שצדקה הונה אותם חברת פלאפון, נאלצה החברה לפצות את הלקוחות ובמקביל לפטר את צדקה. היא הגישה נגדו תביעה לבית הדין האזורי לעבודה, אשר פסק במסגרת הסכם פשרה כי על צדקה להחזיר לקופת החברה 264 אלף שקל. למרות פסק הדין, הוא לא החזיר את כספי הגניבה.

פרקליטות מחוז תל אביב הגישה כתב אישום חמור נגד צדקה לבית המשפט השלום בתל אביב. באחרונה, הוא הסכים לחתום על הסדר טיעון, לפיו מקצת האישומים נגדו נמחקו והוא הורשע בעבירות רבות של זיוף, מרמה בנסיבות מחמירות וגניבה. צדקה טען בבית המשפט כי ביצע את מעשי המרמה וההונאה בגלל היותו מכור להימורים.

"נקלעתי לחובות כבדים ועקב של הנושים להחזרת הכסף נאלצתי לבצע את מעשיי. אני מתבייש במה שעשיתי ומצטער", הסביר צדקה, שהחל באחרונה לעבור טיפול לגמילה מהתמכרות להימורים.

התביעה ביקשה לגזור על צדקה שנת מאסר, בעוד שפרקליטתו של צדקה ביקשה להסתפק בעונש מינורי של שישה חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות, כדי לא לפגוע בסיכויי שיקומו.

השופט עידו דרויאן החליט לגזור על צדקה שנת מאסר בפועל, חצי שנה על תנאי וקנס של 10,000 שקל. לדבריו, מבחינתו היה גוזר על הנאשם שנתיים מאסר, אך בגלל שהוא נטול עבר פלילי החליט להתחשב בכך והקל בעונשו.