שני תושבי צפון הארץ בשנות השלושים לחייהם מצאו דרך לא שגרתית להתעשר על חשבון יס ולקוחותיה. השניים הצליחו לפני כשנתיים לפרוץ את מערכת הקידוד וההצפנה של החברה ומכרו חבילות שידורים מוזלות ללקוחות שונים באופן פיראטי, כשהם גובים לכיסיהם מאות אלפי שקלים. השניים לא הסתפקו בכך והקימו דף פייסבוק בשם "לווייני עכו", אשר באמצעותו פרסמו את העסק שלהם לגולשים, קידמו מכירת חבילות שידור פיראטיות וגרפו אלפי שקלים לכיסיהם.

ארכיון (צילום: חדשות 2)
צלחת שידור של יס | צילום: חדשות 2

הדבר נודע לחברת יס והיא שכרה את שירותיו של משרד חקירות פרטי, שעקב אחר השניים ומעלליהם. מהחקירה התברר שהם השתמשו בלוגו של חברת יס כדי לקדם את המכירות שלהם - דבר שהוא בגדר הפרת זכויות יוצרים.

לאחר שהיו בידי החברה די ראיות נגד השניים, היא הגישה נגדם תביעה לבית המשפט המחוזי בחיפה על סכום של 1.9 מיליון שקל. החברה העריכה כי הם הרוויחו למעשה הרבה יותר מכך, אך הסתפקה בתביעת סכום שהאמינה כי ביכולתה להוכיח את נכונותו. במקביל, ביקשה החברה להוציא צווים להפסקת עבודתם של השניים למכור חבילות שידור שלה.

לבקשת החברה, הורה בית המשפט לערוך חיפוש בבית העסק של השניים ולאתר את הציוד שבאמצעותו קידדו ופיצחו את קודי השידור של החברה. בבית העסק נתפסו מחשבים וציוד משוכלל לקידוד.

במהלך המשפט, היו השניים אמורים לענות על שורה ארוכה של שאלות שהוגשו להם, אך הם התעלמו מהשאלון והגישו כתב הגנה בו הכחישו את טענות החברה כלפיהם.

השופטת אורית ויינשטיין קיבלה את טענות יס והורתה על השמדת הציוד שנמצא בבתיהם של הנתבעים. לדבריה, הם הפרו ברגל את גסה את הזכויות של החברה. השופטת קבעה נחרצות כי הנתבעים מכרו חבילות ערוצים של יס והשתמשו בלוגו המסחרי של החברה, ובכך הפרו את הזכויות הקנייניות שלה. היא חייבה את השניים לשלם ליס פיצוי של 800 אלף שקל ועוד 50 אלף שקל הוצאות משפט.