"למכירה אייפון 7 עם 32GB כמו חדש ללא שריטה אחת, ללא תקלות, היה בשימוש זמן קצר" - מודעות כאלו אפשר למצוא בלי סוף באתר יד2. אבל מיסיון מר - פעמים רבות כאשר מגיעים לאסוף את המכשיר, או אחרי שימוש קצר בו לאחר הרכישה, מתגלות תקלות רציניות והכסף יורד לטימיון.

עתה יוצא האתר הגדול בישראל לפרסום מוצרי יד שנייה ביוזמה שמבטיחה לחסוך לכם את עוגמת הנפש ולהבטיח לכם שאתם קונים מכשיר תקין כפי שהובטח לכם.

הבוקר הכריזה חברת יד2 על יוזמה במסגרתה היא תעודד מפרסמי סמארטפונים למכירה באתר לצרף לפרסום הוכחה לתקינות המכשיר, בדמות דוח שמופק על ידי אפליקציה חינמית.

האפליקציה שבאמצעותה זה ייעשה נקראת TestM, היא פותחה על ידי סטארטאפ ישראלי וזמינה להורדה מחנויות האפליקציות של גוגל ואפל. היא אינה חדשה, אך יד2 מנגישה אותה למשתמשים בישראל על ידי תרגום שלה לעברית (כשאנחנו ניסינו אותה לקראת ההשקה היא עוד היתה באנגלית) ושילוב של דו"ח הבדיקה במודעת המכירה באתר.

האפליקציה מבצעת בדיקה לרכיבים השונים של המכשיר: מסך המגע, הרמקול, האפרכסת, המיקרופון, חריץ האוזניות, חיישני הכיוון, התאורה, הקרבה והמצפן, קישוריות הווייפיי, הבלוטות', ה-GPS והסלולר, חיבור המטען, הכפתורים הפיזיים, המצלמות, נורת ה-LED והרטט. התהליך כולו לוקח כמה דקות, ובסיומו מופק דוח שניתן לשיתוף בדרכים שונות - כולל, כאמור, צירוף שלו למודעה ביד2.

יש לציין כי האפליקציה בודקת רק שהמכשיר וכל חלקיו עובדים. היא אינה מסוגלת למשל לדווח האם יש שריטות על המסך - אלא רק האם יש בו חלקים שאינם מגיבים למגע. אם האפליקציה כן מוצאת תקלה בחומרה - היא מסייעת למצוא מעבדה קרובה לתיקון המכשיר.

לפי יבין גיל מור, מנכ"ל יד2, כיום מגלגל שוק מכשירי הסלולר מיד שנייה באתר יותר מ-100 מיליון שקל בשנה - אם כי ייתכן שהנתון הזה לא לוקח בחשבון את העובדה שעסקאות רבות מתבצעות במחירים נמוכים יותר מהפרסום הראשוני.

"לשוק יש פוטנציאל רב עוד יותר", אומר גיל מור, "אך החסם המרכזי הוא חוסר היכולת של הקונה לבדוק במעמד הרכישה את מצבו של המכשיר. לכן אפליקציית TestM הינה כלי צרכני חיוני שיאפשר למי שרוכש סמארטפון לקבל 'דוח בריאות' של המוצר שהוא רוכש. אנו מאמינים שכמו בתחום הרכב, בו מרבית הרוכשים עושים בדיקה לפני רכישה, צרכן לא ירכוש סמארטפון משומש ללא בדיקת TestM, בעיקר כאשר מדובר בבדיקה חינמית שמתבצעת על ידי המוכר ומוצגת כבר במודעה".

גיל מור גם הציג נתונים לגבי הסמארטפונים הפופולאריים ביד2: שני הדגמים הפופולאריים ביותר הם אייפון 7 פלוס ואייפון X, עם מעל 100,000 חיפושים כל אחד בחודש ינואר לבדו. בסך הכל, התבצעו באתר 2 מיליון חיפושים בתחום הסמארטפונים בחודש הראשון של 2018. לפי נתונים שאסף האתר, מחירי המכשירים בו מהווים חיסכון של עשרות אחוזים ממחירי השוק - בין מאות בודדות ליותר מ-1,000 שקלים.

להורדת אפליקציית TestM: לאנדרואיד | לאייפון