קוואדקופטרים מתוחכמים? שעון חכם? מדפסת תלת מימד חדשנית? תשכחו מזה. פרויקט המימון-המון המצליח ביותר בימים אלו, שהשיג תוך מספר דקות את סכום הגיוס אותו הציב כיעד הוא... סלט תפוחי אדמה!

סלט תפוחי אדמה ב-Kickstarter
תמונת סלט תפוחי האדמה של בראון

פרויקט סלט תפוחי האדמה הינו יוזמה של זק בראון, מפתח אפליקציות רשת מאוהיו, שהבטיח שאם יגייס 10$ לפרויקט שלו – הוא יכין סלט תפוחי אדמה.

הפרויקט עלה לאתר המימון-המון קיקסטארטר ב-3 ביולי, כשבין התשורות שהבטיח בראון לתומכים היו תמונה שלו מכין את הסלט, כמו גם ציון שם התורם, תמורת 2$; בילוי משותף עם בראון במטבח שלו בזמן שהוא מכין את המנה תמורת 10$; הייקו בנושא "סלט תפוחי אדמה" תמורת 20$; וכובע תואם תמורת 25$.

לאחר שהשיג את מטרות הקמפיין, הציב בראון מטרות חדשות (Stretch Goals), כדרכם של פרויקטי גיוס המונים, כדי שאם התומכים יעמדו בהן הוא יציג בונוסים חדשים. כך למשל, עבור גיוס של 35$ הוא הבטיח שישתמש בפי ארבעה יותר תפוחי אדמה לצורך המתכון; ולאחר השגת 100$, הוא הבטיח לנסות 2 מתכונים שונים לסלט. לאחר כמה שעות השיג בראון גם את המטרות הללו, והבטיח מיונז איכותי יותר תמורת 250$; 300$ כבר יבטיחו ששף ינסה לשפר את המתכון וגיוס של 350$ יבטיחו הרבה יותר סלט תפוחי אדמה ומתכון שלישי. עם הופעת דיווחים ברשת על סנסציית תפוחי האדמה מאוהיו וקידום מאסיבי של קהילת reddit, הושג גם גיוס של 1,000$ תמורתו הבטיח בראון סטרימינג של תהליך ההכנה. אפילו סכום המטרה של 3,000$ גויס, מה שמבטיח שבראון יזמין את "כל האינטרנט" למסיבת "סלט תפוחי אדמה" באולם מיוחד שישכור.

עוד ב-Geektime:

קלישאה שיווקית ותיקה אומרת שהתזמון הוא הכל. לכן, לא פלא שהפרויקט הושק ב-3 ביולי, רגע לפני חגיגות יום העצמאות האמריקאי למחרת. האמריקאים, שנוהגים לבלות את יום עצמאותם במסיבות ברביקיו, אוהבים את הבשר שלהם עם סלט תפוחי אדמה כתוספת. לכן כנראה גם זרמו עם הבדיחה והפכו אותה להצלחה מסחררת. נכון לכתיבת שורות אלו, גייס הקמפיין כ-6,300$ מ-1,013 תומכים - לא הרבה במספרים מוחלטים, אולם, אם נביט על היחס בין סכום המטרה הראשוני לבין הסכום שגויס - פי 630 מהסכום המבוקש - הרי שהוא מצליח הרבה יותר מלהיטי קיקסטארטר אחרים. התאריך הסופי לסיום גיוס הכספים הוא ב-2.8, כך שיש זמן לעוד שיאים להישבר בדרך.

גם אם נצא מנקודת הנחה שהפרויקט הוא התערבות רוויית אלכוהול בין חברים, הרי שאפשר ללמוד לא מעט מההצלחה של הפרויקט שכבר שותף יותר מ-27 אלף פעם בפייסבוק. יותר מהכל ניתן לראות ש'כסף טיפש' הוא יותר עניין של עקרון מעניין של סכום. אם יש לכם מאות אלפי דולרים אתם יכולים להשקיע באפליקציה שכל מה שהיא עושה הוא לשלוח Yo לחברים, ואם יש לכם רק מספר דולרים בודדים, אתם יכולים פשוט להיות תומכים בפרויקט "סלט תפוחי אדמה".
שירות מיוחד לקוראי גיקטיים

אם אין לכם סבלנות לחכות עד דצמבר 2014, אז יהיו מוכנות התשורות והסלט… אנחנו מצרפים לכם הוראות DIY של הפרויקט להנאתכם, בחסות השף חיים כהן:

מרכיבים:
3 תפוחי אדמה גדולים, רצוי אדומים
2 בצלים ירוקים קצוצים
מיץ מחצי לימון
שמן, מלח, פלפל שחור

אופן ההכנה:
מבשלים את תפוחי האדמה בקליפתם וקולפים אותם בעודם חמים; חותכים לקוביות גדולות (כשני ס"מ) ומעבירים לקערה; מוסיפים את הבצלים הקצוצים. מתבלים במלח, פלפל, מיץ לימון ושמן, מערבבים קלות ומגישים, רצוי כשהסלט עדיין פושר.

בתיאבון.

הכתבה התפרסמה במקור באתר Geektime