הישג לקמפיין "נמאס מהפקס", שאותו אנחנו מנהלים בתוכנית next כבר חודש וחצי: הבוקר עברה בוועדת המדע והטכנולוגיה הצעת החוק שתשים סוף לשלטון היחיד של הפקס על השירותים השונים שאנחנו מקבלים.

בדיון בוועדה, בראשות ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה), הוחלט לאחד שתי הצעות דומות של הח"כים דוד ביטן ושרן השכל (ליכוד). בסיום הדיון עברה ההצעה המאוחדת לקריאה ראשונה בכנסת. אחרי הקריאה הראשונה תובא ההצעה לוועדת השרים לענייני חקיקה, שתדון בפרטים המדויקים, ולאחר שתאשר אותה תגיע ההצעה לקריאה שנייה ושלישית שבסופן, אם תעבור, תהפוך לחוק מחייב.

ביטן והשכל הפגינו במהלך הדיון התנגדות להחרגה של גופים שונים, כמו בתי חולים, מהחוק, ואמרו שטענותיהם נגד הכללתם בחוק אינן ראויות ליחס ורק מוכיחות את החשיבות בחוק.

גם אני השתתפתי בדיון, ואמרתי לחברי הוועדה ש"ב-2018, לשרת בפקס בלבד זו כבר לא רק רשלנות. זה גם זדון. זה להרחיק אנשים במכוון משירות שמגיע להם. ב-2018 לא רק למנהלת ולעורך הדין יש סמארטפון ואי-מייל, אלא גם לירקן, למניקוריסטית ולשיפוצניק. כמעט כל המעמדות והמגזרים בישראל נהנים מגישה לתקשורת דיגיטלית. זה אמצעי התקשורת הכי שוויוני בעולם ובישראל. אין שום סיבה - גם לא אבטחתית - להעדיף פקס. הפקס יקר יתר, לא נגיש לכולם, מסורבל, מזהם וקשה לאירכוב ולחיפוש. יש לי יסוד סביר לחשוד שגופים שמאלצים את לקוחותיהם להשתמש בפקס רוצים לעכב את הגשת הפניות ואת הטיפול בהן, לסרבל את התיעוד והארכוב מצד הלקוח, ולשמור לעצמם תמיד את טיעון הפלא - 'הפקס לא הגיע'.

"אנחנו לא מבקשים לחייב ארגונים לספק שירות בוואטסאפ - זה גם אגב אפשרי. הושק לפני כמה שבועות. חברות מסחריות כבר שם. זו בקשה צנועה: לעבור מאמצעי תקשורת שהומצא באמצע המאה ה-19 לאמצעי תקשורת מאמצע המאה ה-20".

אבל דאגנו גם להזכיר שיש מי שדווקא לא רוצה לעבור לקבל שירות במייל: "אם אנחנו מדברים על התחשבות במגזרים, אז גם אסור להעיף את הפקס לגמרי. יש מבוגרים ואחרים שעדיין תלויים בו. אין מה לעשות, הפערים הטכנולוגיים הם המחיר של הדהרה הטכנולוגית המהירה שלנו. בסופו של דבר, זה מסוג הדברים שנותן השירות מקלל ברגע שמכריחים אותו להתייעל, אבל בעוד כמה חודשים גם משרדי הממשלה יסתכלו על הקלסרים עם הפקסים המתויקים ולא יאמינו שבזבזו את הזמן על תיוק כל הניירת הזו, העתקה של מספרי טלפון והחלפת מחסניות דיו, במקום פשוט לפתור בעיות ולתת שירות".