לפני קצת יותר מ-6 שנים הוא היה הדפדפן הפופולארי ביותר, ועכשיו הוא מנסה לכבוש אותנו מחדש עם השינוי הכי גדול אי פעם: מוזילה שחררה אתמול (ג') את גרסה 57 של הדפדפן פיירפוקס, שזכתה לכינוי "קוואנטום".

כפי שדיווחנו לפני כחודש וחצי, הגרסה החדשה כוללת שינויים רבים, כאשר בין המרכזיים שבהים ניתן למנות ממשק חדש עם התאמה טובה יותר למסכי מגע ומסכים ברזולוציה גבוהה, איחוד של שורת הכתובות והחיפוש (מה שאומר שאם אתם רוצים להגיע למאקו, אתם לא צריכים לבחור בין התיבה שבה צריך לכתוב mako.co.il לבין זו שבה אפשר פשוט לכתוב mako או "מאקו" ולהגיע לחיפוש), מנוע מהיר פי שניים, צריכת זיכרון עבודה (RAM) נמוכה ב-30% מאשר כרום, ניצול טוב יותר של מעבדים מרובי ליבות ומניעת קריסות של הדפדפן כאשר אר מסוים נתקע על ידי עצירת הפעילות רק של הלשונית שבה האתר התקוע.

עם זאת, יש לדפדפן החדש גם קאצ' קטן: בגלל המנוע החדש, הוא לא תואם לכל התוספים שבזכותם פיירפוקס נישל את אינטרנט אקספלורר של מיקרוסופט בעשור הקודם. במקום זאת, הוא תומך בתוספים שנוצרו לפי סטנדרטים חדשים בלבד. זה לא אומר שלא תוכלו להוריד תוספים - לא מעט מהם כבר מותאמים לגרסה החדשה. אבל עדיין, מדובר בכ-6,300 מתוך כ-145,000 תוספים קיימים לדפדפן.

את הגרסה החדשה של פיירפוקס אפשר להוריד למחשב, לאנדרואיד ולאייפון.