את הכתבה הזו צוות NEXTER מקליד ידנית - אבל בעתיד יכול להיות שהתוכנית תתמלל את עצמה לבד.

רן שיינמן, סמנכ"ל חדשנות בקבוצת יפעת, הגיע לאולפן שלנו מצויד במערכת שיצרה החברה שלו ומתמללת את מה שאומרים סביבה לתוך מסמך וורד. היא מיועדת במקור להנגיש את הלימודים לסטודנטים כבדי שמיעה, על ידי הוספת כתוביות להרצאות בזמן אמת. אבל בפועל גם סטודנטים אחרים נהנים מהיכולת לקבל סיכום של ההרצאות בלי להתאמץ.

אתגרנו את התוכנה באולפן: נתנו לה לתמלל קודם את הראיון, אחר כך קטעים מהספר "על עולם ומלואו" של פרופ' ישעיהו ליבוביץ' והשיר "כמו שני משוגעים" של עומר אדם, ולבסוף גם קטע מראיון של שר הביטחון אביגדור ליברמן. במבחן האחרון - שלא מיועד לצחוק על המבטא של ליברמן, אלא משמש מבחן אמיתי ליעילות של תוכנות תמלול כאשר הן נתקלות במי שהשפה המדוברת אינה שפת אימו - התוכנה פחות הצליחה.

אבל שיינמן מבטיח שהתוכנה משתפרת כל הזמן, בזכות שילוב של בינה מלאכותית ובני אנוש שמאתגרים את התוכנה ומתקנים את הטעויות שלה.

עלות התוכנה היא 35 שקלים לשעת תמלול - וסטודנטים רבים מחלקים ביניהם את העלות הזו. כרגע אין מנוי שנותן "בנק שעות", אך ייתכן שיהיה כזה בעתיד. יש לציין כי בסביבות רועשות וכאשר כמה אנשים מתפרצים אחד לדברי השני המערכת פחות יעילה.