רבים מאיתנו הורידו את העדכון הרשמי האחרון של ווינדוס 8, שנקרא ווינדוס 8.1. כבר עכשיו מדברים על עדכון נוסף שנקרא Update 1, ומיקרוסופט כבר הדליפה תמונות של מה שכנראה יהיה ווינדוס 9. אבל מה חדש ומה זמין למשתמש הפשוט, כבר עכשיו ב-8.1? מסתבר שלא מעט. הנה כמה שינויים עיקריים שהוכנסו שכדאי להכיר: 

1. כפתור ההתחל – אולי השינוי הגדול והמיוחל ביותר: בשולחן העבודה הקלאסי חזר כפתור ההתחל, בצורה של סמל Windows. לחיצה עליו עם כפתור עכבר שמאלי תחזיר אותנו למסך האריחים ולחיצה נוספת לשולחן הקלאסי, אבל לחיצה עם כפתור העכבר הימני, תשלוף לנו תפריט ניהול עם כמה כלים שימושיים: תוכניות ותכונות, מנהל ההתקנים, ניהול חשמל, לוח הבקרה, מנהל הקבצים, חיבורי רשת, ניהול משימות והכי חשוב - כיבוי.

עוד NEXTER בפייסבוק שלנו

2. שני גדלי אריחים חדשים ומסך אפליקציות – אם בגירסה המקורית של Windows 8 היו לנו רק שני גדלים לאריחים, כעת נוספו עוד שניים. לבינוני ולרחב נוספו כעת קטן – ברמה של צלמית (אייקון) בלבד וגדול – שהוא בגודל של ארבעה אריחים קטנים. כל הגדלים מעל לקטן מציגים כמובן עדכונים חיים.

מחפשים את כל האפליקציות שלכם? כעת הן נמצאות למטה, במרחק גלילה או הקלקה על כפתור החץ הקטן שבתחתית העמוד.

האריחים:

3. התאמה אישית מורחבת – ארץ האריחים של מיקרוסופט בהחלט השתדרגה ב-8.1: מלבד צבעים נוספים שכעת ניתן לערבב לשולחן העבודה כדי לעשות אותו ממש שלכם ולטעמכם, הוסיפו במיקרוסופט עוד רקעים מגניבים, עם אנימציות, כמו הרובוטים המסתובבים והמעופפים, הלהבות הנעות ואפילו הרקע של שולחן העבודה הקלאסי שלכם. הגיוני! נסו והתאימו את שולחן העבודה כך שישקף אתכם, בדיוק.

התאמה אישית:

4. חיפוש Bing משופר – החיפוש החדש, המבוסס Bing, מביא לכם תוצאות לא רק מהמחשב שלכם והקבצים המקומיים אלא גם מהרשת, ויקיפדיה ועוד.

5. הגדרות PC חדשות – בניגוד לבלאגן הכללי שהיה בגירסה 8.0, כעת יש סדר והיגיון במסך ההגדרות המורחבות של Windows. שמחולק בצורה הגיונית. לא עוד מיליון הגדרות תחת "כללי". איך מגיעים למסך ההגדרות? החליקו מצד ימין עם האצבע, או גררו את הסמן לאחת הפינות הימניות במסך בגירסה האנגלית (הפוך בעברית), ובחרו בסמל של גלגל השיניים. למטה בחרו ב-Change PC settings.

6. חנות Windows Store חדשה – במסגרת אפליקציות ה"מטרו" לשעבר שעברו שדרוג, שודרגה חנות האפליקציות של Windows, וכעת יש לה חזית חדשה, הכוללת המלצות מותאמות, ומסך מרכזי הכולל אפליקציות טרנדיות. הקטגוריות שפעם תפסו את מרכז תשומת הלב, כעת הפכו לרשימה. הרבה יותר הגיוני. עוד נעשו מתיחות פנים לכמה אפליקציות פופולריות, ביניהן למשל אפליקציית התמונות Photos, שנוספו לה עוד כלים.

7. שולחן העבודה הקלאסי ישר מההתחלה – רבים מאיתנו שיש להם מקלדת ועכבר ולא מסך מגע, לא ממש מרוצים ממסך האריחים וישר מדלגים לשולחן העבודה הקלאסי. בגירסה המקורית היה צורך בכל מיני שפצורים כדי לגרום לזה לקרות. לא עוד. כעת ניתן להגיע ישר לשולחן העבודה הקלאסי, מבלי לעבור במסך האריחים.

איך עושים זאת? על סרגל הכלים בשולחן העבודה הקלאסי (Desktop), הקישו עם כפתור העכבר הימני ובחרו ב-"אפשרויות" (Properties). שם עברו ללשונית "ניווט" (Navigation) וסמנו את התיבה ליד האפשרות When I sign in, or close all apps on a screen, go to the desktop instead of start.

השמועה אגב אומרת, שבעדכון הצפוי הבא Update 1, שכבר דלף לרשת בשבועות האחרונים, לבעלי מקלדת ועכבר במחשבים "מסורתיים" ונטולי מסך מגע, תהיה אפשרות להעלות את המחשב ישר לשולחן העבודה המוכר, זאת לצד התאמות נוספות כמו תפריט עליון באפליקציות החדשות שיקל על משתמשי עכבר ומקלדת, ועוד שינויים כמו התאמה של תוכנות הצפיה והמדיה בהתאם לאמצעי הניווט – ולא כמו שיש כרגע.

8. ארבע אפליקציות במקביל – אם בחלונות 8 המקורית יכולנו להצמיד שתי אפליקציות זו לצד זו, כעת אפשר לעשות זאת עם לא פחות מארבע כאלה. כעת תוכלו למשל לעבוד על מסמך, לשמוע מוזיקה, לדבר בסקייפ ולעיין בערך בוויקיפדיה במקביל.

לכל המדריכים