אין תמונה
תפריט התחל חדש

מערכת ההפעלה "חלונות 8" (Windows 8) היא צעד אמיץ של מיקרוסופט, לראשונה החברה זורקת מהחלון כמעט כל מה שהכרנו ומציגה ממשק חדש לגמרי שמאחד את אופן השימוש על גבי כל המוצרים של החברה: המחשב האישי, מחשב הלוח, הסמארטפון ואפילו קונסולת המשחק.

יש שיאהבו אותה ויש שקצת פחות, בשביל אלו שבחרו לשדרג לגרסה מבוססת האריחים ריכזנו שמונה טיפים שיעזרו להתמצא בנבכי מערכת ההפעלה ויהפכו את השימוש, גם בלי מסך המגע לנוח קצת יותר.

גרירה, החלקה ומה שביניהן

מערכת ההפעלה חלונות 8, היא מערכת עם תפיסת עבודה שונה מהגרסאות הקודמות שהכרנו. ניכר כי עיקר הממשק המודרני עוצב לשימוש באמצעות מחוות מגע, אך אין זה אומר שלא ניתן לשלוט בו באמצעות מקלדת ועכבר.

אין תמונה
תפריט מומלצים

סרגל ה-Charms Bar משמש כתפריט אפשרויות מורחב
סרגל ה-Charms Bar: סרגל צידי אשר ניתן לפתיחה מתוך כל יישום, המציג תפריט מורחב ואחיד בכל רחבי היישומים ומערכת ההפעלה. הוא מאפשר לחפש, לשתף או לשלוט בהגדרות היישום בו אנו נמצאים כרגע, לחזור למסך ההתחל או פתיחה של מסך המכשירים המציג אפשרויות נוספות עבור התקנים נוספים שמחוברים למחשב. ניתן להציגו במחשבים בעלי מסך מגע באמצעות החלקה של האצבע מקצה המסך משמאל לימין (במערכת הפעלה עם ממשק עברי) או באמצעות הצמד סמן העכבר אל הפינה השמאלית העליונה או התחתונה או בצירוף המקשים Win+C.

יישומים אחרונים
ניתן לגשת בקלות אל היישום האחרון שהיה בשימוש על-ידי החלקה של האצבע מימין לשמאל מקצה המסך הימיני או באמצעות הצמדה של סמן העכבר לפינה הימינת העליונה של המסך. על-מנת להציג רשימה של היישומים האחרונים יש להוריד מעט את סמן העכבר מטה או להשתמש בצירוף המקשים Alt+Tab או Win+Tab.

אין תמונה
אפליקציות מרובות

סגירה של יישומים
על-פי מיקרוסופט אין צורך לסגור יישומי-מטרו. מערכת-ההפעלה מנהלת את הזיכרון באופן אוטומטי בדומה לאנדרואיד או iOS, אך על-מנת לסגור יישומים במסכי-מגע יש לבצע החלקה מחלק העליון של המסך לחלקו התחתון או באמצעות הצמדה של סמן העכבר אל חלקו העליון של המסך עד שהסמן מתחלף ל"יד" וביצוע פעולה של "גרירה" כלפי מטה. ניתן לבצע פעולה זו גם באמצעות פתיחה של רשימת היישומים האחרונים על ידי לחיצה ימינית על היישום ובחירה ב"סגור" או באמצעות צירוף המקשים Alt+F4.

הצמדה של יישומים
יישומי-מטרו מוצגים תמיד על מסך מלא, אך אין זה אומר שלא ניתן להציג על המסך שני יישומים במקביל. למעשה אפילו ניתן להציג יישום מטרו במקביל לשולחן העבודה על-ידי הצמדה שלו לפינה הימנית או השמאלית של המסך.

אין תמונה
הגדרות מחשב

יישום מזג האוויר רץ במקביל ל-Skype
על-מנת להצמיד יישום לצד המסך יש לפתוח את רשימת היישומים האחרונים (בסרגל כפי שהדגשנו לפני כן), לגרור את היישום מחוץ לרשימה ו"להצמיד" אותו לצידו הימני או השמאלי של המסך או לפתוח את רשימת היישומים האחרונים, לבחור בלחיצה ימנית של העכבר את היישום אותו נרצה להצמיד ובחירה ב"קבע ימינה/שמאלה". כמו-כן ניתן להשתמש בקיצור המקלדת Win+נקודה (.) על מנת להצמיד לימין או Win+Shift+נקודה (.) על-מנת להצמיד את היישום לצד שמאל של המסך.

חלונות בעברית

חלונות 8 מותקנת כברירת מחדל כשהשפה האנגלית היא השפה בה מוצג ממשק המשתמש, אך ניתן בקלות להחליף את שפת הממשק באמצעות התקנה של "חבילת שפה" (Language Pack).

ניתן לבצע זאת באמצעות חיפוש המילה "Add Language" – לחיצה על Setting – בחירה ב-Add a Language יפתח חלון לוח הבקרה ואפשרויות הוספת השפה. אם השפה העברית לא מופיעה כשפת קלט משנית ניתן להוסיף על-ידי לחיצה על הכיתוב "Add a Language", לאחר מכן יש לבחור ב-Options ותחת האפשרות Windows display language לבחור ב-Download and install language pack. לאחר הורדה של של חבילת השפה וכניסה מחודשת למערכת, הממשק יופיע בעברית או בכל שפה בה נבחר.

מידע שימושי גם במסך הנעילה

אין תמונה
כל האפליקציות


המסך הראשון שמברך את המשתמשים לאחר עליית המחשב הוא מסך הנעילה. על-פניו על מחשב ללא מסך מגע, מסך הנעילה חסר שימוש אמיתי אך גם על מסך הנעילה בדומה ל"אריחים החיים" ניתן להציג מידע שימושי – במסך ההתחלה יש להעלות את סרגל ה-Charms Bar > הגדרות > שנה הגדרות מחשב (למטה). פעולה זו תפתח לנו את מסך הגדרות מחשב ממנו ניתן גם לשלוט על מגוון הגדרות המחשב. יש לוודא כי אנו נמצאים בקטגוריה "התאמה אישית" ובצד שמאל של המסך ב"מסך נעילה".


בחלקו השמאלי של המסך ניתן להבחין מתחת לתמונות הרקע באפשרות "אפלקציות מסך הנעילה" לחיצה על אחד הריבועים תפתח תפריט לבחירה של יישום ממנו נרצה לקבל התראה על גבי מסך הנעילה. מדובר בחיווי בלבד בדמות תגית עם מספר שמייצג את מספר העדכונים שמכיל היישום, בדומה לאופן שבו פועלות מערכות ההפעלה לסמארטפונים. ניתן לבחור עד שמונה יישומים.

בנוסף לשמונת היישומים שיוצגו על מסך הנעילה ניתן לבחור יישום אחד ממנו נקבל מידע מורחב, הכוונה היא שמעבר לתגית שמציגה את מספר העדכונים הקיימים יוצגו מספר שורות טקסט, כך לדוגמא אם נבחר לקבל עדכונים מורחבים מיישום לוח השנה, על מסך הנעילה יופיעו הפגישות הקרובות.

הפכו את חלונות 8 לשלכם


מסך ההתחל מעוצב בסגנון נקי ומוקפד ויש שימצאו אותו מעט משעמם ו"חסר אישיות". אין צורך להסתפק במראה הנוכחי וניתן להוסיף מגע אישי גם אל מסך ההתחל בדמות תבניות או ערכות צבעים מוגדרות מראש.

במסך ההתחל יש לפתוח את סרגל ה-Charms Bar > הגדרות > שנה הגדרות מחשב. בצידו השמאלי העליון של מסך ההגדרות לבחור ב"מסך התחל", לבחור בתבנית ובערכת הצבעים הרצוי. אך לא חייבים להסתפק רק בתבניות אשר סופקו עם מערכת ההפעלה וניתן באמצעות תוכנות כמו Decor8 בתשלום ו-Start Screen Customizer החינמית, לבחור בתמונה שתשמש כרקע של מסך ההתחל.

לארגן את מסך ההתחל

אין תמונה
תפריט התחל מותאם אישי


במסך ההתחל אומנם לא ניתן לארגן את היישומים בתיקיות אך על-מנת לשמור על הסדר ניתן לארגן אותם בקבוצות. במסך ההתחל ניתן לגרור יישומים אל מקום ריק על-מנת ליצור קבוצה חדשה, וכדי לתת לקבוצה שם יש "להתרחק" על-ידי לחיצה פעולת צביטה במסכי מגע או לחיצה על כפתור המינוס שנמצא בחלקו השמאלי-תחתון של המסך או לחיצה על צירוף המקשים Ctrl+סימן החיסור (-). לאחר-מכן יש לבחור את הקבוצה הרצויה על-ידי לחיצה עם כפתור העכבר הימני ולחיצה על כפתור "תן שם לקבוצה" אשר יופיע בתחתית המסך. מאותו מסך ניתן גם לסדר מחדש את קבוצות היישומים על-ידי גרירתם לאורך המסך.

כמו-כן ניתן להתאים אישית את האריחים – אותם יישומונים (ווידג'טים) שמציגים מידע על-גבי מסך ההתחל באמצעות לחיצה ארוכה עם האצבע או לחיצה ימנית עם העכבר ולבחור להקטין או להגדיל את האריח, להסיר אותו ממסך ההתחל או לחלופין לבצע הסרת התקנה ליישום או לכבות את ה"עדכונים החיים" במידה ונרצה לשמור על מידת מה של פרטיות.

להציג את כל היישומים והתוכנות

_OBJ


כאשר מותקנת תוכנה או יישום מחנות היישומים הם לרוב יופיעו כאריח על-גבי מסך ההתחל. אך איך למצוא יישומים או תוכנות אשר לא מוצגים במסך ההתחל? בפשטות ניתן לבצע חיפוש על-ידי רשימת שם היישום או התוכנה במסך ההתחל, או לחלופין ללחוץ על הכפתור הימני בעכבר על-גבי שטח ריק במסך ההתחל ובתחתית המסך לבחור ב"כל היישומים",. במחשבים בעלי מסך מגע יש לגרור מהקצה התחתון של המסך כלפי מעלה.
טיפ: התרחקות במסך כל היישומים תציג את היישומים בחלוקה לפי שם או לפי שם התיקייה.

תמונה במקום סיסמא

בחלונות 8, סיסמת הכניסה למחשב לא חייבת להיות צירוף של אותיות ומספרים ומערכת ההפעלה תומכת בסיסמת תמונה, כך שרק מחוות מסויימות על-גבי התמונה יפתחו את נעילת המחשב. לדוגמא: נוכל לבחור בתמונה של נוף ורק על-ידי ציור של קווים על עצים ספציפיים הנעילה תפתח. על-פי מיקרוסופט השיטה הזאת אף יעילה יותר כנגד ניסיונות פריצה של האקרים.

על-מנת להגדיר סיסמת תמונה, יש לפתוח את ה-Charms Bar, ללחוץ על "שנה הגדרות מחשב", במסך הגדרות לבחור ב"משתמשים", תחת אפשרויות סיסמא לבחור ב"צור סיסמאת תמונה".

לשמור מיידית תמונות מסך


בגרסאות קודמות של חלונות, על מנת לשמור צילומי מסך היה צורך ללחוץ על כפתור ה-Print Screen ו"להדביק" את התמונה שנלכדה בתוכנת הצייר כדי לשמור אותה. בחלונות 8, מיקרוסופט יישרה קו עם מערכות הפעלה מודרניות ומאפשרת ללכוד צילומי מסך גם מבלי להדביק אותם בתוכנה ייעודית. כל מה שיש לעשות הוא ללחוץ על צירוף המקשים Win+PrtScn והמסך הנוכחי ישמר בתור תמונה בגלריית התמונות.

טיפ בונוס: להחזיר את תפריט ההתחל

חלונות 8 היא מערכת הפעלה יעילה והמהירות שבה היא פועלת פשוט ממכרת. ובכל זאת, יש הרגשה שהיא מיועדת לשימוש בעיקר עם מחשבים בעלי מסך מגע. כדי להמשיך לעבוד על חלונות 8 אבל להחזיר אלמנטים מוכרים ואהובים כמו תפריט ההתחל ה"ישן" ניתן להוריד תוכנות כמו ViStart החינמי או Start8 אשר נראה מלוטש יותר ומוצע להורדה במחיר של 4.99 דולר.

>> לכתבות נוספות באתר TGspot