בשבוע שעבר הכריזה מיקרוסופט סופית על מותה של מערכת ההפעלה ווינדוס XP בת ה-13. אך המערכת עדיין חיה ובועטת, ונמצאת בשימוש על מיליונים רבים של מכשירים ברחבי העולם - ממחשבים ועד כספומטים. כחלק מהלוויה המתמשכת של המערכת הזקנה חשפה החברה את מקורה של אחת התכונות המוכרות (ואולי היקרות) ביותר שלה - תמונת הרקע.

Bliss ("אושר"), התמונה בה נראים הרים ודשאים מתחת לשמים תכולים מעוננים-קלות, היא כנראה התמונה המוכרת ביותר אי פעם. יותר ממיליארד בני אדם ראו אותה במהלך 13 השנים האחרונות, ורבים מהם ראו אותה אלפי פעמים במהלך התקופה הזו.

ווינדוס XP (צילום: Microsoft)
התמונה המפורסמת | צילום: Microsoft
ווינדוס XP (צילום: Microsoft)
וכך זה נראה בזמנים פחות טובים | צילום: Microsoft

 

עוד ב-NEXTER:

עתה, בסרטון וידאו בערוץ היוטיוב הרשמי של מיקרוסופט, מדבר הצלם שיצר את הרקע הנעים לראשונה. צ'ארלס אוריר, לשעבר צלם טבע במגזין נשיונל ג'יאוגרפיק, מגלה כי התמונה הזדמנה לפתחו בשנת 1996, בעת נסיעה לביקור אצל בת זוגו בסן פרנסיסקו. כאשר נהג בעמק נאפה שבקליפורניה, הבחין לפתע בנוף בגבעות מוריקות מתחת לשמיים ריקים מענן, שלף את המצלמה שלו ולכד את המראה, שבינתיים נוספו אליו כמה עננים לבנים.

עוד NEXTER בפייסבוק שלנו, כל הזמן

למרות המראה הרגוע והטבעי, לדברי אוריר האזור אינו שקט, והכביש ממנו צולמה התמונה הוא אחד העמוסים והמסוכנים שנהג בהם. זה לא הפריע למיקרוסופט לבחור בתמונה מספר שנים לאחר שצולמה לשמש כרקע ברירת המחדל למערכת ההפעלה שלה, שיצאה ב-2001. לדברי אוריר, כשהוטס למשרדי החברה ברדמונד שבוושינגטון לא ידע מה הולכת החברה לעשות עם התמונה שרכשה ממנו. "אני נרגש מהידיעה שאנשים התענגו מהתמונה שצילמתי", הוא אומר.

בשלב מסוים צוות הצילום גם מגיע למקום כדי לשחזר את הצילום המדובר, רק שאז מתגלה המציאות הצבעונית פחות של הגבעה המפורסמת. הגבעה ירוקה קצת פחות, השמיים כבר לא כחולים ו-ווינדוס XP כבר תיכף לא תהיה קיימת.