windows 8
ווינדוס 8

בשבוע הבא, תשיק מיקרוסופט בניו יורק ברוב הדר ופאר את ווינדוס 8, גירסה שמינית של מערכת ההפעלה ווינדוס. ווינדוס 8 היא ההשקה החשובה ביותר בתולדותיה של אחת מחברות התוכנה הגדולות והחשובות בעולם ואחת המהפכות הכי גדולות שעשתה מיקרוסופט מאז ווינדוס 95.

לראשונה, זונחת מיקרוסופט את הממשק שהעניק לווינדוס את שמה, ומחליפה אותו בממשק חדש ומודרני (בעבר נקרא מטרו, אך לא עוד), המותאם לעידן של מסכי מגע והפעלה באצבע, תחת שימוש בעכבר (על אף שווינדוס פועלת גם עם אלה).

אבל זה לא הכל. לראשונה מקימה מיקרוסופט חנות אפליקציות בדומה לאלה של גוגל ואפל, תחת השם Windows Store. עוד לראשונה, משלבת מיקרוסופט באופן טבעי את שירותי הרשת כמו Skydrive, Xbox Live והשירות שהכריזה עליו ממש השבוע, Music אל תוך מערכת ההפעלה. ווינדוס גם מעתה מסנכרנת את הנתונים וההעדפות של המשתמש בענן, ומאפשרת תיאום שלהם עם סלולריים המופעלים בידי Windows Phone 8, מערכת ההפעלה של מיקרוסופט לטלפונים - שתושק כמה ימים אחרי אחותה הגדולה.

windows 8
חנות אפליקציות

ומדוע אנחנו מספרים לכם את כל זה? כי היא כבר אצלנו. הצלחנו לשים את ידינו על מחשב המריץ גירסה סופית, מסחרית, מלאה ופעילה של ווינדוס 8 בעברית, ואנחנו מביאים לכם את ההתרשמות שלנו מהמערכת שבוע לפני מועד ההשקה הרשמי. 

שפן הניסויים שנפל לנו לידיים, הוא ה-Aspire One 756 של אייסר, מחשב נייד קטן וחמוד עם מסך של 11.6 אינץ', שלפי המדבקה שבתחתיתו, יצא מהמפעל ב-26 בספטמבר, כלומר, לפני שלושה שבועות בלבד. הדגם הזה יחל להימכר בישראל יומיים אחרי ההשקה הרשמית בארצות הברית, ב-26 באוקטובר, והוא כנראה יהיה המחשב הראשון שיימכר בישראל עם ווינדוס 8. למתעניינים, הוא פועל על מעבד הפנטיום הנייד החדש, מעבד כפול ליבה במהירות 1.5 גיגההרץ, על ארבעה גיגהבייט של זיכרון ודיסק מגנטי בן 320 גיגהבייט.

אגב, במקום מדבקת הרישיון המסורבלת של ווינדוס 7, המכערת תחתיתם של מיליוני מחשבים ברחבי העולם. המדבקה של ווינדוס 8 שבתחתית ה-One, היא מתכתית ויפה ומכילה רק את הלוגו החדש (שגם מתנוסס על כפתור הווינדוס - שכעת הופך להיות שימושי יותר מאי פעם).

הממשק החדש

כפי שכבר ציינו, תשכחו מחלונות. היפרדו לשלום מה-X האדום, במקומם, יש לנו אריחים. לחיצה על אריח עם האצבע (אצלנו עם מצביע העכבר, ראו גם בהמשך), תפתח את היישום במסך מלא, קצת מזכיר את הממשק של הטלפונים עם מסך המגע, ולא בכדי - את רעיון האריחים הביאה מיקרוסופט מ-Windows Phone 7.

והאריחים האלה, הם לא טפשים בכלל ואפילו די חכמים - כל אריח על המסך מציג מידע מתחלף הנשאב מהרשת. אריח יישום מזג האוויר יציג תיאור של מזג האוויר, אריח יישום המניות יציג שווי מתעדכן של מניות מוגדרות וכך הלאה.

windows 8 (התחל)
הממשק החדש בעברית

חובה לציין שתפעול של הממשק הזה, שיועד לאצבע ומסכי מגע (ואכן, עם ההשקה ילווה בשלל מחשבים עם מסכי מגע), קצת זונח, במיוחד, את העכבר. האריחים שפרושים לרוחב המסך, אולי סוף סוף מנצלים היטב את אפשרות הגלילה האופקית, אבל אין ספק שמיקרוסופט מכוונים כאן למסכי מגע, שבהם הסטה קלה של אצבע תגלול את המסך. בעלי עכברים יצטרכו פשוט להתרגל.

אז איך נראה ממשק האריחים החדש של שמונה בעברית? לא רע בכלל. מיקרוסופט הפכו את הכיווניות של התפריטים - אם בגירסה האנגלית תפריט ההגדרות, הכלים והחיפוש היה נגלה בגרירה מהדופן הימנית, הרי שבעברית הפתריט הזה נמצא בדופן בשמאלית, ורשימת היישומים הפתוחים - להיפך.

באופן דומה כל היישומים הרלוונטיים זכו לשמות עבריים, למעט כמה חריגים כדוגמת SkyDrive, ששמר על שמו האנגלי. מה רע בכונן עננים? ואם כבר יש לנו טרוניות על השפה, הרי שבחלק מהמקרים, התרגום העברי של מיקרוסופט נשמע תמוה, לעתים מסורבל ולצערנו, לפעמים ממש לא יהיה מובן.

windows 8 (נדידה)
סנכרן בחיבורים לפי שימוש

כמה דוגמאות: היישום Messages זכה לשם העברי "העברת הודעות". מדוע לא פשוט הודעות? אה, כי גם ההתרעות או החיוויים על הודעות דואר אלקטרוני וכאלה, מה שקרוי בלעז notifications, זכו לשם הודעות. מבולבלים? גם אנחנו. בחיזוי מזג האוויר בבירת הודו מומבאיי, נתקלנו בביטוי "עשן" כתיאור למזג אוויר. ככל הנראה כוונת המשורר הייתה לערפילי. מסכנים תושבי הודו, מה לובשים כשבחוץ יש עשן? כמו כן, הייתי שמח לדעת מה המניה שנגחאי מורכב. מורכב ממה?

התרגום הצולע נמצא גם בהרבה מהסעיפים השונים בהגדרות. אינני יודע אם מיקרוסופט שכרו את שירותיו של עורך לשוני או מתרגם בעל שם לתרגום הממשק, אבל אם הם שכרו אחד שכזה, כדאי שידרשו את כספם בחזרה.

איך אומרים אפליקציה בעברית?

windows 8 (חנות)
החנות

חנות היישומים החדשה פשוט מקסימה. על אף שחלק מהמדפים בחנות עדיין ריקים למדי, יישומים פופולריים כבר כאן. ביניהם אפשר למצוא גם משחקים למכירה לווינדוס וגם לאקסבוקס, מה שמספק עוד רמז עבה לכך שמיקרוסופט עומדת להשיק בעוד כשבועיים את האקסבוקס באופן רשמי בישראל. יש לא מעט אפליקציות בחינם, אבל גם המחירים של אלה שבתשלום, לא נוראי בכלל - אנחנו מדברים על מחירים שנעים בין 5 שקלים לשבעה, מהקטגוריות שדגמנו.

גם מקומו של התוכן העברי לא נפקד. באפליקציית החדשות תוכלו למצוא תכנים מרוב אתרי החדשות הישראליים המובילים (ynet ,mako, נענע, הארץ ועוד). גם באפליקציית הספורט, למי שרוצה להתעדכן בתוצאות של הפועל נגד בית"ר ישירות משולחן העבודה - גם זה קיים.

רגע, מה קרה ליישומים הישנים?

האפליקציות של הממשק החדש, שנמכרות בשוק היישומים של חלונות הן התפתחות חדשה בחיים של ווינדוס. זהו ממשק חדש, ולראשונה מיקרוסופט תומכת גם במעבדי ARM (מעבדים שנמצאים בהרבה מאוד טלפונים סלולריים ומכשירים ניידים אחרים). 

windows 8 (חדשות)
באפליקציית החדשות תמצאו את רוב אתרי החדשות הישראליים

לשם כך ובדור המעבר מהממשק הישן לחדש, מציעה מיקרוסופט את הסביבה המוכרת של שולחן העבודה של ווינדוס 7, שעבר מתיחת פנים מסויימת. בהתאם להיגיון של הממשק החדש, כפתור ה-Start המוכר איננו וזה כשלעצמו נותן תחושה מעט מוזרה למי שהתרגל לראות את לוגו ה-Windows הזוהר בעליצות כשהעכבר מתקרב אליו.

השינוי המרכזי הוא בסייר הקבצים, שם אומץ ממשק ה"סרט" (Ribbon), שכבר מוכר מאופיס ובו יש שורה של פעולות מוכרות, הממוקמות ישירות מעל חלון תצוגת הקבצים. בהתחשב בעובדה שמיקרוסופט עוברת לממשק המתופעל במגע אצבע, זה ממשק הגיוני, יעיל וטוב.

הבעיה היא בדואליות הזו. יש מי שכבר כינה את Windows 8 מפלצת דו ראשית. הדילוג המתמיד הזה בין אפליקציות של הממשק החדש, ובין יישומים ישנים יותר של הממשק הישן שיושבים על שולחן העבודה המסורתי, עשוי להיות מבלבל, אפילו קצת מעיק. ברם, חשוב לזכור שזוהי תקופת מעבר עבור סביבת העבודה הנפוצה והגדולה ביותר בעולם - ואי אפשר לזנוח פתאום מאות אלפי יישומים שנכתבו עבור Windows לאורך השנים ואת מיליוני המשתמשים.

ביצועים

ווינדוס 8 (מסך FAIL)
כך ייראה מסך השגיאה

בגדול, העברות לא אמור לפגוע בביצועים הטובים המקוריים שכבר בחנו בווינדוס 8. אבל היינו חייבים לבדוק, והנה כמה נתונים. מבחינת עליה, המחשב עולה תוך 16 שניות, שזה לא רע בכלל. גם ביצועי הסוללה שלו יפים מאוד, במיוחד בהמתנה בשל פונקציית השינה המשוכללת וצריכת הזרם האפסית של המעבד במצב זה. זמן הכיבוי שלו עומד על 14 שניות, שזה לא רע, בהתחשב במעבד (עם מעבדים חזקים יותר וכונן SSD השגנו זמני כיבוי של שניות בודדות, אין סיבה להאמין שזה לא יהיה כך בגירסה העברית).

במצב נקי (למעט תוכנת הכתבן שעליה אני כותב את הסקירה הזו), ווינדוס 8 תופסת כגיגה אחד של זיכרון, אולי מעט יותר נמוך. מתוך ארבעת הגיגהבייט של המערכת, היא השאירה בפועל שלושה מהם פנויים, שזה לא רע.

סיכום

ווינדוס 8 היא מערכת הפעלה שמציעה חוויה נעימה מאוד, ולשם שינוי, גם רלוונטית לעולם שבו מיקרוסופט פועלת ומתחרה, מה שאי אפשר היה לומר על מיקרוסופט בשנים האחרונות. השילוב עם Windows Phone 8 ואקסבוקס אמור להציע חוויה אינטגרטיבית של חומרה ותוכנה (מיקרוסופט החלה למכור את מחשב הלוח סרפייס תחת המותג שלה), בדומה לאפל יריבתה, ועל שלושה מסכים: המחשב, הנייד והטלוויזיה.

החווייה הכללית היא טובה מאוד, אבל היא הייתה טובה יותר לו מיקרוסופט היו משקיעים בתרגום פחות מחופף ומתקנים את הדואליות הבעייתית שבין ממשק ה- Windows 7 לבין הממשק המודרני של האריחים. בואו נאמר כך, אם אתם קונים מחשב חדש, במיוחד עם מסך מגע, התעקשו לקבל אותו עם שמונה. למי שאין תוכנה ספציפית שקושרת אותו לממשק הישן של חלונות גם אין מניעה לעבור. למי שיש תוכנה מהדור הקודם שהוא לא יכול בלעדיה - מוטב שימתין.

 >> 20 קיצורי מקלדת שאולי לא הכרתם